Sülük Tedavisi Nedir?

Sülük Tedavisi Nedir? yazımızda sülük tedavisinin geçmişi ve kullanılma sıklığı, gelişmiş ülkelerin sülük tedavisine ağırlık vermesi, sülük tedavisinin uygulanması, tedavide standartlar ve tek sefer kullanma zorunluluğunu yazdık.

Sülük Tedavisi ve İlk Sülük Çiftliği

Sülük tedavisi tamamlayıcı tıp ve alternatif tıp tedavisi olarak kullanılmaktadır. Halk arasında oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle İstanbul Eminönü pazarlarında tıbbi olarak kullanılan sülüklerin satışları oldukça fazla yapılmaktadır. Sülük bir parazittir ve omurgasız canlılar sınıfına girmektedir. Sülük terapi, biyoterapinin altında yer almaktadır. Canlılarla yapılan tedavilerdendir. Hidroterapi olarak geçmektedir. Kan emerek tedavi sağlamaktadır. Sülük tedavisinde 2 tip sülük kullanılmaktadır. Tüm sülükler tedavi için kullanılmamaktadır. Sülük tedavisi binlerce yıllık bir geçişi bulunmaktadır. Modern tıbbın olmadığı zamanlarda kullanılmaktaydı. Ülkemizin sulak bir yerde olması, sülüklerin kaliteli bir şekilde yetişmesini sağlamaktadır.

Amerika’da 2000’li yıllarda bir tedavi olarak kabul edilmiştir. Sülük ile ilgili ilk terapiyi Amerikalılar yapmıştır. İlk sülük çiftliği ise İngiltere’de kurulmuştur. FDA sülüğü bir ilaç ve tedavi yöntemi olarak kabul etmiştir. Almanya ise sülüğü canlı tarafından enjekte edilen ilaç tedavisi olarak kabul etmektedir. Şuanda 300’e yakın Alman sağlık merkezinde sülük tedavisi uygulanmaktadır. Gelişmiş ülkelerde oldukça sık kullanılan bir tedavi yöntemidir.

Geleneksel Tıp Tedavileri-Sülük

Sülük Tedavisi Uygulanışı

Doktorlar hastanın muayenesini yapıp, tanısını koyduktan sonra sülüğün hangi bölgeye ve hangi noktaya uygulanacağına karar verdikten sonra sülüğün o noktaya tutunması sağlanır. Sülük serbest bırakılmamaktadır. Sülüğü tutarken sıkıştırılması onun strese girmesine neden olur. Sülük strese girmesin diye, bir şırınganın baş kısmı kesilip sülük içine yerleştirilir. İstenilen noktaya sülük bu şekilde taşınır. İstenilen yere gelen sülük üçgen bir şekilde küçük dişleri ile ısırır ve kan emmeye başlar. Pis kanı alır ve damarlar vasıtası ile vücuda faydalı bileşenler gönderir. Sülüğü asıl değerli kılan şey de vücuda gönderdiği faydalı enzimler ve maddelerdir. Ağız kısmıyla kanı emer ve diğer ucuyla vücuda yapışır. Aynı anda uygulanacak sülük sayısı ise 10 kiloya 1 tane olarak belirlenmiştir.

Sülük Tedavisi-Sülük Çiftliği
Sülük Çiftliği

Sülük Tedavisinde Standartları Korumak

100 milyon adet sülük, sülük tedavileri için kullanılmaktadır. Ülkemiz ayrıca sülük ihraç etmektedir. Sülükler üretilirken belirli bir standartta olması gerekmektedir. Sülük tedavisinde standardizasyon ve kalibrasyon olması gerekir. Bir ilaç tedavisi olarak görülen sülük tedavisinde kullanılacak sülüklerin de belirli bir düzen içerisinde yetiştirilmesi ve belirli ölçülerde kullanılması gerekmektedir. Sülük kullanımında ölçümleme kullanmak gerekiyor. Sülüğün uygun şartlarda, steril ortamda, uygun ulaşım ağıyla gelmesi gerekir. Sülüğün kirli kanı emmesi ve faydalı bakterileri kişiye aktarması için de uygun bakterinin ve ortamın olması gerekir. Ülkemizde sülük üretim çiftliklerinin yeteri kadar olmadığı görülmektedir.

Sülük Tedavisi-Sülük Yapısı
Sülük Yapısı

Tek Kullanımlık Sülükler

Kullanılan sülükler hastaya bir kez uygulanmaktadır. Kan yoluyla bulaşabilen hastalıkların tehlikesini ortadan kaldırmak için kişiye özel sülük kullanılmaktadır. Sülük tek kullanımlıktır. Aynı kişiye kullanılsa bile sülükler bir kez kullanılır. Sülükler kullanıldıktan sonra tıbbi atık olarak değerlendirilir ve atılır.

Pıhtılaşma sorunu olan, açık yarası ve kanaması olan hastalara yapılmamaktadır. Aynı zamanda cerrahi işleme girecek hastalara da bu tedavi uygulanmaz.

Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Koordinatörü Dr. Kanat Tayfun’un videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın