Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Bitcoin Halving, Tüketicilerin BTC’yi Benimsetmesini Hızlandırabilir

Bitcoin Halving, Tüketicilerin BTC’yi Benimsetmesini Hızlandırabilir

Bitcoin Halving, Tüketicilerin BTC’yi Benimsetmesini Hızlandırabilir

Dünya yaklaşan Bitcoin yarılanması ve bunun sonucunda da Bitcoin {{BTC}} fiyatının artmasıyla çılgına dönerken, bir dakikanızı ayırıp gerçekliği kontrol etmek önemli.

Bu özellik, CoinDesk’in Nisan 2024’teki dördüncü Bitcoin “yarılanmasına” denk gelecek şekilde yayınlanan “Bitcoin’in Geleceği” paketinin bir parçasıdır.

David Bailey, Azteco’nun pazarlama müdürüdür.

Yarılanma dünyanın büyük çoğunluğu için bir olay değil. Özünde, Bitcoin işlemlerini gerçekleştiren kişilerin ne kadar ödeme aldığına dair basit bir evrim var. İster kredi kartıyla, ister Venmo yoluyla ya da telefon dokunuşuyla yapılan tüm elektronik ödemeler bir tür işlem gerektirir.

Bitcoin işlemleri bir istisna değildir.

Zincir üstü bitcoin işlemleri, blok zincirindeki işlemleri doğrulayan ve kaydeden “madenciler” adı verilen geniş bir ağ tarafından işlenir. Bugüne kadar bu madenciler iki tür ödül alıyor: bitcoin ağı tarafından ödenen blok ödülü ve yine işlemi yapan kişi tarafından bitcoin olarak ödenen ağ işlem ücreti.

Yaklaşan “halving” ilk ödülü yarı yarıya azaltıyor. Bunda şaşırtıcı bir şey yok. Yarılanma, sistemin önceden belirlenmiş bir parçası olup, maksimum 21 milyon bitcoin piyasaya sürülene kadar yeni bitcoin arzını öngörülebilir bir şekilde düzenlemek için tasarlanmıştır. Gelecek yüzyılda bir zamanda, mevcut eğilimler göz önüne alındığında, bitcoin ödemelerini işleme koymanın blok ödülü sıfıra yaklaşana kadar yarıya inecek.

Ancak blok ödülündeki düşüşün sonucu, ikincisi olan ağ işlem ücreti üzerinde önemli bir etkiye sahip. İşlem ücretlerindeki artış, Bitcoin arzının tasarım gereği sınırlı olduğunun açık bir hatırlatıcısıdır. 21 milyon bitcoin (blok ödülleri olarak) piyasaya sürüldükten sonra, hükümetlerin sıklıkla kendi fiat para birimleriyle yaptığı gibi, hiç kimsenin daha fazla bitcoin yaratması veya arzı değiştirmesi mümkün değildir.

Bu nedenle bazı insanlar Bitcoin’i “dijital altına” benzetiyor. Kötü bir karşılaştırma değil ama hatırlanması gereken iki önemli fark var:

Birincisi, bitcoin arzı 21 milyon bitcoin olarak sabitlendi. Altın arzı sınırlıdır ancak sabit değildir ve bilinmemektedir. Sonuçta yarın ne kadar büyük altın rezervlerinin keşfedilebileceğini kim bilebilir?

İkincisi, bitcoin sonsuza kadar bölünebilir. Bitcoin değerlendikçe insanlar değerin alt bölümleriyle işlem yapacaklar (örneğin, bir bitcoin’de 100 milyon satoshi var). Altın fizikseldir ve değer kazandıkça onu sonsuza kadar alt bölümlere ayıramazsınız. New digital gold entrants altının daha çok bitcoin gibi hareket etmesini sağlamaya çalışıyorlar.

Yarılanma, insanlara Bitcoin arzının gerçekten sınırlı olduğunu ve talebin arttığını hatırlatarak uzun vadede Bitcoin fiyatını artırıyor. Bir şey daha değerli hale geldikçe daha fazla insan onu kullanmak isteyecek ve döngü böyle devam edecek.

Yakın vadede yarılanmanın en büyük günlük etkisi, tüketicilerin daha düşük maliyetli işlem ücretleri olan işlemcilere yönelmesi olacak. Bitcoin’in ana blok zincirinin dışında işlem yaptığı ikinci katman bir ağ olan Lightning Network’e girin. Lightning Network, tıpkı ana blok zincirinde olduğu gibi, eşler arası bitcoin işlemlerini neredeyse anında gerçekleştirir.

Fark? Lightning Network’ün işlem ücreti sadece birkaç senttir. Küçük transferler yapan veya mal ve hizmet satın almak için biraz bitcoin kullanan sıradan insanlar için bu, tercih edilen işlem modu haline gelecektir; hızlıdır ve ucuzdur. Lightning Network ile işlem yapmanın göreceli kolaylığı da tüketicilerin benimsemesini hızlandırabilir.

Zincir içi işlemler elbette ortadan kalkmayacak. İnsanlar büyük işlemleri belgelemek için blockchain’i kullanmaya devam edecek; tıpkı araba veya ev satın almak için banka kartı yerine havale ödemesi kullandığınız gibi.

Zincir içi ağ işlem ücretleri artmaya devam ettikçe, ağ tıkanıklığı ikinci katman ağlara geçişle dengelenecek ve bu da daha büyük işlem hacmini teşvik edecek, bunların bir kısmı ana blok zincirinde gerçekleşecek ve bu da yukarıya çıkacak. işlem ücretleri. Sonuçta, Lightning gibi ikinci katman ağların yükselişine rağmen, Bitcoin daha geniş çapta benimsendikçe net sonuç büyük olasılıkla ağ ücretlerinde istikrarlı bir artış olacaktır.

Ve bu iyi bir şey.

Bitcoin diğer para birimlerine ne kadar benzerse, insanlar onu o kadar rahat kullanır. Çoğumuz madenci olmasak da çoğumuz şu anda finansal olarak haklarımızdan mahrum durumdayız: Bugün dünyada akıllı telefonu olan ancak banka hesabı olmayan bir milyardan fazla yetişkin var. Bu insanlar dünyanın geri kalanıyla dijital olarak bağlantılıdır ancak küresel bir finansal sisteme katılmanın avantajlarından yoksundurlar.

Onlar için Bitcoin, günlük harcamaları veya kişisel tasarrufları için güçlü bir çözümdür; ancak yalnızca hızlı, güvenilir, ucuz ve erişilebilir olması şartıyla. Halving, Lightning gibi ikinci katman ağların benimsenmesini teşvik ederek Bitcoin’i tam da bu hale getiriyor.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Bitcoin Halving, Tüketicilerin BTC’yi Benimsetmesini Hızlandırabilir-Kaynak: coindesk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir