Google, Amazon ve Apple Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook, 750 Milyon Dolar Değerindeki Apple Hissesinin Sahibi Olacak

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

Apple CEO’su Tim Cook, 750 Milyon Dolar Değerindeki Apple Hissesinin Sahibi Olacak

Apple CEO’su Tim Cook, 750 Milyon Dolar Değerinde Yaklaşık 5 Milyon Apple Hissesi Alacak

Apple CEO’su Tim Cook‘un bu hafta, Steve Jobs‘un yerine geçmek için on yıl önce imzaladığı bir anlaşmanın 10. ve son diliminin bir parçası olarak büyük bir maaş alması bekleniyor. Bloomberg News’in hesaplamalarına göre Cook, yaklaşık 750 milyon dolar değerinde yaklaşık 5 milyon Apple hissesi alacak.

Anlaşmanın bir kısmı, Apple’ın hisselerinin son üç yılda S&P 500’deki şirketlerin üçte ikisinin geri dönüşünü yenmesine bağlı ki bu Cook’un uykusunu kaçırması için gereken bir şey değil. Apple’ın hisse senedi fiyatı, Ağustos 2018’den bu yana neredeyse üç katına çıkarak şirketi genel olarak 2,44 trilyon dolarlık bir piyasa değerine yükseltti.

Apple, diğer birçok teknoloji devi gibi, COVID-19 salgını sırasında hisse fiyatının yükselmeye devam ettiğini gördü. Şirket, büyük ölçüde iPhone satışlarındaki yıldan yıla %50 artış sayesinde, Nisan ve Haziran ayları arasında 81,41 milyar dolarlık satış bildirmeyi başardı.

Cook, Apple’ı yönettiği on yıl boyunca şimdiden bazı büyük maaş günlerinin tadını çıkardı; 60 yaşındaki yöneticiye geçen yıl yaklaşık 15 milyon dolar ödendi ve Bloomberg’in Milyarderler Endeksi’ne göre bu haftaya girerken net değeri 1,5 milyar dolar oldu.

Apple’a katıldığından bu yana Cook için hiç de güllük gülistanlık olmadı elbette. Örneğin, bu yılın başlarında The Information’dan gelen rahatsız edici bir rapor, bazı Apple tedarikçilerinin Çin’de zorla çalıştırmayı kullanmış olabileceğini söyledi. Cook ayrıca daha önce servetinin çoğunu vermeyi planladığını da söylemişti.

Kaynak: thewrap.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir