Anasayfa » Ekonomi ve Para » Fed’in Aklında Mükemmel Bir Faiz Oranı Var!

Fed’in Aklında Mükemmel Bir Faiz Oranı Var!

Fed'in Oranları Tekrar 75 Baz Puan Artırması

Fed’in Aklında Mükemmel Bir Faiz Oranı Var!

Fed’in Aklında Mükemmel Bir Faiz Oranı Var!

Federal Rezerv‘in peşinde olduğu bir yıldız var. Geceleri gökyüzünü kamaştıran bir ünlü ya da gaz küresi değil. Görünür bir nesne bile değil. Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta “Bunu yalnızca çalışmalarından biliyoruz” dedi.

Merkez bankasının aradığı yıldız R-yıldızı veya “nötr faiz oranı“dır.

Terimin tarihi, İsveçli ekonomist Knut Wicksell’in yazdığı 1898 yılına kadar uzanıyor: “Kredilerde, emtia fiyatlarına göre nötr olan ve bunları ne artırmaya ne de düşürmeye eğilimli olan belirli bir faiz oranı vardır.”

Başka bir deyişle, ortada bir Goldilocks faiz oranı var. Enflasyonu başlatacak kadar düşük değil ama ekonomiyi resesyona sürükleyecek kadar yüksek de değil.

Dünya Bankası ekonomisti New York Fed Başkanı John Williams ve Powell’ın eski baş danışmanlarından biri tarafından tasarlanan bir model, bunu “ekonomi tam güçte ve enflasyon istikrarlı olduğunda geçerli olması beklenen gerçek kısa vadeli faiz oranı” olarak tanımlıyor.

R yıldızı ne anlama geliyor?

R-star terimi, bir ekonomideki tasarruf ve yatırım talebini gösteren ekonomik modellerden gelmektedir. Her ikisi de ekonomik modellerde r değişkeniyle temsil edilen enflasyona göre düzeltilmiş faiz oranlarıyla belirlenir. Tasarruf talebinin yatırım talebine eşit olmasını sağlayan faiz oranı genellikle R* olarak gösterilir.

Teorik olarak bu mükemmel oran gerçek dünyada mevcuttur. Ve muhtemelen Fed’in, enflasyonun kontrol altına alındığı ancak resesyonun önlendiği yumuşak inişe ulaşması için ihtiyaç duyulan bulmaca parçasının eksik olması muhtemel.

Ancak pratikte bunu bulmak o kadar kolay değil. 

Gerçekte R yıldızı

Enflasyonun salgının ardından Fed’i şaşırtmasının ardından, daha hızlı ısınıp beklenenden daha uzun süre ortalıkta kalmasının ardından, ABD merkez bankası, dünya genelindeki pek çok kişi gibi, son bir buçuk yıldır arayı kapatmaya çalışıyor.

Geçen yıl kırk yılın en yüksek seviyesine ulaşan enflasyonu dizginlemek için Fed faiz oranlarını artırıyor. Bu, işletmelerin ve tüketicilerin borç almasını daha pahalı hale getiriyor; bu da normalde harcayacakları kadar harcama yapamayacakları anlamına geliyor. İnsanlar daha az harcadığında işletmelerin fiyatları artırması daha zor olur.

Fed bu yılki iki politika toplantısında faiz oranlarını değiştirmeden bırakırken Powell, merkez bankasının henüz faiz artırımına gitmediğinin sinyalini verdi.

Gazetecilere verdiği demeçte, “Bu toplantıda politika faizini korumaya karar vermemiz, şu anda aradığımız para politikası duruşuna ulaşıp ulaşmadığımıza karar verdiğimiz anlamına gelmiyor” dedi. Çarşamba günü toplantı sonrası basın toplantısında.

Enflasyon Fed’in %2 hedefinin üzerinde kalmaya devam ediyor. Aynı zamanda, eğer merkez bankası yetkilileri enflasyonu düşürmek için faiz oranlarını artırmaya devam ederse, hedefi aşma riskiyle karşı karşıya kalacaklar. Bunun nedeni, Fed’in harekete geçmesi ile eylemlerinin ekonomide hissedilmesi arasında yaklaşık bir yıllık bir gecikme olması. Bu nedenle Powell, merkez bankasının “dikkatli hareket ettiğini” söyledi.

Ancak Fed harekete geçmek için çok uzun süre beklerse, arzu edilenin üzerinde bir enflasyon seviyesi kökleşebilir ve kırılması çok daha zor hale gelebilir.

Nötr faiz oranında bunların hiçbiri söz konusu olamaz. Ancak Powell’ın da belirttiği gibi, “yalnızca oraya vardığınızda ve ekonominin tepkisinden anlarsınız.”

Fed’in Aklında Mükemmel Bir Faiz Oranı Var!-Kaynak: edition.cnn

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir