Ekonomi ve ParaHaberYaşam

Amerika’daki Yüksek Enflasyon Nedeniyle Starbucks ve Dunkin’e Giden Kişi Sayısı Azaldı

Amerika’daki Yüksek Enflasyon Nedeniyle Starbucks ve Dunkin’e Giden Kişi Sayısı Azaldı

Dünyanın En Büyük Restoran Zinciri Starbucks

Amerika’daki Yüksek Enflasyon Nedeniyle Kahve Sevenlerin Yerlerine Olan Starbucks ve Dunkin’e Giden Kişi Sayısı Azaldı

Enflasyon yeni rekor seviyelere ulaştıkça, daha fazla Amerikalı günlük kahvelerinden vazgeçiyor – en azından Dunkin’ ve Starbucks gibi büyük kahve zincirlerinde. Yaya trafiği analiz platformu Placer.ai‘den alınan yeni verilere göre, kahve ziyaretleri, “enflasyon, yüksek benzin fiyatları ve COVID vakalarındaki artışın bir kombinasyonu nedeniyle, tüm yıl boyunca ilk kez hızlı servis restoranlarının altına düştü. ” raporu kaydetti.

Geçtiğimiz iki yıl boyunca – pandemi fast food ve restoranları vurdukça – kahve, müşteri ziyaretlerini istikrarlı bir şekilde sürdürdü ve yaya trafiğini Ocak 2020 temel çizgisiyle karşılaştırırken Temmuz 2020 ile Mayıs 2022 arasında her ay hızlı servis zincirlerini geride bıraktı. Bu, Starbucks’ın ürünlerinin maliyetlerini Ekim ayından bu yana üç kez artırması nedeniyle artan fiyatlara rağmen, son raporlar Dunkin’in fiyatlarını %8 artırdığını söylüyor. Ancak Haziran ayında Starbucks ve Dunkin’in aylık ziyaretlerinde sırasıyla %7,8 ve %4,1’lik bir düşüş görmeleriyle kahve devlerinin fiyatlandırma gücüne talihsiz bir darbe vurdu.

Placer.ai, üç yıldan uzun bir süredir yapılan karşılaştırmaların, Dunkin’in Haziran 2019 ziyaret seviyelerini korurken Starbucks’ın yaya trafiğinin %6,6 düştüğünü gösterdiğini söyledi.

Raporda, Dunkin’in Starbucks’taki pandemi öncesi liderliğinin, özellikle bu enflasyonist zamanlarda zincirin daha uygun fiyatlı fiyatlandırmasından kaynaklanabileceğini ekledi; ancak, her iki zincirin de ilgili ziyaret boşlukları nispeten küçüktür. Bu, müşterilerin davranışlarını mevcut ekonomik şehir merkezine uyacak şekilde ayarladıklarını, ancak uzun vadeli yaya trafiğinin sonunda geri döneceğini gösterebilir.

Dutch Bros. Coffee, marka hızlı büyümesini sürdürürken Haziran ayında yıllık %22,8 (ve 2019’a kıyasla %178,2 artış) ziyaretleriyle rakiplerinin yaya trafiğinde bir istisna olmaya devam ediyor.

Gıda İntoleransı Nedir? Gıda İntoleransı Testi

Gıda fiyatları rekor düzeyde yüksek enflasyonla yükseldi

Yükselen gıda fiyatları, geçen ayki %9.1’lik rekor yüksek enflasyon baskısına önemli ölçüde katkıda bulundu. Kategori, Şubat 1981’de sona eren dönemden bu yana 12 aylık en büyük artış olan aylık %1 ve yıllık %10,4 artış gördü. Gıda içinde, bakkal fiyatları Haziran’da yıllık bazda %1, tahıl, ekmek ve tavuk fiyatlarında ise aya göre sırasıyla %2,5, %1,6 ve %1,5 artış gösterdi. Mayıs ayı. BLS verilerine göre, yıllık bazda, bu kalemlerin fiyatları sırasıyla yüzde 14,2, yüzde 10,8 ve yüzde 17,3 arttı.

Ulusal Ekonomi Konseyi’nin Beyaz Saray Direktörü Brian Deese, Yahoo Finance’e yeni bir röportajda, “sonuç olarak, [tüketiciler] bakkaliye veya benzin satın alırken fiyatların çok yüksek olduğunu” söyledi.

Başkan Biden’ın her yerde tüketiciler için fiyatları düşürmek için “harekete geçmeye” odaklandığını ve Beyaz Saray’ın reçeteli ilaçların maliyetini düşürmek için mevzuat üzerinde çalıştığını ve ayrıca genel maliyetleri azaltmak için temiz enerji teşvikleri sağladığını da sözlerine ekledi.

“Bu, çok fazla ödemek zorunda kalan bazı ailelere rahatlama sağlayacak” dedi.

Yine de Deese, Haziran raporunda, pastırmanın art arda ikinci ayda düştüğü (%1.9 düşüşle) belirli etlerin fiyat düşüşlerine atıfta bulunarak bazı olumlu noktalara dikkat çekti. Sığır eti ve dana eti de aylık %2.3 düşüş gördü.

Yönetmen, “Genel olarak, evdeki yiyecekler – bir bakkaldan satın aldığınız yiyecekler – geçen aya göre bir miktar artış gördü,” dedi, ancak “günün sonunda yapmamız gereken şey, tüketiciler için maliyetleri aşağı çekmek için hareket etmek.” dedi.

Amerika’daki Yüksek Enflasyon Nedeniyle Starbucks ve Dunkin’e Giden Kişi Sayısı Azaldı-Kaynak: yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir