İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Fiyatları, Fed’in Erken Faiz İndirimi Tahminlerinin Azalmasıyla 2.000 Doların Altına Geriledi

Altın Fiyatları, Fed’in Erken Faiz İndirimi Tahminlerinin Azalmasıyla 2.000 Doların Altına Geriledi

Altın Yatırımı

Altın Fiyatları, Fed’in Erken Faiz İndirimi Tahminlerinin Azalmasıyla 2.000 Doların Altına Geriledi

Altın Fiyatları, Fed’in Erken Faiz İndirimi Tahminlerinin Azalmasıyla 2.000 Doların Altına Geriledi

Altın fiyatları Pazartesi günü Asya ticaretinde kilit seviyelerin altına düştü; güçlü işgücü piyasası verileri, yatırımcıların Federal Rezerv‘in 2024’ün başlarında faiz oranlarını düşürmeye başlayacağı yönündeki bahislerini yeniden düşünmesini sağladı.

Spot fiyatlar ons başına 2.000 dolar seviyesinin altına düşerek geçen hafta görülen rekor seviyelere göre keskin bir geri dönüşe işaret etti. Risk hissiyatının iyileşmesiyle birlikte, dirençli dolar ve ABD ekonomisindeki güç işaretleri sarı metalin ana ağırlıkları oldu.

Spot altın %0,4 düşüşle ons başına 1.996,24 dolara gerilerken, Şubat vadeli altın vadeli işlemleri TSİ 23:19’da (04:19 GMT) %0,1 düşüşle ons başına 2.012,75 dolara geriledi. Her iki enstrüman da geçen hafta ulaşılan rekor zirvelerin yaklaşık 150$ altında işlem görüyordu.

Fed toplantısı yaklaşıyor, Mart ayı faiz indirimi şüpheli

Yatırımcılar aynı zamanda merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasının yaygın olarak beklendiği bu hafta sonunda yapılacak Fed toplantısı öncesinde de altına karşı temkinli davrandılar .

Ancak Fed’in 2024’te para politikasını gevşetmeye yönelik görünümü, özellikle son verilerin ABD işgücü piyasasının güçlü olduğunu göstermesi nedeniyle yakından izlenecek.

Cuma günkü tarım dışı istihdam verileri, piyasaların Mart 2024’e kadar faiz indirimine yönelik beklentileri keskin bir şekilde azalttığını gördü; bu, altında ağır kayıplara yol açan bir hareketti.

ABD ekonomisinin “yumuşak iniş” olasılığı için yeterli güce işaret etmesi nedeniyle risk iştahı da okumanın ardından iyileşti. Altın fiyatları düşerken borsalar yükseldi.

Fed’in ötesinde, İngiltere Merkez Bankası, Avrupa Merkez Bankası ve İsviçre Merkez Bankası’nın faiz oranı kararları bu hafta açıklanacak ve üç bankanın da uzun vadede daha yüksek faiz oranları sinyali vermesi muhtemel.

Yüksek faiz oranları, hiçbir getirisi olmayan sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini yükselterek altın fiyatlarına zarar veriyor.

Kasım ayına ait ABD enflasyon verileri de haftanın ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

Çin’deki dezenflasyonun talep korkularını beslemesiyle bakır düştü

Endüstriyel metallerden bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin’den gelen zayıf ekonomik sinyallerin ardından Pazartesi günü düştü.

Mart vadeli bakır vadeli işlemleri yüzde 0,6 düşüşle pound başına 3,8087 dolara geriledi.

Hafta sonu verileri Çin’i gösterdi Tüketici fiyat endeksi Enflasyon Kasım ayında üst üste ikinci ayda da daralırken, üretici fiyat Endeksi Enflasyon art arda on dördüncü ayda da derinleşti.

Okumalar, dünyanın en büyük bakır ithalatçısının, Pekin’in devam eden likidite önlemlerine rağmen harcamaların toparlanamaması nedeniyle önümüzdeki aylarda kalıcı bir ekonomik zayıflık göreceğini gösterdi.

Zayıf enflasyon verileri, Çin’in bakır ithalatının Kasım ayında güçlü kaldığını gösteren son verileri büyük ölçüde gölgeledi.

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir