İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Elon Musk, Taylor Swift’e Yapılan Sahtekarlıkların Viral Hale Gelmesinin Ardından Daha Fazla Moderatör İşe Alacak

Elon Musk, Taylor Swift’e Yapılan Sahtekarlıkların Viral Hale Gelmesinin Ardından Daha Fazla Moderatör İşe Alacak

Elon Musk, Taylor Swift'e Yapılan Sahtekarlıklar

Elon Musk, Taylor Swift‘e Yapılan Sahtekarlıkların Viral Hale Gelmesinin Ardından Daha Fazla Moderatör İşe Alacak

Elon Musk, Taylor Swift’e Yapılan Sahtekarlıkların Viral Hale Gelmesinin Ardından Daha Fazla Moderatör İşe Alacak

Elon Musk, sosyal medya sitesi pop yıldızı Taylor Swift‘in açık sahte görselleriyle boğuşurken, X‘te daha fazla moderatör işe almak için bir girişim başlattı.

Şirket, Bay Musk’ın 2022’de devralınmasından bu yana binlerce çalışanı işten çıkararak, çevrimiçi çocuk istismarıyla mücadele için 100 çalışanı işe alacağını söyledi.

X’in CEO’su Linda Yaccarino, şirketin yasadışı gönderileri ortadan kaldırmak için Austin, Teksas’ta yeni bir Güven ve Güvenlik Mükemmeliyet Merkezi kuracağını söyledi.

Duyuru, daha önce Twitter olarak bilinen X’in, platformunda dolaşan Bayan Swift’in cinsel içerikli sahte görsellerinin yayılmasını önlemek için çabaladığı bir dönemde geldi.

Pazartesi günü şirket, insanların yapay zekayla oluşturulan derin sahte görüntüleri ortaya çıkarmasını engellemek amacıyla “Taylor Swift” için yapılan tüm aramaları engelledi. Geçen hafta “tanımlanan tüm görsellerin aktif olarak kaldırıldığını” söyledi.

Bay Musk, X’i devralmasından bu yana şirketin çalışan sayısını yüzde 80’den fazla azalttı ve yönetim ve güvenlik ekiplerinin üyelerini görevden aldığı için eleştirilere maruz kaldı.

Geçen yıl Bay Musk tarafından X’e liderlik etmek üzere atanan Bayan Yaccarino, bu hafta ABD senatosu duruşmasında diğer sosyal medya patronlarına katılmaya hazırlanırken, daha fazla moderatör tutma planları geliyor. Patronlar, çevrimiçi saldırganlarla mücadele etme çabaları nedeniyle sorgulanacak.

Bayan Yaccarino şunları söyledi: “2023’te en büyük önceliğimizin çevrimiçi [çocukların cinsel istismarı] ile mücadele etmek olduğunu açıkça belirttik… şimdi bu içeriği dağıtan kullanıcılar hakkında harekete geçiyoruz”.

Şirketin operasyon başkanı Joe Benarroch, Bloomberg’e bunun, çocuk istismarı gönderilerini ve bunları yayan suçluları ortadan kaldırmak için 100 tam zamanlı personelin işe alınmasını da kapsayacağını söyledi

Bayan Yaccarino, X’in çocuk istismarı raporlama sisteminin bazı kısımlarını otomatik hale getirdiğini ve bu durumun Bay Musk’un devralınmasından öncesine göre daha fazla şüpheli yasa dışı içeriğin kaldırılmasına yol açtığını söyledi.

X’in, çocuk istismarı politikalarını ihlal ettiği için 2022’de 2,3 milyondan 12,4 milyon hesabı kaldırdığını söyledi. Şirket ayrıca 2023’te ABD’deki kayıp ve istismara uğrayan çocuklarla ilgili 850.000 gönderiye ilişkin rapor gönderdi; bu sayı, bir yılda işaretlediği sayının sekiz katıydı.

Çarşamba günü, ABD’li sosyal medya patronları, çocuklara yönelik cinsel istismar materyallerinin internette yayılmasıyla mücadele etme çabaları nedeniyle senatörler tarafından sorguya çekilecek. Bayan Yaccarino ortaya çıkacakFacebook’un kurucusu Mark Zuckerberg ile birlikte, TikTok, Snapchat ve Discord yöneticilerinin yanı sıra.

Kasım ayındaki duruşmayı duyuran Demokrat senatör Dick Durbin ve Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham şunları söyledi: “Çocukları çevrimiçi ortamda korumaya yönelik çabalarımızın Big Tech tarafından tereddütle karşılanacağını başından beri biliyorduk. Konu çocukları korumaya gelince sonunda başarısızlıklarını kabul etmek zorunda kalıyorlar.”

Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir