Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Larry Fink’ten BlackRock, Ethereum Blockchain’ine 100 Milyon Dolar Dağıtıyor

Larry Fink’ten BlackRock, Ethereum Blockchain’ine 100 Milyon Dolar Dağıtıyor

Larry Fink’ten BlackRock, Ethereum Blockchain’ine 100 Milyon Dolar Dağıtıyor: Dünyanın En Büyük Varlık Yöneticisinin Kripto İçin Büyük Planları Var

Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock Inc., BlackRock’un yeni Dijital Likidite Fonu’nun onayını bekleyerek Ethereum’a 100 milyon dolar yatırdı. CEO Larry Fink, tokenizasyon ve borsada işlem gören fonların (ETF’ler) finansta devrim yaratacağına inanıyor ve birçok uzman, tokenizasyon pazarının 2030’da 10 trilyon dolara ulaşabileceğine inanıyor.

Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) 19 Mart’ta sunulan bir dosyaya göre BlackRock, yeni bir girişim başlattı: BlackRock USD Kurumsal Dijital Likidite Fonu. Fon, Britanya Virjin Adaları’nda San Francisco merkezli varlık tokenizasyon şirketi Securitize ile ortaklaşa kuruldu. BlackRock, şirkete bağlı Ethereum’da bulunan ve 100 milyon dolarlık dijital ABD doları (USDC) tutan bir cüzdanın belirlenmesiyle büyük bir şeye hazırlanıyor.

BlackRock USD Kurumsal Dijital Likidite Fonu’nun oluşturulması, Ocak ayında Bitcoin spot ETF onayının büyük başarısının ardından geldi. Bu yılın başlarında Bloomberg’e verdiği röportajda Fink, “Eğer Bitcoin’e ETF yapabilirsek, tüm finansal araçlarla neler yapabileceğimizi hayal edin” dedi. ETF’ler, yatırımcıların farklı varlık sınıflarına erişim sağlama biçiminde devrim yarattı ve Fink’in gözünde, gelecekte varlık sınıflarının tokenleştirilmesinde çok önemli bir rol oynayacaklar.

Fink, “ETF’lerin, Bitcoin’in varlık depolama teknolojisinden farklı olmayan bir teknoloji olduğuna inanıyoruz” dedi. “İleriye dönük bir sonraki adımın finansal varlıkların tokenleştirilmesi olacağına inanıyoruz ve bu da her hisse senedinin, her tahvilin kendi QIP’sine (nitelikli kurumsal yerleştirme) sahip olacağı anlamına geliyor; tek bir defteri kebirde olacak… ama en önemlisi mesele şu ki, tokenizasyon yoluyla stratejileri her bireye uyacak şekilde özelleştirebiliriz. Anında ödeme yaparız çünkü bu sadece bir satır öğesidir.”

Birkaç ay sonra BlackRock’un Dijital Likidite Fonu’na başvurması sürpriz olmadı. Bitcoin ETF’nin başarısıyla BlackRock ve diğer kurumlar kripto ve blockchain’in gücünün farkına varıyor. Fink’in geleceğe dair vizyonu açık. ETF’lerin ve tokenizasyonun birleşimi finansal ortamı dönüştürecek ve varlık sınıflarını daha erişilebilir, şeffaf, özelleştirilebilir ve güvenli hale getirecek. Blockchain teknolojisi, varlıkları büyük ölçekte tokenize etmenin temelini sağlayacak. BlackRock’un Securitize ile stratejik ortaklığı, blockchain’in dönüştürücü gücünün ve finansal sistemde devrim yaratma yeteneğinin bir kanıtıdır.

BlackRock, gözünü tokenizasyona çeviren ilk büyük kurum değil

Titan JPMorgan Chase & Co., 2015’ten bu yana tokenizasyona odaklanan ve 700 milyar doların üzerinde işlemi gerçekleştiren Onyx Digital Assets’i kurdu. Citi, 2015’ten bu yana blockchain üzerinde çalışıyor ve bankanın tokenizasyon çabalarına öncülük etmesi için IBM’in eski yöneticilerinden Ryan Rugg’u işe alıyor. Başka bir firma olan Franklin Templeton, FOBXX fonunu 2021’den bu yana halka açık merkezi olmayan blockchain Stellar üzerinde yönetiyor; bu, halka açık bir blockchain üzerinde çalışan ilk fon.

BlackRock’un tokenizasyona katılımının, dijital varlıkların ve blockchain teknolojisinin ana akım benimsenmesini hızlandırması bekleniyor. 21.co’nun bir raporuna göre, tokenize varlıkların piyasa değeri, 2030 yılında boğa durumunda 10 trilyon doları, ayı durumunda ise 3,5 trilyon doları aşabilir. Roland Berger’deki uzmanlar ayrıca tokenizasyonun 2030 yılına kadar 10 trilyon dolarlık bir pazar olacağına inanıyor. 21.co’ya göre, tokenize edilmiş varlıkların mevcut piyasa değeri 118 milyar dolar civarında, bu da 2024-2030 arasında %109’luk bir bileşik yıllık büyüme oranını temsil ediyor.

Son SEC başvurusuyla Fink ve BlackRock’un gözünü nereye diktiği açık. Yönetilen 9 trilyon dolardan fazla varlığa sahip BlackRock, tokenizasyon pazarına giriyor. Bu ilk olmasa da BlackRock, alana katılan en büyük ve en etkili oyuncudur. BlackRock geniş kaynaklarının yanı sıra güvenilirlik de getirdikçe tokenleştirilmiş varlık piyasası katlanarak büyüyecek. onayı Bitcoin ETF’leri Ocak 2024’te yardımcı oldu. Bitcoin tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaşarak kurumların finansal piyasalardaki gücünü kanıtladı. BlackRock gibi firmaların kurumsal ilgisinin artmasıyla birlikte tokenizasyon şüphesiz büyük bir pazar haline gelecektir.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Larry Fink’ten BlackRock, Ethereum Blockchain’ine 100 Milyon Dolar Dağıtıyor-Kaynak: benzinga

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir