İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Spotify Bu Yılın Üçüncü Turunda 1.500 Kişiyi İşten Çıkaracak

Spotify Bu Yılın Üçüncü Turunda 1.500 Kişiyi İşten Çıkaracak

Spotify CEO'su Daniel Ek App Store

Spotify Bu Yılın Üçüncü Turunda 1.500 Kişiyi İşten Çıkaracak

Spotify Bu Yılın Üçüncü Turunda 1.500 Kişiyi İşten Çıkaracak

Müzik yayını devi Spotify Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Ocak ayında 600, Haziran’da ise 200 personelin daha işten ayrılmasının ardından maliyetleri düşürmek için yaklaşık 1.500 çalışanını yani iş gücünün %17’sini işten çıkaracağını söyledi.

Yılın başında teknoloji şirketleri tarafından yapılan bir dizi işten çıkarmanın ardından, bazıları Amazon’dan Microsoft’un sahibi olduğu LinkedIn‘e gelen duyurularla iş gücünü yeniden azaltmaya başladı.

Spotify CEO’su Daniel Ek, çalışanlara yazdığı bir mektupta, şirketin 2020 ve 2021’de daha düşük sermaye maliyeti nedeniyle daha fazla işe alım yaptığını ve çıktının artmasına rağmen bunun çoğunun daha fazla kaynağa sahip olmakla bağlantılı olduğunu söyledi.

Şirket, Spotify’ın işten çıkarmalar nedeniyle dördüncü çeyrekte yaklaşık 130 ila 145 milyon avro tutarında masrafa maruz kalacağını belirterek, masrafların nakit bileşeninin çoğunluğunun 2024’ün birinci ve ikinci mali çeyreğinde kaydedileceğini de sözlerine ekledi.

Firma, önceki 37 milyon euroluk işletme karı tahminiyle karşılaştırıldığında, dördüncü çeyrekte 93 milyon euro ila 108 milyon euro arasında işletme zararı beklediğini söyledi.

ABD’de listelenen hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde kazançların azalmasının ardından %0,4 yükseldi.

Spotify, podcast işini geliştirmek için bir milyar dolardan fazla yatırım yaptı, Kim Kardashian, Prens Harry ve Meghan Markle gibi ünlüleri kayıt altına aldı ve 2030 yılına kadar bir milyar kullanıcıya ulaşma arayışı içinde dünyanın çoğu ülkesindeki pazar varlığını genişletti.

Üçüncü çeyrekte şirket, dinleme hizmetlerindeki fiyat artışları ve tüm bölgelerdeki abone sayısındaki büyümenin de yardımıyla kâr elde etti ve şirket, aylık dinleyici sayısının tatil çeyreğinde 601 milyona ulaşacağını tahmin ediyor.

Ek, Reuters’e o dönemde şirketin hâlâ her dolardan daha fazlasını elde etmek için verimliliğe odaklandığını söyledi.

Pazartesi günü, son olumlu kazanç raporu ve performansı göz önüne alındığında bu büyüklükteki bir azalmanın büyük hissedileceğini söyledi.

Ek, “Çoğu ölçüme göre daha üretkendik ama daha az etkiliydik. Her ikisi de olmamız gerekiyor” dedi.

Şirket, etkilenen çalışanları Pazartesi günü bilgilendirmeye başlayacak. Çalışanlar, kıdem süresi boyunca yaklaşık beş aylık kıdem tazminatı, izin ücreti ve sağlık sigortası alacak.

Ek, “2024 ve 2025 boyunca daha küçük azaltımlar yapmayı tartıştık” dedi. “Ancak, mali hedef durumumuz ile mevcut operasyonel maliyetlerimiz arasındaki farkı göz önünde bulundurarak, maliyetlerimizi doğru boyutlandırmaya yönelik önemli bir eylemin, hedeflerimize ulaşmak için en iyi seçenek olduğuna karar verdim.”

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir