İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » NASA, Futbol Sahası Büyüklüğünde Asteroitin Dünya’ya Yaklaşmasıyla İlgili Uyarı Yayınladı

NASA, Futbol Sahası Büyüklüğünde Asteroitin Dünya’ya Yaklaşmasıyla İlgili Uyarı Yayınladı

NASA, Futbol Sahası Büyüklüğünde Asteroitin

NASA, Futbol Sahası Büyüklüğünde Asteroitin Dünya’ya Yaklaşmasıyla İlgili Uyarı Yayınladı

NASA, Futbol Sahası Büyüklüğünde Asteroitin Dünya’ya Yaklaşmasıyla İlgili Uyarı Yayınladı

Futbol sahası büyüklüğünde bir asteroit Cuma günü Dünya’nın yanından geçecek ve NASA’nın uyarı vermesine yetecek kadar yaklaşacak.

Asteroid 2008 OS7, “potansiyel olarak tehlikeli” olarak sınıflandırılıyor ve Dünya’nın 2,7 milyon mil yakınına, yani Ay’dan yaklaşık yedi kat daha uzağa, saniyede yaklaşık 18 mil hızla ulaşması bekleniyor.

Her ne kadar bu uzak bir mesafe gibi görünse de, NASA’nın onu “asteroid gözlemine” eklemesi uzay açısından yeterince yakın ve uzmanlar onun yaklaşımını yakından takip edecek.

Her 962 günde bir Dünya’nın yanından geçen asteroitin en yakın yaklaşmasını Cuma günü saat 14.41’de (GMT) yapması planlanıyor.

Potansiyel olarak tehlikeli kabul ediliyor çünkü Dünya’ya makul ölçüde yaklaşıyor ve bir çarpışma durumunda ciddi hasara neden olabiliyor.

1.500 ft çapındaki bir asteroitin bir şehre çarpmasının 18 mil genişliğinde bir kratere neden olacağı ve 2 milyondan fazla insanı anında buharlaştıracağı tahmin ediliyor. Etki 141 gigaton TNT’ye eşdeğer olacak ve salınan ateş topu 11 milyon insanı daha öldürecek.

Warwick Üniversitesi fizik bölümünde araştırma görevlisi Dr. Minjae Kim şunları söyledi: “Bu konuda çok fazla endişelenmemize gerek yok çünkü bu asteroit Dünya atmosferine girmeyecek, ancak yine de Dünya’ya yakınlaşacak.

“Güneş sistemimizde milyonlarca asteroit var ve bunların yaklaşık 2.350’si potansiyel olarak tehlikeli olarak sınıflandırıldı.

“2008 OS7’nin en ilgi çekici yönlerinden biri, parlaklık ve yansıtma özelliklerine dayalı olarak 725 ft ile 1,622 ft arasında değişen tahmini çapıdır.

“Bu, onu küçük ila orta büyüklükte, kabaca bir futbol sahası büyüklüğüne eşdeğer bir asteroit kategorisine yerleştiriyor.

Asteroit riski ve izleme, NASA’nın Jet Tahrik Laboratuvarı’ndaki Dünyaya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi tarafından yürütülüyor

Çoğu asteroit ve kuyruklu yıldızın, kendilerini Dünya’ya çok fazla yaklaştırmayan yörüngeleri vardır ve yalnızca 4,6 milyon mil yakınlığa gelmeleri ve 460 feet’ten büyük olmaları durumunda tehlikeli olarak sınıflandırılırlar.

Potansiyel olarak tehlikeli bir asteroitin Dünya’ya bir sonraki önemli yaklaşması 14 Nisan 2029’da 99942 Apophis’te gerçekleşecek.

Nasa’nın Osiris-Apex uzay aracı şu anda Dünya ile yakın karşılaşmasından kaynaklanacak fiziksel değişiklikleri incelemek için asteroite gidiyor.

Apophis’in 2068’de Dünya’ya tehlikeli derecede yaklaşacağı da tahmin ediliyordu, ancak uzmanlar o zamandan beri hesaplamalarını revize etti ve artık bunu bir risk olarak görmüyor.

NASA tehdidi ciddiye alıyor

Bugünden cumaya kadar toplamda beş nesne Dünya’nın yakınından geçecek, diğer dördünün çapı 63 ft ile 120 ft arasında değişecek.

En yakın asteroit, yaklaşık bir uçak büyüklüğünde olan 2024BJ3’tür ve Cuma günü 533.000 mil yakına gelecektir. Hepsi çıplak gözle görülemeyecek kadar soluk.

NASA, uzay kayalarından kaynaklanan tehdidi ciddiye alıyor ve 2022’de ilk asteroit saptırma testini gerçekleştirerek küçük aycık Dimorphos’un yörüngesini değiştirebileceğini kanıtladı.

Ayrıca 2182 yılında Dünya’ya 22 atom bombası gücünde çarpabilecek asteroit Bennu’ya da görev gönderdi.

Felaketle sonuçlanacak bir saldırı ihtimali 2.700’de 1 olmasına rağmen NASA, Armageddon tarzı bir saptırma misyonunun gerekmesi durumunda örnek toplamak için yedi yıl önce Bennu’ya bir uzay aracı gönderecek kadar endişeliydi.

Misyondan alınan örnekler şu anda Londra’daki Doğa Tarihi Müzesi de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki uzmanlar tarafından inceleniyor.

Kaynak: telegraph

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir