Anasayfa » Haber » Brezilya’nın Dünyaca Ünlü Futbol Yıldızı Pele, 82 Yaşında Hayatını Kaybetti

Brezilya’nın Dünyaca Ünlü Futbol Yıldızı Pele, 82 Yaşında Hayatını Kaybetti

Brezilya'nın Dünyaca Ünlü Futbol Yıldızı Pele

Brezilya’nın Dünyaca Ünlü Futbol Yıldızı Pele, 82 Yaşında Hayatını Kaybetti

Brezilya’nın Dünyaca Ünlü Futbol Yıldızı Pele, 82 Yaşında Hayatını Kaybetti

Kızı Perşembe günü Instagram’da yaptığı açıklamada, çıplak ayakla yoksulluktan modern tarihin en büyük ve en tanınmış sporcularından biri haline gelen büyülü Brezilyalı futbol yıldızı Pele‘nin 82 yaşında öldüğünü söyledi.

Son aylarda kolonunda bir tümör bulunmasının ardından hastaneye girip çıkmıştı.

Asıl adı Edson Arantes do Nascimento olan Pele, 1.281 gol atarak dünya rekoru kırdı ve Dünya Kupası’nı üç kez kazanan tek oyuncu oldu.

Yüce becerileri ve kazanan bir gülümsemeyle, futbolun dünyanın en popüler sporu olmasına yardımcı oldu ve sporun oyuncusu ve elçisi olarak yetmiş yıllık kariyerinde papaları, başkanları ve Hollywood yıldızlarını büyüledi.

23 Ekim 1940’ta küçük Minas Gerais kasabası Tres Corações’de veya “Üç Kalp”te doğan Edson Arantes do Nascimento, oyunu gelecek vaat eden kariyeri dizinden sakatlanarak raydan çıkan yarı profesyonel bir oyuncu olan babasından öğrendi.

Ünlü takma adının kökeni de dahil olmak üzere, gençliğinin çeşitli yönleri efsane tarafından gizlenmiştir. Pele’nin (bazen) söylediği gibi, mahalle maçlarında sık sık kaleci olarak oynuyordu ve çocuklar onu “Bile” adlı yerel bir oyuncuyla karşılaştırmaya başladılar – ve harfler yıllar içinde çarpıtıldı.

Gerçek ne olursa olsun, kısa sürede gözcüleri bir kaleci olarak değil, bir hücum forveti olarak göz kamaştırdı – 10 numaralı bir prototip.

Yetenek yelpazesi nedeniyle saygı görüyordu ve o zamandan beri herhangi bir oyuncudan daha fazla saygı görüyordu, her şeyi yapabiliyordu: İki ayaklıydı, muazzam bir hızı ve dayanıklılığı vardı, kafa atabiliyor, pas atabiliyor, mücadele edebiliyordu ve tabii ki gol atabiliyordu.

15 yaşında Santos’a katıldı ve küçük sahil kulübünü futbolun en ünlü isimlerinden biri haline getirdi

Kulüpte geçirdiği 18 yıllık parlak dönem boyunca Brezilya futbolundaki tüm onurların yanı sıra Şampiyonlar Ligi’nin Güney Amerika’daki karşılığı olan iki Copa Libertadores ve Avrupa ile Güney’in en iyi takımları arasında düzenlenen yıllık turnuva olan iki Kıtalararası Kupa’yı kazandı.

Yeteneği kısa sürede milli takım tarafından fark edildi ve İsveç’teki 1958 Dünya Kupası’na giden Brezilya takımına seçildi – ancak bir takım psikoloğu 17 yaşındaki oyuncuyu “açıkça çocuksu” olarak nitelendirdi ve onunla oynamamasını tavsiye etti.

Pele, yarı finalin bir yarısında Fransa’ya karşı hat-trick yaptı ve finalde ev sahibi İsveç takımına karşı iki gol daha atarak Brezilya’nın ilk şampiyonluğuna ulaşmasına yardımcı oldu.

Sakatlıklar, onu Brezilya’nın kazandığı 1962 Kupası’ndaki iki maç dışında tüm maçlardan uzak tuttu. Meksika’daki 1970 turnuvasında, artık tamamen olgunlaşmış 29 yaşındaki Pele, Carlos Alberto Torres ve Tostão gibi diğer yıldızların da dahil olduğu bir Brezilya takımıyla üçüncü kez şampiyonluğu kazandı ve birçok kişi tarafından en büyük takım olarak görülüyor.

1970 finalinde Pele’yi işaretlemekle suçlanan İtalyan defans oyuncusu Tarcisio Burgnich, “Maçtan önce kendime ‘O da herkes gibi bir deri bir kemik’ dedim” dedi.

“Ama yanılmışım.”

NEW YORK YILDIZI

Pele ilk olarak 1974’te emekli oldu, ancak yanlış tavsiye edilen yatırımların onu parasız bıraktığını anlayınca, ertesi yıl yeni başlayan Kuzey Amerika Futbol Ligi’nde o zamanlar şaşırtıcı olan yılda yaklaşık 1 milyon dolarlık bir meblağ karşılığında oynama teklifini kabul etti.

Pele’nin karizması sert New Yorkluların bile gözlerini kamaştırdı. Ünlülerle takılıyordu ve bir keresinde ünlü Studio 54 gece kulübünde Mick Jagger, Rod Stewart ve Andy Warhol ile aynı masayı paylaşmıştı.

Sanatçı, “Pele, teorimle çelişen birkaç kişiden biriydi: 15 dakikalık şöhret yerine 15 yüzyıla sahip olacak” dedi.

Böyle bir ortamda bile Pele, vücudunu koruması gerektiğini ve çocuklara rol model olması gerektiğini söyleyerek alkol ve uyuşturucudan uzak durdu.

Yine de diğer “zayıflıkları” kabul etti. İki boşanması, çok sayıda ilişkisi ve evlilik dışı babalık yaptığını kabul ettiği iki çocuğu, gıcırtılı kurumsal sürahi ile Edson olarak anılmayı tercih eden yakalanması zor gerçek hayattaki kişi arasındaki bir boşluk algısını körükledi.

Sahada Pele, New York Cosmos’u 1977’de lig şampiyonluğuna taşıdı ve milyonlarca taraftarı daha önce erişilmez ve Avrupalı ​​görünen bir spora çekti.

Yıllar sonra, ABD 1994 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapma hakkını kazandığında, ABD futbol federasyonu başkanı Pele’yi bunun “en önemli” nedeni olarak adlandırdı.

Pele’nin 1.366 maçta attığı 1.281 gol, FIFA’nın web sitesine göre maç başına 0,94 gibi şaşırtıcı bir oranda geldi. Bunlardan bazıları dostluk maçlarıydı veya askerlik hizmetinin bir parçası olarak oynanan maçlarda geldi, ancak 812 maçta 757 golle resmi turnuvalarda da bir o kadar üretkendi.

Pele, son yıllarda tekrarlayan ağrılara ve yardımsız yürüme güçlüğüne neden olan kalça ameliyatı da dahil olmak üzere bir dizi sağlık sorunundan muzdaripti. Halkın karşısına çıkmalarını azalttı, ancak sosyal medyada aktif kaldı.

Pele’nin bilinen altı çocuğu hayatta kaldı. Yıllarca kendisine ait olduğunu bilmediği yedide biri 2006’da kanserden öldü.

Brezilya’nın Dünyaca Ünlü Futbol Yıldızı Pele, 82 Yaşında Hayatını Kaybetti-Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir