Beyin Okuma Cihazları
Bilim ve Teknoloji,  Haber,  Psikoloji,  Sağlık

Beyin Okuma Cihazları İle Tedavi Yöntemlerinin Geliştirilmesi

Beyin Okuma Cihazları İle Tedavi Yöntemlerinin Geliştirilmesi yazımızda teknolojinin gelişmesi ile beyin dalgalarının cihazlar sayesinde okunması da mümkün hale gelmiştir, bu cihazların nasıl çalıştığı, hangi hastalıklara iyi geldiği ve neler yapılabileceğini yazdık.

Beyin Okuma Cihazları-Elektrik Vererek Beyni Tedavi Etme

Bazı psikolojik rahatsızlıklarda Elektrokonvülsif Tedavi (EKT) kullanılarak güvenli ve etkili bir tıbbi tedavi uygulanmaktadır. Ekt tedavisi 1938 yılından beri birçok psikiyatrik bozukluğun tedavisi için kullanılmaktadır. Ekt tedavisine başlaman önce hastaya kasların gevşemesi için ilaçlar verilmektedir. Daha sonra kişinin alnına 2 adet elektrot yerleştirilir. Bu elektrotlar aracılığı ile kişiye birkaç saniye elektrik akımı verilir. Bu akım sayesinde beyinde ritmik bir elektrik aktivitesi oluşur. Bundan sonra beyin kimyasalları salınır. 5 dakika boyunca bu işlem devam eder. Ekt’nin beyin hasarına neden olduğuna dair elde bilimsel veriler olduğu bilinse de, tedaviye cevap veren hastaların olduğu da bilinmektedir.

Zekayı Geliştirmek

Beyin Aktivitelerini Değiştirme

Teknolojinin gelişmesi ile beyindeki hücresel elektrik akımını ölçmek ve değiştirmek konusunda yeni icatlar üretildi. Transkraniyal manyetik uyarım (TMU) bu cihazlardan biridir. TMU uygulamasında, beyne dışarıdan güçlü ama kısa bir manyetik alan oluşturularak beyin aktivitesinin değiştirilmesi sağlanmıştır. Hızla değişen manyetik alanlar yolu ile dokulardaki zayıf elektrik akımları harekete geçerek beyin aktivitesinin değişmesini sağlıyor. TMU uygulamasını düzenli olarak uygulamak depresyon, kaygı bozukluğu gibi bir takım psikolojik rahatsızlığın tedavisini iyileştirmede kullanılmaktadır. EKT tedavisinin yanında TMU tedavisi de beyne elektrik akımı tedavileri arasındadır. TMU uygulaması kullanılarak madde bağımlılığı, parkinson hastalığı, otizm rahatsızlığı, alzheimar gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

Sigaranın Mental Sağlığa

DARPA

DARPA, Amerika’nın savunma sanayi teknolojileri alanında faaliyet gösteren araştırma kurumudur. Beyin gücünü kullanmaya yönelik çalışmaları yürütmektedir. DARPA, insan vücuduna ekleyeceği cihazlar sayesinde beyindeki nöronlar la iletişim kurmaya çalışmaktadır. BMI ismini verdiği beyin, makine ve arayüz üçlüsünün kullanıldığı teknoloji ile cihazların beyin tarafından kontrolü sağlanacaktır. Beyne yerleştirilecek küçük bir cihaz ile akıllı cihazlara bağlantı sağlanarak sadece düşünce gücü ile istenilen işlem yapılabilecektir. Cep telefonu uygulamaların beyin ile çalıştırılması gerçekleşebilecektir.

Beyin Okuma Cihazları-Beyin Tarayıcı

Bilim adamları beynin saniye saniye nasıl işlediğini gösteren çok hassas bir beyin tarayıcı geliştirdi. Brain Scanner teknoloji kullanılan bu cihaz ile şizofreni hastalarının beyninde neler olduğunu anlamaya çalışacaklar. Görüntülenen olaylar ile yeni tedavi yöntemleri oluşturulmaya çalışılacaktır. Magnetoencepholography (M.E.G) adı verilen cihazı New Mexico Üniversitesi bilim adamlarının yardımları ile geliştirilmiştir. Bu cihaz beyin hücreleri arasında meydana gelen ufak elektrik akımlarını okuyabilmektedir. Bu zayıf sinyaller M.E.G tarafından algılanıp, bilim adamlarının yorumlaması için kullanılmaktadır. İnsan beyninin gizemi çözülmeye devam ediyor. Daha çok yolumuzun olduğu aşikardır.

Beyin Okuma Cihazları İle Tedavi Yöntemlerinin Geliştirilmesi-İnsan ve Hayat Dergisinden yardım alınmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir