İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » ABD’de İlk İşsizlik Başvuruları Hazirandan Bu Yana En Çok Düştü

ABD’de İlk İşsizlik Başvuruları Hazirandan Bu Yana En Çok Düştü

Dünyanın En Gelişmiş 25 Ülkesi Hangileri

ABD’de İlk İşsizlik Başvuruları Hazirandan Bu Yana En Çok Düştü

ABD’de İlk İşsizlik Başvuruları Hazirandan Bu Yana En Çok Düştü

ABD’de ilk işsizlik maaşı başvuruları Haziran ayından bu yana en büyük düşüşünü kaydetti; bu da işverenlerin, yavaş yavaş soğuyan işgücü piyasasında hala işçileri elinde tuttuğunu gösteriyor.

Çalışma Bakanlığı’nın Çarşamba günü açıkladığı verilere göre, ilk başvurular 18 Kasım’da sona eren haftada 24.000 düşüşle 209.000‘e geriledi. Bu, Bloomberg’in ekonomistlerle yaptığı anketteki tüm tahminlerin altındaydı.

Sürekli işsizlik yardımı alan kişilerin sayısını gösteren devam eden başvurular, 11 Kasım’da sona eren haftada 1,84 milyona geriledi. Bu, iki aydan bu yana ilk düşüş oldu.

İşsizlik başvuruları verileri özellikle yılın sonuna doğru, tatillere doğru dalgalı bir seyir izliyor. Bu dalgalanmanın bir kısmını yumuşatan ilk başvuruların dört haftalık hareketli ortalaması 220.000’e geriledi.

Taleplerdeki düşüşe rağmen başvurular genel olarak yükseliş eğiliminde. Salı günü yayınlanan tutanaklara göre, Fed yetkilileri bu ayın başlarında yaptıkları toplantıda enflasyon hedefine ulaşmak için koşulların daha da yumuşamasını beklediklerini söyledi.

Bloomberg Ekonomi Ne Diyor?

“Şükran Günü tatili öncesinde işçilerin alışılmadık şekilde işte tutulması, mevsimsellikten arındırılmış işsizlik başvurularındaki düşüşü açıklıyor. Devam eden başvurulardaki artış eğilimi, haftalık dalgalanmayı yumuşatarak işsiz işçilerin yeni iş bulmanın giderek zorlaştığını gösteriyor.”

Düzeltilmemiş bir bazda, ilk talepler Kaliforniya, Oregon ve Kentucky öncülüğünde Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyesine tırmandı. Düzeltilmemiş devam eden tazminat talepleri son dört ayda en fazla artış gösterdi.

Çarşamba günü yayınlanan ayrı bir rapor, ABD’de dayanıklı tüketim malları siparişlerinin Ekim ayında beklenenden fazla düştüğünü gösterdi; bu da fabrika üretiminin çekiş gücü için mücadele edeceğine işaret ediyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir