SağlıkYaşam

Hacamat-İstişare ve İstihare-Annenin Önemi

Hacamatİstişare ve İstihareAnnenin Önemi yazımızda hacamat yaptırmanın faydaları, istihare ve istişare yapma sıralaması ve annelerimizin önemini yazdık.

Hacamat Yaptırmak
Hacamat

Hacamat Yaptırmak

Peygamberimizin (s.a.v) tavsiye ettiği bir sağlık uygulamasıdır. Eski zamanlarda hacamat tedavi amaçlı çokça yapılırdı. Birçok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kanser, cilt hastalıkları, sedef hastalığı, kısırlık, süreklilik arz eden kronikleşmiş hastalıklar, migren tedavisi, romatizma, mide rahatsızlıkları, bağırsak rahatsızlıkları, karaciğer yetmezliği, zihinsel, mental ve ruhsal birçok hastalıklarda, böbrek hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Şimdilerde yavaş yavaş unutulmaya başlandı. Uzman kişiler hala bu güzel uygulamayı yapmaktadır

Hacamat: vücuttaki kirli kanları dışarı çıkarma işlemidir. Bu kanlar o bölgelerde birikerek ağrılara neden olurlar. İlk önce bardakla vakumlanır, daha sonra keserek kirli kanın dışarı çıkması sağlanır. Ustura yardımıyla kesildiği için uzman kişilerin bu işlemi yapması gerekir.

Hacamat-İstişare ve İstihare
İstihare

İstişare ve İstihare yapma

Sevdiğin kız veya erkek için ilk önce bilen insanlarla istişare yapılır. Nasıl olduğunu ve kişiliğinin nasıl olduğunu, onu tanıyan insanlara sorarak öğrenirsiniz. Mahallende sevdiğin veya evlenmek istediğin kişiyi tanıyan bilen kişilere sorarak onun hakkında gerçekleri öğrenmen ilk yapacağın şey olmalıdır. O kişi hakkında sorabileceğiniz kadar sorun ve araştırmanızı yapın. Her şeyi yaptıktan sonrada istihareye yatabilirsiniz. İstiharenin sizin için hayırlı olması için dua etmelisiniz. İstiharenin de yanlış yorumlanma ihtimali vardır. Bu nedenle bilen kişilerle istişare yapmanız daha hayırlı olacaktır.

Hacamat-Anne Hakkı
Annenin Önemi

Annenin Önemi

Bismillahirrahmanirrahim
Rabbenâğfirlî ve li-vâlideyye ve lil-mü’minîne yevme
yekumü’l hisâb. Birahmetike yâ Erhamerrahimîn.

Anlamı
Ey bizim Rabb’imiz! Beni, anamı ve babamı ve
bütün mü’minleri hesap gününde bağışla. Ey Rabb’im
merhamet edenlerin merhamet edicisi, bize rahmetinle
muamele eyle.

Rabbenâğfirlî duasında da kendimizden sonra annemize ilk önce dua ederiz. Ana baba duası çocuklarını her türlü beladan ve musibet den alıkoyar. Annelerimize her gün iyi davranmalı ve onları mutlu etmek için çalışmalıyız. Onların bizde ki hakkı çok büyüktür. Asilikten uzak durmalıyız. Biz düştüğümüzde bize yardım edecek kimse yok ise bir tek annemiz vardır. Dünyada ki en büyük işlerimizden ikisinde, 1.si Allah (c.c) kulluk etmek, 2.si ise anne ve babaya iyilik etmektir. Anne ve babamıza sıkıntı verici işlerden ve davranışlardan uzak durmamız bizim hayrımızadır.

One thought on “Hacamat-İstişare ve İstihare-Annenin Önemi

  • Bablofil

    Thanks, great article.

    Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir