İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Blackpink Ajansı, K-Pop Yıldızlarının Anlaşmalarını Yeniledikten Sonra Yükselişini Paylaştı

Blackpink Ajansı, K-Pop Yıldızlarının Anlaşmalarını Yeniledikten Sonra Yükselişini Paylaştı

Blackpink Ajansı

Blackpink Ajansı, K-Pop Yıldızlarının Anlaşmalarını Yeniledikten Sonra Yükselişini Paylaştı

Blackpink Ajansı, K-Pop Yıldızlarının Anlaşmalarını Yeniledikten Sonra Yükselişini Paylaştı

YG Entertainment Inc., Blackpink‘in dört üyesinin de K-pop ajansıyla olan sözleşmelerini yenilediğini söyleyerek, Ağustos ayında görev süreleri sona erdikten sonra grubun devamına ilişkin endişeleri ortadan kaldırdı.

Seul merkezli sanatçı organizatörünün hisseleri Çarşamba günü %26 artışla tamamladı; bu, popun 2011’de halka açıldığı ilk günden bu yana en büyük günlük yükselişini gerçekleştirdi. İçerik prodüksiyon bağlı kuruluşu YG Plus %24 artış gösterdi. Ajans, yaptığı açıklamada Blackpink’in YG ile yeni bir albüm ve dünya turu planladığını söyledi. Çarşamba günkü kazanç, şu anda dört büyük Kore müzik şirketi arasında en küçüğü olan ajansın piyasa değerini 857 milyon dolara çıkardı.

Haberin ardından diğer K-pop hisseleri de yükseldi. Yaklaşık 7,2 milyar dolarlık piyasa değeriyle en büyük K-pop hissesi olan BTS şirketi Hybe Co. %7,3 artarken, daha küçük JYP Entertainment Corp. da yükseldi.

2016 yılında çıkış yapan dört üyeli K-pop grubu Blackpink, Shut Down ve Pink Venom gibi hitlerle Billboard listelerinde rekorlar kıran şarkılarıyla dünyanın en popüler kız grubu oldu. Grup, Coachella‘daki ilk K-pop yıldızı oldu ve en büyük küresel turlarının biletleri bu yıl tükendi.

YG Entertainment kurucusu Yang Hyun-Suk yaptığı açıklamada, “Sonunda YG’nin Blackpink ile yakın ilişkisini sürdüreceğine dair resmi bir açıklama yapmaktan büyük heyecan duyuyoruz” dedi. “Grup, YG ve K-pop’un kendisini temsil ettiğinden, kesinlikle küresel müzik pazarında parlak bir şekilde parlamaya çalışacaklar.”

Bir Zamanların Yenilikçisi Blackpink, Coachella’ya Baş Oyuncu Olarak Geri Dönüyor

Haber, YG’nin en çok kazanan sanatçılarından bazılarını elinde tutmasıyla ilgili aylardır süren belirsizliği sona erdiriyor. Duyurudan önce YG’nin hisseleri, Blackpink üyesi Lisa’nın gruptan ayrılabileceği yönündeki söylentiler arasında Mayıs ayındaki zirvesinden neredeyse %50 düştü. En iyi sanatçıların sözleşmeleri, gelir açısından ağırlıklı olarak bir avuç önemli sanatçıya bağımlı olan K-pop ajansları için fiyat dalgalanmalarının kaynağıdır.

YG, solo projeler, lüks marka promosyonları veya Hollywood stüdyoları için oyunculuk gibi yan işlerin yönetimini elinde tutup tutmayacağı da dahil olmak üzere her üyenin sözleşmesinin ayrıntılarını açıklamadı.

Yine de Sanford C Bernstein’ın kıdemli analisti Suh Bokyung’a göre Blackpink’in sözleşme yenilemesi, K-pop hisseleri üzerinde ağırlık oluşturan ve hisse satışlarını tetikleyen ana sorulardan birini çözüyor. “Bu, yatırımcıların 2024’te K-pop endüstrisine ilişkin iyimser bir bakış açısına sahip olabileceklerinin bir sinyali olarak hizmet ediyor.”

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir