Michelin Yıldızlı Restoran Deanes

Michelin Yıldızlı Restoran Pahalı Olduğu İçin Kapanıyor

Mutfak Yaşam

Michelin Yıldızlı Restoran Pahalı Olduğu İçin Kapanıyor

Michelin Yıldızlı Restoran Pahalı Olduğu İçin Kapanıyor

Kuzey İrlanda‘nın Belfast kentindeki Michelin yıldızlı bir restoran, 26 yıllık faaliyetin ardından hem müşteriler hem de restoran işletmecileri için maliyetlerin çok pahalı hale gelmesi nedeniyle kapanıyor.

Kuzey İrlandalı şef Michael Deane tarafından 1990’larda kurulan bir imparatorluğun amiral gemisi kaliteli yemek restoranı Deanes EIPIC, 1997’de Deanes olarak açıldıktan sonraki bir yıl içinde ilk Michelin yıldızını kazandı.

Ancak bu ay şirket, müşteriler arasında artan fiyat hassasiyeti ve Kovid, Brexit ve yaşam maliyeti krizinin etkisi nedeniyle Deanes EIPIC’in 2023 sonuna kadar kapanacağını duyurdu. Yeni bir “paranın karşılığı” odaklı bir yeniden lansman planlanıyor.

Birleşik Krallık’taki “Great British Menu” adlı televizyon programının finalistlerinden biri olan baş aşçı Alex Greene, CNN Travel’a bu hareketi konaklama endüstrisinde büyüyen bir trendin belirtisi olarak gördüğünü söyledi.

‘Maliyet kontrolden çıktı’

“EIPIC bir bütün olarak ölmekte olan bir restoran değildi” diyor, ancak “insanların kapılardan geçerken bir beklentisi var. Bu beklentiyi karşılamanın maliyeti karantinadan bu yana iki katına çıktı ve maliyet kontrolden çıktı. Ve fiyatı iki katına çıkaramayız.

EIPIC’deki tadım menüleri kişi başına 100 £ (yaklaşık 123 $), yani fiyat skalasının en uç noktasında değil ama küçük bir şehir olarak Belfast, Londra, Paris veya benzeri zengin yemek yiyenlerin akışına sahip değil.

EIPIC, Avrupa çapında ve ötesinde birçok Michelin yıldızının kazanıldığı klasik kaliteli yemek modelini takip ediyor. Ancak Greene, “yemek yemenin, beyaz keten masa örtülerinin ve servisin daha lüks sonu, artık geçmişte kalmış gibi görünüyor” diyor.

Michelin kalibresindeki modern restoranların “daha sade” olduğunu ekliyor. Yemekteki tutku, özveri ve kalite hala devam ederken, “Beyaz keten masa örtüsünüz yoksa aynı seviyede hizmetiniz de yok” ve “müşteriye ulaştırmak daha ekonomik” oluyor. Geleneksel kaliteli yemek için hâlâ bir pazar olsa da, bu pazar daralıyor.

Birleşik Krallık endüstrisinin hissettiği baskılar aynı zamanda işgücü sıkıntısıyla da ilgili. Greene, “Bu, doğru düzeyde adanmışlığa, bilgiye ve her şeye sahip, doğru personeli bulmakla ilgilidir” diyor. “Bulmak çok zor, elde etmek ise çok pahalı.”

Diğer Michelin yıldızlı kapanışlar

Greene ve Deanes EIPIC genel müdürü Bronagh McCormick, 2024’te Belfast’ın güneyindeki Morne kırsalında yeni bir yiyecek ve girişim başlatmak için şehirden taşınıyor. Kuzey İrlanda kırsalında kaliteli yiyecek ve içecek bulmak bir zamanlar zor olsa da, Birleşik Krallık kırsalının diğer bölgelerinde olduğu gibi burada da Kovid sonrası bir patlama yaşandı.

Greene, “Örnek olarak Belfast’ı ele alalım” diyor. “Bu yıl daha fazla oran artışı oldu, mülk sigortasında artış var, şehirdeki her şeyde artış var.” Dağları ve deniziyle ünlü Morne bölgesi yakın zamanda UNESCO Küresel Jeoparkı seçildi ve sahil beldesi Newcastle gelecek yıl İrlanda Açık golf turnuvasına ev sahipliği yapacak. Greene şöyle diyor: “İnsanlar iyi yemek ve iyi konaklama için şehirden veya herhangi bir yerden seyahat etmeye istekli. Ve bunu kırsalda yapmanın maliyeti şehirdekinden çok daha düşük.”

Deanes EIPIC, yüksek profilli restoranların kapatıldığı bir serinin sonuncusu. Ocak ayında, dünyanın en ünlü restoranlarından biri olan Kopenhag’daki Noma kapanacağını duyurdu ve sahibi René Redzepi, New York Times’a kaliteli yemek iş modelinin “sürdürülemez” olduğunu söyledi. Ağustos ayında ise İngiliz-Fransız ünlü şef Michel Roux Jr., “daha iyi bir iş/yaşam dengesi için zaman yaratmak” amacıyla Londra’daki iki Michelin yıldızlı restoranı Le Gavroche’u önümüzdeki Ocak ayında kapatacağını duyurdu.

Kaynak: edition.cnn

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir