İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Bitcoin, Mayıstan Bu Yana En Uzun Kazanma Serisinin Ardından 44.000 Dolara Yakın İşlem Görüyor

Bitcoin, Mayıstan Bu Yana En Uzun Kazanma Serisinin Ardından 44.000 Dolara Yakın İşlem Görüyor

Bitcoin Sanal Para Nedir

Bitcoin, Mayıstan Bu Yana En Uzun Kazanma Serisinin Ardından 44.000 Dolara Yakın İşlem Görüyor

Bitcoin, Mayıstan Bu Yana En Uzun Kazanma Serisinin Ardından 44.000 Dolara Yakın İşlem Görüyor

Bitcoin, kısmen daha gevşek para politikası beklentilerinden kaynaklanan bir yükselişle Mayıs ayından bu yana en uzun galibiyet serisini kaydettikten sonra 44.000 dolara yakın işlem gördü.

En büyük dijital varlık Salı gününe kadar altı gün boyunca tırmandı ve bazı kazanımlardan vazgeçmeden önce yaklaşık %16 artışla 44.491 dolara kadar yükseldi. Geçen yılki kripto bozgunundan 2023’teki toparlanma şu anda %163 seviyesinde bulunuyor.

Bitcoin, eylül ortasından bu yana neredeyse %80 arttı ve bu yükseliş, hızlı bir şekilde art arda 30.000 dolar ve 40.000 dolar seviyelerini gördü. Federal Rezerv’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceği yönündeki bahislerin yanı sıra, ABD’nin ilk spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına izin vermeye yakın olabileceği yönündeki spekülasyonlar da yükselişi körükledi.

BlackRock Inc., böyle bir ürünü piyasaya sürmek için Haziran ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurdu ve kripto paranın yakında bir varlık sınıfı olarak daha geniş bir çekiciliğe sahip olabileceğini öne sürdü.

“ETF hikayesi elbette iyi ve gerçekten fiyatlandırılmıştır?” IG Australia Pty’den piyasa analisti Tony Sycamore, Bitcoin’deki son zamanlardaki yüksek volatilitenin ve “jet yakıtlı” yükselişin, kripto paranın “Fed pivotuna ve politikasına diğer varlık sınıflarından daha duyarlı” olduğunun bir hatırlatıcısı olduğunu söyledi.

Şimdilik Bitcoin momentumu, yükselişin aşırı esneme riskiyle karşı karşıya olduğuna dair endişeleri gölgede bırakıyor. Avalanche ve mem kitlesinin favorisi Dogecoin gibi daha küçük sanal para birimleri de ilerleme kaydediyor.

‘Kimchi Premium’

Genel olarak yükseliş eğilimi birçok ülkede açıkça görülüyor. Güney Kore’nin Upbit ve Bithumb borsalarındaki Bitcoin bir noktada Çarşamba günü geçerli küresel fiyatın yaklaşık %4 üzerinde işlem görüyordu; bu, dijital varlıklarda salgın dönemindeki boğa koşusu sırasında manşetlere çıkan “kimchi primi”nin bir getirisiydi.

Abu Dabi’de, kripto madenciliği donanım perakendecisi Phoenix Group Plc, Salı günü ilk açılışında %35 artış gösterdi. Firma, Orta Doğu’daki kripto ile ilgili ilk listelemedir. El Salvador’da Nayib Bukele, bu hafta X’te yaptığı bir paylaşımda ülkenin Bitcoin yatırımlarının kârlı hale geldiğini söyledi. Geçen hafta başkanlıktan ayrıldıktan sonra yeniden seçilmek için yarışıyor.

Duyarlılığın bir başka desteği de, Bitcoin madencilerinin çalışmaları karşılığında ödül olarak aldıkları token miktarını yarı yarıya azaltacak olan, gelecek yıl gerçekleşecek olan Bitcoin yarılanmasıdır. Dört yılda bir düzenlenen etkinlik, Bitcoin arzını 21 milyon token ile sınırlama sürecinin bir parçası. Coin son üç yarılanmanın ardından rekorlara ulaştı.

Kripto fon sağlayıcısı Grayscale Investments LLC’nin araştırma genel müdürü Zach Pandl, “Hem mikro hem de makro faktörler şu anda Bitcoin için sıraya giriyor” dedi.

Bitcoin Londra’da sabah 10:07’de 44.004 dolardan işlem gördü. Kasım 2021’de 69.000 dolara yakın zirveye ulaştı.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir