Reyhan İşcan Reishi Mantarının Başarılı Yetiştiricisi

Reyhan İşcan Reishi Mantarının Başarılı Yetiştiricisi yazımızda ülkemizde mantar yetiştiriciliğinde kadın girişimcilerin en önünde yer alan Reyhan hanımın nasıl başarılı olduğu ve reshi mantarı üretimini yazdık.

Reyhan İşcan Reishi Mantarı

Eskişehir’de mantar kraliçesi olarak bilinen Reyhan İşcan, üretmiş olduğu uzak doğu menşeli reishi mantarı ile başarılı bir girişimci olarak göze çarpmaktadır. Reishi mantarının yanı sıra istiridye mantarı üreterek de iyi bir gelir sağlamaktadır. İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği yazımıza bakabilirsiniz. İstiridye mantarı yetiştirmesi şapkalı mantara göre daha kolaydır. Kimyasal malzemeler kullanılmadan üretilmektedir. Protein bakımından şapkalı mantardan daha zengindir. Toksik etkileri oluşmamakla birlikte bitkisel protein bakımından oldukça zengindir.

Reishi Mantarı Yetiştirme
Reishi Mantarı

Reishi Mantarı Üretimi

Reishi mantarı özellikle Uzak Doğu ülkelerinde çok değer verilen bir mantar türüdür. Ülkemizde kilosu 500-2000 lira arasında değişmektedir. Reishi mantarının ölümsüzlük mantarı olduğu bilinmektedir. Bunun nedeni ise Çin ve Japonya’da oldukça fazla kullanılmaktaydı. 4000 yıllık bir geçmişi vardır. Reishi mantarını eskiden sadece Uzak Doğu ülkelerinin kralları ve yakınları kullanabiliyordu. Halk reishi mantarını topladığı zaman mutlaka krala ulaştırmak zorundaydı aksi halde kral mantarı toplayanları ölümle cezalandırıyordu. Mantarı krala getiren halk ölüm cezasından kurtuluyordu. Bu yüzden ölümsüzlük mantarı olarak isimlendirilmiştir. Reishi mantarının çayı tüketilmektedir. 1-2 gramı çay yapılarak tüketilmektedir. Bağışık sistemi düşük kişiler 10-12 gram arasını çay yaparak tüketmektedir. 4 bardak suda cam kapta en az yarım saat kadar demlenmesi gerekmektedir. Soğuduktan sonra şeker kullanmadan sabah, öğle ve akşam yemekten önce tüketilmektedir.

İstiridye Mantarı Yetiştiriciliği Yeri

Devlet Desteği

Reyhan hanım ilk önce kadın çiftçiler yarışmasına girerek bu yarışmayı kazanmasıyla birlikte mantar üretmede bir fırsatı olmuştur. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından Reyhan hanıma hibe desteği verildi ve istiridye mantarı üretme tesisi yapıldı. Devlet 50.000 TL vererek istiridye mantarı tesisi kurmasını sağlamıştır. Daha sonra işlerini büyüterek hem istiridye hemde reishi mantarı üretmeye devam etmiştir. Girişimcilere güzel bir örnek olmuştur.

Yorum yapın