Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Bitcoin Madencileri, İklim Korkuları ve Çin Baskısından Sonra ABD’yi Üretimde Lider Yaptı

Bitcoin Madencileri, İklim Korkuları ve Çin Baskısından Sonra ABD’yi Üretimde Lider Yaptı

Bitcoin Madencileri, İklim Korkuları ve Çin Baskısı Nedeniyle ABD’ye Kayıyor

Bitcoin’in enerji tüketimini coğrafyaya göre izleyen Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi’nden (CBECI) alınan verilere göre, ABD şu anda Bitcoin madenciliğinde dünyaya liderlik ediyor.

Endekse eklenen verilere göre, Amerika Birleşik Devletleri şu anda Bitcoin ağının “hash hızının” %42,7’sini oluşturuyor; bu, Bitcoin ağının ne kadar güç tükettiğini ölçen bir metrik birim. %14’e varan artışla, Amerika’nın hash gücündeki büyüme – aynı zamanda hashpower olarak da bilinir. Bu tür faaliyetlerin çevresel etkilerine ilişkin artan endişelerin endüstriyi tetiklediği bir zamanda, Bitcoin madenciliğinin değişen jeopolitik ortamını yansıtıyor.

Endüstri kayması, Çin hükümetinin Mayıs ayında kripto para birimi endüstrisinde şok dalgaları gönderen ve Bitcoin ( BTC-USD ) üzerinde geçici baskı yaratan kripto madenciliği yasağını takip etti. Bunun sonucunda Çin’de bulunan maden işletmecileri ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Bitcoin Madencileri Harita
GLOBAL BITCOIN MINING 2021

Josh Goodbody gibi göreceli kripto gazileri için, Bitcoin madencileri operatörlerinin Çin’den ABD’ye taşınması “Bitcoin’in geleceği için ezici bir şekilde olumlu bir gelişme olarak görüldü”

Bir yıl önce anakara Çin, CBECI rakamlarına göre %89’u oluşturan Bitcoin’in toplam hash oranına hakimdi. Merkezi olmayan finans (DeFi) altyapı protokolü Qredo’nun COO’su olarak görev yapan bir finansal piyasalar ve türev avukatı olan Goodbody’ye göre bu, Bitcoin şirketleri ve yatırımcıları için bir endişe kaynağı oldu.

“Çin’in kripto varlıklarına karşı düşmanca tavırları olan ulusal ve yerel hükümetlere tamamen maruz kalan aşırı büyük bir Bitcoin hash gücü konsantrasyonu içerdiğine dair uzun süredir devam eden endişeye birçok yönden hızlı bir çözüm oldu” dedi. Huobi ve Binance gibi kripto borsaları için sorun oldu.

Çin’de, bir yıl önce Bitcoin madenciliği, Kuzey eyaletlerindeki fosil yakıtlara ek olarak, hidroelektrik barajların altında – özellikle Sichuan eyaletinde – bulunan ucuz yenilenebilir enerjinin bir karışımına dayanıyordu. Ülkenin kurak mevsimi hidroelektriğin daha az karlı çalışmasına neden olduğunda, bu sorunlu oldu.

Ayrıca hashprice ile ölçüldüğünde, bir bitcoin madencisinin karlılığı şu şekilde ölçülebilir: Hashpprice Endeksi, kripto madenciliği havuzu ve analitik firması Luxor Mining tarafından takip edilen bir rakamdır. Metrik Eylül ayında azalırken, o zamandan beri Bitcoin 65.000 $ yakınındaki 2021 zirvelerine yaklaştıkça toparlandı.

Bitcoin’in fiyatı Temmuz ortasındaki dip seviyesinden toparlandığından, daha az yoğun rekabet, esas olarak Çinli madencilik operatörlerinin yavaş yer değiştirmesi nedeniyle kalan madenciler için daha yüksek karlılık anlamına geliyordu. Kuzey Amerikada, endüstri profesyonelleri bu dönemi Bitcoin madenciliği için “altın çağ” olarak adlandırdı.

Senden Bir Şey Olmaz-Elon Musk
Elon Musk

Bitcoin ve Çevre

Ancak enerji tüketimi, Bitcoin’i çevreleyen en önemli sorunlardan biri olmaya devam ediyor. Son derece değişken kripto para birimi şu anda 1 trilyon dolardan fazla olan bir piyasa değerine sahiptir.

Para biriminin mevcut toplam enerji tüketimi yılda 99 TeraWatt saattir (TWh), bu da neredeyse altın madenciliği kadardır (yılda 131 TWh). Karşılaştırıldığında, buzdolapları yılda 104 TWh tüketirken, ABD’deki tüketicilerde TV’ler yılda 60 TWh tüketiyor.

Dünyanın iklim değişikliği nedeniyle çevreye daha duyarlı hale gelmesiyle birlikte, Bitcoin’in enerji tüketimi artan bir inceleme altına alındı.

Bu yılın başlarında, milyarder girişimci ve Tesla CEO’su Elon Musk bir kararı tersine çevirdikten sonra anlık bir öfkeye yol açtı. Elektrikli araç şirketinin BTC’yi ödeme olarak kabul etmesine izin vermek oldu. Musk, o sırada, Bitcoin madencilik endüstrisinin kullandığı fosil yakıtların miktarıyla ilgili çevresel endişeleri dile getirdi. Aynı ay Çin, kripto madenciliğini yasaklamak için çevresel korkuları da kullandı.

Eylül 2020 Cambridge Üniversitesi’nden anket Bitcoin madenciliğinin %39’unun yenilenebilir enerjiyle çalıştığını buldu. Aynı dönemde ABD’de toplam enerji kullanımını oluşturan %12’lik yenilenebilir enerjiden önemli ölçüde daha iyidir.

Ancak, daha şeffaf veriler için meşru bir talebe ek olarak madenciliğin özel doğası, Bitcoin’in iklim etkisi tartışmasını hem opak hem de kutuplaştırıcı hale getirdi.

Gözlemciler, madencilerin kâr için rekabet ettikleri için mevcut en ucuz ve en güvenilir enerji kaynağını aramaya teşvik edildiğini söylüyorlar. Koşullu nokta, madencilik operatörlerinin kullanabileceği enerji kaynağının yenilenebilir kaynaklardan mı yoksa fosil yakıtlardan mı geldiğidir.

Bitcoin Sanal Para Madencilik

Son iki yılda, fosil yakıtları yakan karlılığı yavaşlayan bir dizi enerji üreticisi, Bitcoin madencilik şirketleriyle anlaşmalar yaptı

Bunlar arasında, New York’un Finger Lake bölgesinde, doğal gazın bir yan ürünü olarak metan yayan ve şu anda ASIC olarak da adlandırılan 15.000’den fazla Bitcoin madencilik bilgisayarına ev sahipliği yapan bir enerji santrali olan Greenridge Generation yer alıyor. Diğer yenilenemeyen enerji üreticileri gibi, tesis de emisyonlarını dengelemek için karbon kredisi satın alıyor.

Bununla birlikte, kripto odaklı nicel yatırım firması LedgerPrime’ın İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Ayesha Kiani gibi piyasa oyuncuları, ABD’ye daha fazla madenciliğin gelmesinin iyi bir şey olduğunu söyledi. Karşılaştırma için Kiani, diğer ülkelerin Bitcoin madenciliğini daha yenilenebilir hale getirecek teknolojiye ve mevcut altyapıya sahip olmayabileceğini belirtti.

Kiani, “ABD hükümeti de iklim krizi üzerinde aktif olarak çalışıyor ve bu da er ya da geç yenilenebilir bir çözüm bulunmasına yardımcı oluyor” dedi.

Ağustos ayında BlackRock, aynı zamanda 9 trilyon dolarlık portföyünün kritik bir bölümünü ESG’ye yatırım yapmak için proaktif bir adım atan dünyanın en büyük varlık yöneticisi, halka açık kripto madenciliği şirketleri Marathon Digital Holdings‘e 44 milyon dolar yatırdı ve RIOT Blok Zincirine yatırım yaptı. 

Kripto sektörü ayrıca ABD odaklı iki girişim başlattı: Kripto madenciliğinin şeffaflığını ve çevresel etkisini iyileştirmeyi amaçlayan Bitcoin Madencilik Konseyi ve Kripto İklim Anlaşmaları.

Bitcoin Madencileri, İklim Korkuları ve Çin Baskısından Sonra ABD’yi Üretimde Lider Yaptı-Kaynak: David Hollerith-Yahoo.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir