İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Genesis Yakın İflası Reddederken, Bitcoin Yeni Dip Seviyelerine Düşüyor

Genesis Yakın İflası Reddederken, Bitcoin Yeni Dip Seviyelerine Düşüyor

Fed, Kolay Para Dönemini Sona

Genesis Yakın İflası Reddederken, Bitcoin Yeni Dip Seviyelerine Düşüyor

Genesis Yakın İflası Reddederken, Bitcoin Yeni Dip Seviyelerine Düşüyor

Bitcoin tüccarları, dijital varlık komisyoncusu Genesis‘in yatırımcılara para toplayamazsa iflas başvurusunda bulunmaları gerekebileceğini söylediği Bloomberg raporundan korktu.

Bitcoin, Bloomberg News’in dijital varlık komisyonculuğu ve borç veren Genesis’in yatırımcılara mevcut fon toplama çabaları başarısız olursa iflas başvurusunda bulunmaya zorlanabileceğini söylediğini bildirmesinin ardından Pazartesi günü iki yılın en düşük seviyesine geriledi.

Bitcoin BTCUSD fiyatı, 0.62% CoinDesk’e göre, Bloomberg’in raporunu yayınlamasının ardından Pazartesi günü Kasım 2020’den bu yana en düşük seviye olan 15.615 dolara geriledi.

Genesis’in bir temsilcisi, şirketin alacaklılarla “yapıcı” görüşmeler yapmaya devam ettiğini iddia eden MarketWatch ile paylaşılan bir açıklamada Bloomberg raporunu küçümsedi.

“Yakında iflas başvurusunda bulunma planımız yok. Amacımız mevcut durumu herhangi bir iflas başvurusuna ihtiyaç duymadan uzlaşma ile çözmektir. Genesis, alacaklılarla yapıcı görüşmeler yapmaya devam ediyor” dedi.

Geçen hafta itfaları ve yeni borç vermeyi durduran Genesis’in karşılaştığı mali sorunlar hakkında son günlerde spekülasyonlar artıyor. Durmanın ardından Wall Street Journal, Genesis’in 1 milyar dolarlık finansman sağlamak için Pazartesi sabahına kadar zamanı olduğunu bildirdi. Genesis ayrıca şu anda iflas etmiş olan FTX’e karşı 175 milyon dolarlık riske sahip olduğunu da kamuya açıkladı.

Genesis, spot kripto para birimi ve tezgah üstü türev piyasalarında borç verme, saklama ve alım satım dahil olmak üzere birçok işletmeye sahiptir.

Son günlerde, sosyal medyada FTX’in çöküşünün ardından kripto para birimi alanında daha fazla iflas hakkında yaygın konuşmalar yapıldı. Bazı kaynaklar verdiği demeçte, bazı kripto endüstrisi çalışanları Genesis’in kripto fırtınasını savuşturma yeteneğine odaklandı.

Bunun bir sonucu, daha popüler bitcoin bağlantılı ürünlerden biri olan Grayscale Bitcoin Trust GBTC’ye yansıdı. -%0,84.

ABD’de bitcoin’e doğrudan maruz kalan tek borsada işlem gören ürün olan tröst (bitcoin vadeli işlemlerine maruz kalan bir borsa yatırım fonu da alım satım yapmasına rağmen) satıldı ve bitcoin’inin net varlık değerinde indirime neden oldu. holdingler kısa süreliğine %50’nin üzerine çıkacak.

Dijital varlık piyasaları hakkında veri sağlayan CryptoCompare CEO’su Charles Hayter’e göre, genişleyen indirim, tacirlerin Genesis’teki sorunların ana şirketi Digital Currency Group’u etkileyebileceğine dair endişelerini yansıtıyor. DCG ayrıca Grayscale Bitcoin Trust’ın varlık yöneticisi Grayscale’in ana şirketidir.

Bernstein analistleri Gautam Chhugani ve Manas Agrawal, Pazartesi günü bir notta “kripto yatırımcıları Genesis’in DCG’ye yayılması ve dolayısıyla en değerli işi olan Grayscale’deki potansiyel stratejik seçenekler hakkında spekülasyon yapmaya devam ediyor. Kripto yatırımcıları ayrıca, Genesis, Three arrows ve Alameda arasındaki son kaldıraç patlamasından dolayı GBTC’ye dolaylı itibar zararlarından korkuyor.

Birkaç kaynak, DCG’nin kripto dünyasının “mavi çip” şirketlerinden biri olarak kabul edildiğini ve alandaki en değerli firmalardan biri olduğunu söyledi.

Yine de, Bernstein ekibi, Bloomberg Intelligence’daki analistlerle birlikte, bir Genesis iflasının GBTC veya DCG’yi daha geniş bir şekilde etkilemeyeceğini söyledi.

Bernstein’a göre Digital Currency Group ve Genesis, tedavüldeki tüm GBTC hisselerinin yaklaşık %10’una sahip ve şirket likidite ihtiyaçlarını karşılamak için bu varlıkları satmayı seçebilir. Analistler, Bitcoin ve GBTC’nin piyasa değerinin dalgalanmasına rağmen, Pazartesi günü erken saatlerde kabaca 560 milyon dolara eşdeğer olduğunu söyledi.

Yine DCG’nin sahibi olduğu CoinDesk, yaz boyunca DCG’nin Genesis’in Three Arrows Capital Ltd.’ye ödünç verdiği 1 milyar dolardan fazla yükü üstlendiğini bildirdi. Genesis’in 3AC’nin en büyük alacaklıları arasında olduğu bildirildi.

GBTC, akredite ve kurumsal yatırımcıların bitcoin’e doğrudan maruz kalması için yegane kanallardan biri olduğu için, yıllarca bitcoin’inin değerine göre oldukça yüksek bir primle işlem gördü.

Genesis Yakın İflası Reddederken, Bitcoin Yeni Dip Seviyelerine Düşüyor-Kaynak: marketwatch

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir