Balıkların Aylara Göre Yenişi

Balıkların Aylara Göre Yenişi ve Fiyatları

Haber Mutfak Tarım ve Hayvancılık Yaşam

Balıkların Aylara Göre Yenişi ve Fiyatları yazımızda balıkların Eylül-Şubat ayları arasında denizde üreme zamanları ve kilo fiyatları, balığın tazeliğini anlama ve çinakop balığının çoğalmasını yazdık.

Balıkların Aylara Göre Yenme Türleri

Balıklar ayına göre artmaktadır ve 6 ay boyunca her ay belirli balık türü bolca avlanmaktadır. Eylül ayında başlayan balık tüketimi Şubat ayının sonuna kadar devam etmektedir. Eylül ayında daha çok palamut yenilmektedir. Eylül ayında yağan yağmurla birlikte palamudun tadı da daha güzelleşmektedir. Ekim ayında istavrit ve lüfer balığı denizden daha çok çıkmaktadır. Kasım ayında daha çok uskumru ve pisi balığı denizden çıkmaktadır. Ekmek arası uskumru Kasım ayında balıkçılar tarafından çokça tercih edilmektedir. Aralık ayında barbun ve torik daha çok denizden çıkmaktadır. Aralık ayında yağlanıp lezzetli hale gelmektedirler. Ocak ayında hamsi en lezzetli olduğu zamanda tüketilmelidir. Hamsinin tadını en güzel Ocak ayında alırsınız. Şubat ayında kalkan ve tekir denizden daha çok çıkmaktadır.

Balıkların Aylara Göre Fiyatları

Balık Pazarlarında Son Durum

Balık pazarlarında hamsinin kilosu 10 TL‘den satılmaktadır. Barbunun kilosu 25 TL‘den satılmaktadır. Uskumrunun kilosunun fiyatı 30 TL‘den satılmaktadır. İstavritin kilosu 12 TL‘den satılmaktadır. Palamutun kilosu 13 TL‘den satılmaktadır. Mezgitin kilosu 20 TL‘den satılmaktadır.

Balıkların Aylara Göre Yenmesi

Balığın Tazeliğini Anlama

Balığın tazeliği sırtındaki renklerin parklığı, balığın sert olması, gözünün canlılığı ve solungaçlarının renginin solmaması ve kırmızı olması balığın taze olduğunu göstermektedir. Mevsimsel değişimler nedeniyle tezgahlarda Ocak ayında olması gereken hamsiler şimdiden bulunabilmektedir. Yerli hamsiler balık tezgahlarında balık sevenleri beklemektedir. Karadeniz hamsisi bir kaç ay sonra çıkacaktır.

Çinakop Balığının Çoğalması

Geçen yıl denizlerimizde daha çok palamut balığı balıkçılar tarafından çıkarılmıştır. Diğer balıkları yediği için palamut bolca denizlerden çıkarılmıştır. Bu sene diğer balık türleri bolca bulunmaktadır. Hamsi balığı diğer balıkların yemi olarak görev yapmaktadır. Çinakop balığı ise tüm balıkları yiyebilme gücüne sahiptir. Balık pazarlarında çinakop bolluğu bu yüzden artacaktır. Çinakop balığı denizlerin en lezzetli balığı olarak bilinmektedir. Çok keskin dişleri olduğu için diğer balıkları rahatlıkla yiyebilmektedir. Çinakopun büyümüş hali olan lüfer, tezgahlarda alınmayı beklemektedir.

Balıkların Aylara Göre Yenişi ve Fiyatları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir