İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın, Fed Faiz Artırım Döngüsü Sona Yaklaşırken Dört Ayın En İyi Ayına Hazırlanıyor

Altın, Fed Faiz Artırım Döngüsü Sona Yaklaşırken Dört Ayın En İyi Ayına Hazırlanıyor

Yatırım Aracı olarak Altın

Altın, Fed Faiz Artırım Döngüsü Sona Yaklaşırken Dört Ayın En İyi Ayına Hazırlanıyor

Altın, Fed Faiz Artırım Döngüsü Sona Yaklaşırken Dört Ayın En İyi Ayına Hazırlanıyor

Altın fiyatları Pazartesi günü yükseldi ve genel olarak zayıflayan dolar ve büyük küresel merkez bankalarının faiz oranlarındaki artışlarla zirveye yaklaştığına dair beklentiler yatırımcı duyarlılığını artırırken, onları dört yılın en iyi ayı için yoluna soktu.

Spot altın, EDT (1359 GMT) 09:59’da %0,6 artışla ons başına 1.971,27 $‘a yükseldi. Altın bu ay şu ana kadar %2,5 arttı.

ABD altın vadeli işlemleri %0.5 artışla 1.971.10$’a yükseldi.

Bu arada dolar endeksi, üst üste ikinci aylık düşüşüne doğru ilerliyordu ve altını diğer döviz sahipleri için daha cazip hale getiriyordu.

Amerika Birleşik Devletleri’nde soğuma enflasyonu belirtileri gösteren son veriler, Federal Rezerv’in 1980’lerden bu yana en hızlı faiz artırım döngüsünü sona erdirmeye yaklaştığına dair beklentileri artırdı.

CME’nin FedWatch Aracına göre, Fed’in bu yıl faiz oranlarını değiştirmeme olasılığı %60.

Kıdemli piyasa analisti Jim Wyckoff, “Fed’in Eylül’de bir adım atacağını düşünmüyorum, ancak yılın ilerleyen zamanlarında, güçlü ekonomik veriler almaya devam edersek, Fed muhtemelen bir faiz artırımı daha yapacak” dedi. Kitco’da.

“Şu anda altın ve gümüş piyasaları bir sonraki katalizörü bekliyor… Çin’den gelen talep toparlanmaya başlarsa, altın ve gümüşte daha fazla yükseliş görürüz.”

Cuma günü iki Avrupa Merkez Bankası politika yapıcısı da en sert ve en uzun oran artışları dizisinin sona ermesi olasılığını gündeme getirdi.

Daha yüksek faiz oranları, getiri sağlamayan külçe tutmanın fırsat maliyetini artırır.

City Index’in kıdemli analisti Matt Simpson, “Piyasalar, ABD’den gelen önemli enflasyon raporlarının tümü daha hızlı bir enflasyon düşüşüne işaret ederken, Fed faiz oranlarının nihai oranlarda veya bunlara yakın olduğu yönündeki değerlendirmeleriyle haklı çıktıklarını düşünüyor” dedi.

Öte yandan, gümüş %1,8 artışla ons başına 24,77 dolara yükseldi. Platin %2,1 artışla 955,08$’a ve paladyum %2,3 artışla 1.274,62$’a yükseldi. Üçü de aylık kazançlar için ayarlandı.

Not: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: