Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Bitcoin’i Resmi Para Birimi Yapacak Sonraki Ülke Nijerya mı Olacak?

Bitcoin’i Resmi Para Birimi Yapacak Sonraki Ülke Nijerya mı Olacak?

Bitcoin’i Resmi Para Birimi Yapacak Sonraki Ülke Nijerya mı Olacak?

İki ülke, kripto para birimini yasal ödeme aracı olarak zaten tanıdı; Önerilen yasa geçerse, sıradaki bu olacak.

Sadece geçen yıl içinde, iki ülke Bitcoin’i resmi para birimi haline getirdi. Haziran 2021’de El Salvador, ABD dolarının yanı sıra bu kripto para birimini bir yasal ödeme aracı olarak benimseyen dünyadaki ilk ülke oldu. Nisan 2022’ye kadar Orta Afrika Cumhuriyeti, El Salvador’un liderliğini takip etti ve Bitcoin’i geleneksel Orta Afrika frangı ile aynı seviyeye getiren bir yasa çıkardı.

Şimdi iki ülke bunu bir para birimi olarak kabul ederken, bir başkasının harekete geçme olasılığı nedir? Ve eğer öyleyse, hangi ülke en muhtemel aday?

Tahmin etmem gerekirse, Nijerya‘nın Bitcoin’i bir resmi ihale biçimi olarak benimseyen bir sonraki ülke olacağına inanıyorum. Yine de bu bir önseziden daha fazlası. 

Düşecek bir sonraki domino taşı

Daha geçen hafta, Temsilciler Meclisi Sermaye Piyasası ve Kurumları Komitesi başkanı Babangida İbrahim, ülkenin yakın gelecekte Bitcoin kullanımını yasal hale getirecek bir yasa çıkaracağını iddia etti. İbrahim haklıysa, bu, Bitcoin’i yatırım için yasal sermaye olarak tanıyan önceki 2007 Yatırım ve Menkul Kıymetler Yasasını değiştirecektir.

Tasarı geçerse, Nijerya’nın Bitcoin konusundaki önceki duruşundan 180 derecelik bir dönüşü temsil edecek. Şubat 2021’de ülke, finans kurumlarının kripto para birimleriyle işlem yapmasını fiilen yasakladı. Yeni yasa ile şirketler Bitcoin’i ödeme olarak kabul edebilecek, yatırım firmaları Bitcoin ile ilgili ürünler sunabilecek ve hatta Bitcoin madenciliği gibi endüstriler kurulabilecekti.

Nijerya vatandaşları dünyadaki en aktif Bitcoin kullanıcılarından bazıları olduğundan, bu yasanın onaylanma olasılığı giderek artıyor. Yakın zamanda yapılan bir anket, Nijerya’nın yetişkin nüfusunun dünya lideri %56’sının geçen ay en az bir kripto işlemi yaptığını ortaya çıkardı.

Bu işlemlerin çoğu, Nijerya vatandaşlarının ülkelerine havale göndermesiyle ilgili olabilir. Nijerya’nın havale ekonomisi dünyanın en büyüklerinden biridir, ancak son zamanlarda hacimde bir düşüş olmuştur. Ülkeyi terk eden vasıflı işgücü yüzdesi artmaya devam ederken, işçi dövizlerinde bir azalma mantığa aykırı görünebilir. Bunun yerine, bu havalelerin eve nasıl geri gönderildiğini yansıtıyor.

Nijeryalıların kesinti yapan resmi para aktarma şirketlerinden geçmesi yerine, birçok analist, ücretlerin etrafından dolaşmak ve paralarının %100’ünün ailelerinin eline geçmesini sağlamak için Bitcoin gibi kripto para birimlerini kullandıklarına inanıyor.

Uzaklaştırma zamanı

Bu yasanın çıkarılması, teknolojiden zaten haberdar olan bir nüfus için daha kripto dostu bir ortam sağlarken, buradaki büyük resim daha önemlidir. Bu mevzuat resmileştirilirse, Bitcoin için meşrulaştırmada büyük bir sıçramayı temsil eder.

El Salvador veya Orta Afrika Cumhuriyeti’nin aksine, Nijerya dünya ekonomik sahnesinde daha önemli bir oyuncu. Afrika’nın en kalabalık ülkesi olan Nijerya’nın 218 milyondan fazla vatandaşı, dünyanın en önemli ve kazançlı gelişmekte olan pazarlarından biri olarak kabul ediliyor. Bitcoin’i benimsemesi, vatandaşlar mevcut havale piyasasına alternatifler ve zayıf ulusal para birimlerine uygun alternatifler ararken diğer gelişmekte olan ülkeler için bir model görevi görebilir. 

Daha fazla insan Bitcoin’e döndükçe, muhtemelen basit bir arz ve talep dinamiği ortaya çıkacaktır. Ömür boyu sadece 21 milyon madeni para (ve bugün 19,2 milyon var) ile sınırlı arzı nedeniyle, talep arttıkça Bitcoin’in fiyatı da artmalıdır. Mevcut yörüngeye dayanarak, önümüzdeki birkaç on yılda Nijerya, sonunda Bitcoin standardını benimseyen ve dünyanın ilk kripto para birimine olan talebi daha da artıran birçok ülkeden yalnızca biri olabilir.

Bitcoin’i Resmi Para Birimi Yapacak Sonraki Ülke Nijerya mı Olacak?-Kaynak: fool

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir