Bilgisayar Teknolojisi Tarihi-İntel

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi

Bilim ve Teknoloji

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi yazımızda 1968-1970 yılları arasında yaşanan bilgisayar bilimi teknolojilerindeki gelişmeleri yazdık.

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi 1968

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi-İntel
Robert Noyce, Gordon Moore ve Andy Grove

Günümüzün en ünlü işlemci üreticisi olan Intel Temmuz ayının 1968 yılında Robert Noyce, Gordon Moore ve Andy Grove tarafından Amerika’da kuruldu. Bu kuruluşla birlikte bilgisayarların gelişimi de farklı bir seviyelere çıkmaya başladı.

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi-mouse
İlk bilgisayar faresi

İlk bilgisayar faresi (mouse) Aralık 1968 yılında Douglas Engelbart tarafından girdi aleti olarak tanıtıldı. Daha sonra ismi mouse olarak nitelendi. Tahtadan yapmış olduğu bu girdi aleti kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemlerini başarıyla gerçekleştirdi. 1960’ın son yıllarında henüz kişilerin kullanabildiği bilgisayarlar piyasada yoktu. Mühendisler ve askeri birlikler kullanabiliyordu bu son teknolojiyi. 1950’lerde UNIVAC (universal Automatic Computer) güçlü bir bilgisayar olarak tanıtıldı ve o yılların ABD seçimlerini başarıyla tahmin etti. Bu başarısı kişisel bilgisayarların kullanılması gerekliliğini ortaya koymuştur.

1969 Yılı

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi-Unix
Ken Thompson ve Dennis Ritchie

Unix işletim sistemi Ağustos 1969 yılında kuruldu. Bu işletim sistemi çok iyi bir kullanıcı dostu olarak yazılım piyasasında kendine yer buldu. Ken Thompson ve Dennis Ritchie AT&T şirketi için bu Unix işletim sistemini tamamlamaları 1 haftalarını aldı ama çoğu yazılımcı için esin kaynağı oldu bu işletim sistemi.

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi-AMD
AMD

AMD (Advanced Micro Dynamics) işlemci üretici firma Mayıs 1969 yılında kuruldu. Amerika patentli olan bu şirket, Intel işlemci üreticisinin günümüzde en büyük rakibidir. 100 bin $ sermaye ile kuruldu. Gelelim Aralık 1969 yılına bu tarih de ARPAnet kuruldu. Bu ada yabancı olabilirsiniz fakat şu anda kullandığımız İnternet altyapısını oluşturmaktadır. ARPAnet soğuk savaş zamanlarında askeri stratejileri uygulama yönünden kurulmuştur.

1970 Yılı

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi-RAM yongası
RAM yongası

İlk RAM yongası üretildi. Mart 1970 yılında Intel tarafından 1k’lık kapasitesi olan RAM yongası tanıtıldı. Bu yonga, bir bit bilgiyi saniyenin 300 milyonda biri sürede okuyup çalıştırıyordu. Bu yonganın ilk boyutu 0.113 x 0.139 inç büyüklüğüne sahipti.

Mayıs 1970’de dünyanın ilk görüntü kondansatörü AT&T Bell laboratuvarlarında geliştirildi. 8 bitlik büyüklüğe sahipti. Harfleri algılayıp, işleyebiliyordu.

Mini bilgisayar pdp11
PDP-11

Haziran 1970 yılında DEC (digital eguipment corporation) firması PDP-11 adında 16 bitlik mini bilgisayarı satışa çıkardı. Bu satışlar tam olarak 250 bin kadardı. Kolay programlanabildiği için bilgi işlemciler tarafından sevilen bu model ilerleyen yıllarda kişisel bilgisayarın gelişmesinde katkıda bulundu.

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir