Ozon Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Ozon Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır? yazımızda ozon tedavisinin ne işe yaradığı, nasıl uygulandığı, hangi şekillerde yapıldığı, ozon saunasının ne işe yaradığı ve ozon tedavisini uygulama işlemini yazdık.

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon tedavisi, vücut sıvılarının ve boşluklarının ozon gazı ile doldurulmasıdır. Ozon, oksijen ile elde edilen 3 oksijen atomu kullanılarak oluşturulan bir gazdır. Normal soluduğumuz havaya göre daha enerji doludur. Özel ozon jeneratörü ile ozon üretilmektedir. Oda koşullarında renksiz ve karakteristik kokusu olan bir gazdır. Ozon tedavisi hiç bir hastalığı olmayan kişilerin direncini arttırmada kendisini hastalıklardan korumada ve yaşam performansını arttırmada kullanılabilmektedir. Şeker hastaları, akciğer hastaları, koah hastaları, alerjik ve romatizmal hastalıklar, bağışık sistemi ile ilgili hastalıklar, dolaşım bozuklukları, damar problemleri yaşayan kişilerde ve kanser tedavisinde destek olarak kullanılmaktadır.

Ozon Tedavisi

Ozon Tedavisi Uygulama Şekilleri

Ozon tedavisi bir kaç şekilde uygulanabilmektedir. İlkinde en çok kullanılan kan ozonlama yöntemidir. Kan ozonlama da kişiye serum takar gibi damar yolu açılır. Buradan bir miktar kan alınır ve özel bir cam şişe içerisinde ozonlandıktan sonra tekrardan tekrardan aynı damar yolu ile vücuda geri verilir. Diğer yöntem de ise enjektör içerisinde 2-3 cc kadar kanın ozonlanarak kasa enjeksiyonudur. Bu yöntem ile bağışıklık sistemi problemleri giderilir ve hastalıklara karşı direnç yükseltilir. Eklem içerisine yada kas dokularına ozon gazı enjeksiyonu yapılmaktadır. Kozmetik olarak cilde ve yüze uygulanmaktadır. Bu bölgelerde kan akışının hızlandırılması ve oksijenlenmenin arttırılması sağlanmaktadır.

Ozon Tedavisinin Uygulanma İşlemi

Ozon tedavisinde kişiye normal serum takar gibi damar yolu açılır. Damardan gelen kan serum vasıtası ile cam şişeye alınır. Kanın rengi çok koyuysa vücuttaki oksijenin azaldığını belirtir. Sigara içenlerde ve oksijeni yeterli alamayanlarda kanın rengi koyudur. Hastanın durumuna göre en az 12 seans tedavi uygulanmaktadır. Seans araları en az bir gün en fazla bir hafta olacak şekilde yapılmaktadır. Kan pıhtılaşmasın diye serum enjekte edilir. Ozon gazı kan içerisinden geçirilerek cam şişeye aktarılır. Biraz da doktor cam şişeyi sallar. Ozonlanmış kan serum almak gibi tekrar kişiye damar yolundan verilir. Hastalar ilk seanslarda halsizlik, uyku, baş ağrısı yaşayabilmektedirler. Fazla oksijen aldıkları için başlarda bu tür durumlar yaşanabilmektedir. Tedavinin olumlu etkileri ortalama 5-6. seanstan sonra görülmektedir.

Ozon Tedavisi-Ozon Sauna
Ozon Sauna

Ozon Sauna ile Zayıflama

Ozonun bir diğer kullanım şekli de bölgesel zayıflama olarak kullanılmasıdır. Zayıflaması istenen bölgeye ozon enjeksiyonu yapılarak yağların daha kolay bir şekilde yakılması sağlanır. Zayıflamak içinde ayrıca ozon sauna yöntemi de kullanılmaktadır. Ozon saunada tek kişilik bir kabine başınız dışarıda kalacak şekilde yatıyorsunuz ve sıcak buharla birlikte ozon gazı verilmektedir. Bu işlem ile zayıflama sağlanır ayrıca selülitlerin giderilmesinde de fayda sağlamaktadır. Kas ağrılarında da aynı ozon sauna kullanılmaktadır.

Ozon Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?-Dr. Coşkun Akay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın