Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet durumları

Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet

Psikoloji Yaşam

Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet yazımızda küçük yaştan itibaren uygulanan şiddetlerin artması ve sosyal medyanın verdiği özgürlük ile sosyal şiddet yapan kişilerin artmasını yazdık.

Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet İlişkilere Olumsuz Yansıyor

Genellikle tam ergenliğe girme yaşlarında başlayan bir şiddet uygulama isteği meydana gelmektedir. Yaş aralığı 13 ile 23 arasında değişmektedir. Birbirini kıskanan gençler bu nedenle şiddete başvurmaktadır. Güvensiz ilişkilerin yaşandığı bir ilişki de kıskançlık da aşırı seviyelerde olmaktadır. Bu nedenle şiddeti bir çözüm aracı olarak görmektedirler. Bu yaklaşım büyüyünce de devam etmektedir. Seven insan kıskanır gibi bir söz aslında gerçeği ifade etmemektedir. Kıskançlık bir hastalıktır ve tedavisini bulmanız gerekir. Aşırısı ise ilişkiyi bitirir. İlgi göstermek ayrı kişinin hayatına karışmak ayrı bir konudur. Seven insan sevdiğine karşı korumacı olabilir, fakat tüm yaşamına karışması sağlam bir birliktelik için engeldir.

Genel Olarak Düşen Psikolojimizi-Anne ve kız

Şiddet Çeşidi: Sanal Şiddet

İnsanlar son 10 yıldır yeni bir şiddet türünü hayatına yerleştirdi. Özellikle gençlerle başlayan bu sosyal paylaşım platformlarında yazılı olarak uygulanan şiddetler, insanların bir çok kişiyi kırmasına neden oluyor. İnsanlar klavyeden aldığı güç ile ağza alınmayacak sözleri rahatlıkla söyleyebiliyor. Karşısındakine istediğini söyleyebiliyor. Böyle bir düzen gelişmesi de içte kalan duyguları daha rahat çıkarmaya yaradı. Bu şiddet ile laf atılan kişinin sosyal platformda itibarsızlaştırılması ve küçük düşürülmesi hedefleniyor.

Mesela sosyal sitelere bir fotoğrafını koyuyorsun. Uzak olduğun insanlar senin hakkında haddini bilmez laflar edebiliyorlar. Bunları söylemeye normalde hakkı olmadığı halde internet ortamında kendini durdurulamaz zannediyor ve alabildiğine laflar yazıyorlar. Kişinin yakınındakiler bile laf söylemezken yabancı birinin fotoğrafa laf etmesi çok garip bir durum oluyor. İnsanların psikolojisini böylelikle bozuyorlar. Normalde karşınıza alsanız ağzından ettiği lafların hiçbiri çıkamaz ama nasıl bir güç geliyorsa klavye başındayken, tüm şiddetiyle size sallamaya başlıyor. Bundan da hiç gocunmuyor. Nasıl bir psikolojiyle yaşıyor bunu tahmin etmemiz çok zor. Lafların ötesinde bazıları da tehdit ederek cana kast etmek istiyor. Bu yapılan da tehdite girer ve mahkeme de şikayetçi olmanız gerekir. Siz bir şeyler yapmazsanız bu tür durumlarda o insan başınızdan gitmez.

Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet-Saygılı olmak

İnsan Olmanın Gereği Saygı Duyma

Normalde ulaşamayacağı bir insana sosyal medya sayesinde hemen ulaşabilen insanda kendini o kişiyle aynı seviye de görme hissi doğabilir. Bu kişilerde özgüven eksikliği yaşanmaktadır. Sosyal medya ile bir tıkla ulaştığı ve mesajlaşabildiği kişiyi kendisiyle aynı seviye de görmeye başlar. Bu da kişi de sanal bir ego oluşturabilir. Kendini diğer insanlardan üstün görme duygusu bile gelişir. Sınırsız özgürlüğü kavuştuğunu sanan kişiler sosyal medyayı böyle bir şiddet türünü uygulamak için kullanmamalıdır. Kişilere saygıyı her türlü ortamda devam ettirmemiz gerekir. Eleştiri yaparken de belirli bir kalite ve duyarlılık ile yapılması gerekir. İnsanların moralini ve ruhsal durumunu bozmayı hakkımız yoktur.

Çocuklarda ve Gençlerde Artan Şiddet.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir