İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi

Bu yazımızda bilgisayar bilimi teknolojilerindeki gelişmeleri yazıyoruz.

1968 yılına gidiyoruz

mouse1

Günümüzün en ünlü işlemci üreticisi olan Intel Temmuz ayının 1968 yılında Robert Noyce, Gordon Moore ve Andy Grove tarafından Amerika’da kuruldu. Bu kuruluşla birlikte bilgisayarların gelişimi de farklı bir seviyelere çıkmaya başladı. İlk bilgisayar faresi(mouse) Aralık 1968 yılında Douglas Engelbart tarafından girdi aleti olarak tanıtıldı. Daha sonra ismi mouse olarak nitelendi. Tahtadan yapmış olduğu bu girdi aleti kesme, kopyalama ve yapıştırma işlemlerini başarıyla gerçekleştirdi. 1960’ın son yıllarında henüz kişilerin kullanabildiği bilgisayarlar piyasada yoktu. Mühendisler ve askeri birlikler kullanabiliyordu bu son teknolojiyi. 1950’lerde UNIVAC (universal Automatic Computer) güçlü bir bilgisayar olarak tanıtıldı ve o yılların ABD seçimlerini başarıyla tahmin etti. Bu başarısı kişisel bilgisayarların kullanılması gerekliliğini ortaya koymuştur.

unix-kuruculari
Ken Thompson ve Dennis Ritchie

1969 yılına gidiyoruz

Unix işletim sistemi Ağustos 1969 yılında kuruldu. Bu işletim sistemi çok iyi bir kullanıcı dostu olarak yazılım piyasasında kendine yer buldu. Ken Thompson ve Dennis Ritchie AT&T şirketi için bu Unix işletim sistemini tamamlamaları 1 haftalarını aldı ama çoğu yazılımcı için esin kaynağı oldu bu işletim sistemi. AMD(Advanced Micro Dynamics) işlemci üretici firma Mayıs 1969 yılında kuruldu. Amerika patentli olan bu şirket, Intel işlemci üreticisinin günümüzde en büyük rakibidir. 100 bin $ sermaye ile kuruldu. Gelelim Aralık 1969 yılına bu tarih de ARPAnet kuruldu. Bu ada yabancı olabilirsiniz fakat şu anda kullandığımız İnternet altyapısını oluşturmaktadır. ARPAnet soğuk savaş zamanlarında askeri stratejileri uygulama yönünden kurulmuştur.Bilgisayar Teknolojisi Tarihi.
amd1

ram-yonga

1970 yılına gidiyoruz

İlk RAM yongası üretildi. Mart 1970 yılında Intel tarafından 1k’lık kapasitesi olan RAM yongası tanıtıldı. Bu yonga, bir bit bilgiyi saniyenin 300 milyonda biri sürede okuyup çalıştırıyordu. Bu yonganın ilk boyutu 0.113 x 0.139 inç büyüklüğüne sahipti. Mayıs 1970’de dünyanın ilk görüntü kondansatörü AT&T Bell laboratuvarlarında geliştirildi. 8 bitlik büyüklüğe sahipti.Harfleri algılayıp, işleyebiliyordu. Haziran 1970 yılında DEC(digital eguipment corporation)firması PDP-11 adında 16 bitlik mini bilgisayarı satışa çıkardı. Bu satışlar tam olarak 250 bin kadardı. Kolay programlanabildiği için bilgi işlemciler tarafından sevilen bu model ilerleyen yıllarda kişisel bilgisayarın gelişmesinde katkıda bulundu.

pdp11

Bilgisayar Teknolojisi Tarihi.

İlk yorum yapan siz olun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir