Burcu Çetinkaya Ralli Yarışları

Burcu Çetinkaya Ralli Yarışları Hakkında Bilgi

Araçlar Kişisel Gelişim Yaşam

Burcu Çetinkaya Ralli Yarışları Hakkında Bilgi yazımızda Burcu Çetinkaya’nın ralli yarışlarına başlamasını, anneliğin kendisini değiştirmesini, yapay zekanın girmediği ralli yarışlarını ve ralliden para kazanma durumunu yazdık.

Burcu Çetinkaya Ralli Yarışları Başlangıcı

Burcu Çetinkaya, Türkiye’nin ve dünyanın sayılı kadın rallici pilotlarındandır. Ralli yarışlarında birçok erkeğin arasında kadın rakipleri çok az olmaktadır. 19 Mart 1981 tarihinden doğmuştur. Burcu Çetinkaya rallici olmaya 24 yaşında başlamıştır. Burcu, üniversiteyi Amerika’da ekonomi alanında okumuştur. Rallici olmak çocukluk hayaliydi. Babası da araçlarla ilgili işler yapıyordu ve hep araçlarla içli dışlıydı. Babasının 12 yaşındayken Burcu’yu götürdüğü araba yarışı onda büyük etki oluşturmuştur. Engelliği geç attıktan sonra 24 yaşında rallici olmaya karar vermiştir. Çalışma hayatına başlamıştır, fakat yineden yarışları izlemeye gidiyordu. Ralli yarışı tutkusu hep içindeydi. Ladies cup yarışları ile ralli serüveni başlamıştır.

24 yaş ralli yarışları için oldukça geç bir yaş olarak kabul edilmektedir. Dünya üzerinde şampiyonalarda iyi bir yere gelmek için en erken 18 yaşında rallilere başlamak gerekiyor. Burcu ise 6 yıl sonra başlamıştır ve aradaki farkı kapatıp birçok başarı kazanmıştır.

Burcu Çetinkaya Hakkında Bilgi

Burcu Çetinkaya Anneliği

Burcu anne olmadan önce riski ve adrenalini çok seven birisiydi. Eskiden hiç düşünmeden gaza bastığı yerlerde, şimdi en az 4 kez düşünmektedir. Yarışlarda artık daha dikkatli gitmektedir. Burcu Çetinkaya’nın hayatı annelikle birlikte ciddi oranda değişti. Burcu artık Burcu Çetinkaya Bucak ismini kullanmaktadır.

Burcu Çetinkaya Ralli

Yapay Zekanın Girmediği Ralli Yarışları

Günümüzde yapay zekanın ve teknolojinin en az etkilediği yarış alanı olarak ralli kabul edilmektedir. Diğer araba yarışlarına göre rallideki arabalar saha sade kalmıştır. En üst ralli aracında son teknoloji süspansiyonlar, kuvvetli destekler ve son teknoloji fren bulunmaktadır fakat pilotajın hala en önde yer aldığı bir spordur. Formula 1’de de aynı kurallar geçerli fakat biraz daha mühendislik detaylar kullanılmaktadır. Ralli yarışlarında daha uzun bir parkur var ve bunu ezberleyemiyorsunuz. Ralli yarışlarında pilot ve co-pilotun uyumu çok önemlidir. Yarış güzergahında geçilen yerlerin pilot tarafından detaylandırılıp yardımcı pilota not aldırılması ve o geçilen yerden tekrar geçildiğinde yardımcı pilotun doğru şekilde aktarması gerekiyor.

Hava şartlarınında değişken olması rallicileri zorlamaktadır. Lastiklerin havaya göre seçilmesi ve havanın değişmesi durumunda servise gelene kadar olan malzemeler ile yola devam etmek zorundasınız. Tüm bunlarda insan müdahalesi olmak zorunda ve şu anlık yapay zeka buralara girmiş değil. Ralli yarışlarında lastiklerin değiştirilmesi gerektiği zaman sadece 2 dakika da pilotun ve yardımcı pilotun lastiği değiştirmesi gerekir. Zamanın çok önemli olduğu rallide bu değişimin yarışın seyrini önemli ölçüde etkilemektedir.

Ralli Şampiyonası

Ralliden Para Kazanmak

Ralli yarışları oldukça pahalı bir spor olarak bilinmektedir. Dünya ralli şampiyonalarında ilk 5-6 isimden birisi olursanız, senede 1-3 milyon Euro arasında para kazanabilirsiniz. Ralli yarışlarında pilotların bulunduğu takımının başarısına ve sponsorların desteğine bağlı olarak kazançlarda değişiklik olmaktadır. Ralli sporunu para için yapacaklar bir kez daha düşünmelidir, bu spor sevmeden ve gönül koymadan yapılamayacak sporlar arasındadır. Ralliden para kazanmak çok büyük riskler barındırmaktadır. Büyük maliyetler alarak çok küçük paralar kazanabilirsiniz.

Ralli Yarışları-Para Kazanmak

Rallici Olmak İsteyenlere Tavsiyeler

Burcu Çetinkaya’nın rallici olmak isteyenlere tavsiyesi ise Türkiye şartlarında rallici olmak isteyenler bu işin yanında normal işlerini de yapmaları gerekiyor. Ralli dünyasında başarının zor gelmesi nedeniyle mutlaka garanti bir işin olması gerekmektedir. Ralli ile ilgili tüm etkinlikleri takip etmek ve görüntüleri izlemek lazım. Firmaların düzenlediği özel kupalara katılmak ve birçok yarışmaya dahil olmak, yarış tecrübesi ve başarısı kazandıracaktır. Son olarak başarı için ailenin de desteği alınması gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir