Bilim ve TeknolojiHaberYaşam

Sanal Karakter Hırsızlığına Ceza

Sanal Karakter Hırsızlığına Ceza yazımızda milyonlarca kişinin internet üzerinde oynadığı oyunlarda hesap çalınması ve karakterlerde değişiklik yapılması olayına artık hapis cezası gelebilir hakkında yazdık.

Oyunlardaki Karakterlerin Çalınması

İnternet üzerinden oyun oynayan O.T, oyun karakterinin çalınması iddiası üzerine mahkemeye şikayetçi oldu. İzmir 13.Asliye Ceza Mahkemesi sanık M.K’yı nitelikli hırsızlık suçlamasıyla 2,5 yıl hapis cezasını çaptırdı. Cezayı fazla bulan sanık, cezaya itiraz etti. Yargıtay 13. Ceza Dairesi bu bu kararı oy birliğiyle iptal etti ve yeniden yargılanma başladı. Bu sefer sanık M.K nitelikli hırsızlıktan değil, bilişim suçları yönünden yargılanacak ve bu yargılamanın sonunda daha fazla hapis cezası alabilir. Yargılamanın özelliği değişmiş oldu. Hırsızlık yerine sistemi engelleme, bozma, verileri değiştirme ve yok etme suçlamalarıyla yapılacak. Yargıtay sanal karakter çalana daha fazla ceza istedi ve 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle karışı karşıya kalındı. İnternet üzerinden oynanan oyunda kendi hesabına rızası dışında giriş yapıldığı, şifresinin değiştirildiği ve oyun karakterinin çalındığı iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştur.

Gamer Tanımı-Oyuncu

Sanal Karakter Hırsızlığına Ceza-Büyük Cezalar Gelebilir

Online oyun oynayanlarda sıklıkla yaşanan bu oyun karakteri çaldırma durumu, çalan kişilerin geçek hayatta hapis yatmasına neden olabilecektir. Kafasına göre sinir olduğu kişinin hesabını hackleyen kişiler, mağdurun kendisini kullanıcı adıyla mahkemeye vermesiyle bilişim uzmanları tarafından incelenerek rahatlıkla bulunabilmektedir ve dava sonucunda yok yere para ve hapis cezası alabilmektedir. Metin 2, CSGO ve LOL gibi oyunlarda bu tür durumlar çok sık yaşanmaktadır. Kişilerin diğer oyuncuların hesaplarına müdahale etmemesi kendi yararlarına olacaktır. Aksi halde rahatlıkla hapis yatma ihtimalleri bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir