Anasayfa » Yaşam » 15 Dakikalık Egzersiz Beyin Gücünü Arttırıyor

15 Dakikalık Egzersiz Beyin Gücünü Arttırıyor

15 Dakikalık Egzersiz

15 Dakikalık Egzersiz Beyin Gücünü Arttırıyor yazımızda günlük hareket ve egzersiz süresinin arttırılmasının vücudun genelinin sağlığı kadar beyin sağlığı içinde çok faydalı olduğunu ve köpek balıklarının kansere yakalanmamasının sürekli hareketli olmalarıyla olan ilişkisini yazdık.

Beyin Sağlığı İçin Günlük 15 Dakikalık Egzersiz

Beynimizi genel olarak sağlıkla ilgili endişelerimizin dışında tutarız. Kaliteli, sağlıklı beslenmeyi ve spor yapmayı vücudumuzun genel sağlığını korumak için yaparız. Oysaki bu yapılan güzel şeyler beyin gelişimi içinde gereklidir. Bu işlemlerden kendisine en fazla fayda sağlayan organımız da beynimizdir. Araştırmalara göre günlük en az 10-15 dakika kadar egzersiz yapmak beyin gücünü %30 oranında arttırmaktadır. Kısa mesafeli yerlere yürüyerek veya bisiklet ile gitmek, asansör yerine merdiven tercih etmek gibi kısa çözümlerle de egzersiz yaparak hareketli olunulması sağlanabilir. Kısaca günlük hayatta mümkün olduğunca hareketli olmak vücudun kan dolaşımını arttırdığı için beyne giden kan miktarında da artış yaşanmaktadır. Beyinde kan dolaşımının artması nedeniyle de beynimizde bulunan nöronlar arası iletişim artar ve hafızamızın güçlenmesi sağlanır. Harekette bereket vardır sözü de bunu kanıtlamaktadır.

15 Dakikalık Egzersiz-Köpek Balığı

Köpek Balıklarının Kansere Yakalanmaması

Hareketli olmanın faydasının daha iyi anlaşılması için sürekli hareket halinde olan köpek balıklarından örnek verilebilir. Köpek balıkları bilindiği üzere kansere yakalanmayan hayvanlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle de birçok araştırmacı tarafından beyinleri incelenmektedir. Köpek balıkları sürekli hareket halindedir ve yüzgeçlerini hareket ettirerek suda yüzerler. Yüzgeçlerini hareket ettirmezlerse suda batarlar. Daima hareket halinde olmalarıyla, hastalıklara karşı dirençli olmalarında bir bağlantı olduğu görülmektedir. Beden gelişimi, beyin gelişimi ve sağlığı için hayatımıza hareketi sokmak zorundayız.

15 Dakikalık Egzersiz Beyin Gücünü Arttırıyor-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir