Zeytinyağı Sektöründe Türkiye’nin Önemi

Paylaş

Zeytinyağı Sektöründe Türkiye’nin Önemi yazımızda zeytinyağı tüketiminde gereken bilincin gelişmemesini, fiyatların normalden yüksek olmasını, zeytinyağı üreten ülkelerin az olmasını ve Türkiye’nin rekabette katma değerli ürünler üretmesinin gerekliliğini yazdık.

Zeytinyağı Tüketiminin İstenilen Seviyelerde Olmaması

Zeytinyağı bildiğiniz üzere çok faydalı bir gıdadır. Ülkemizde kişi başına zeytinyağı tüketimi yıllık 2 kilogram kadardır. Bu rakamda azalışlar bulunmaktadır. Diğer Avrupa ülkelerine göre zeytinyağı tüketimi çok gerilerde kalmaktadır. Zeytinyağı tüketiminde yaşanan bu azlık, fiyatların pahalı olmasından ve zeytinyağının faydalarının halk tarafından tam bilinmemesinden kaynaklıdır. Fiyatlarda yapılacak indirim ve zeytinyağının faydalarının daha çok insanlara bilgilendirilmesi neticesinde, zeytinyağı tüketim oranları artacaktır.

zeytin-yagi

Zeytin Üretiminde Türkiye’nin Önemi

Zeytin sadece Akdeniz havzasında yetişen bir yiyecektir. İtalya, İspanya, Yunanistan ve Türkiye, zeytin üretiminde dünya üzerinde başı çekmektedir. Toprakları zeytin ve zeytinyağı üretiminde çok değerlidir. Buna karşın ülkemizde zeytin ve zeytinyağı ürünlerinin pahalı olması sıkıntılı bir durumdur. Katma değerli ürünlerin çok fazla olmaması, yurt dışına çıkan zeytin ve zeytin ürünlerinin değerini düşürmektedir. Hep duyduğumuz, yabancıların ülkemizden işlenmemiş gıdaları alıp işleyerek bize katma değerli bir şekilde satması olayı, bizim açımızdan zararlı bir alışveriştir. Özellikle dünyada gelişmiş ülkelerin zeytin ve zeytinyağı tüketimine önem vermesi ve zeytin alanında çok fazla rakibi olmayan ülkemizin bu alanda yükse potansiyeli bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinin sadece zeytine odaklanması Türkiye’nin kalkınmasına ciddi katkıda bulunur. Dünyanın en güzel zeytinleri ve zeytinyağları da ülkemizde üretilmektedir.

zeytin-yagi-infografik-sekil

Diğer Zeytinyağı Üreticisi Ülkelerin Ülkemizi Kullanması

Dünyanın en büyük zeytinyağı üreticisi ülkeleri İspanya ve İtalya, ülkemizden ciddi oranda zeytin almaktadır. Kendi ülkelerinde zaten zeytin üretmekte olan bu ülkeler, bizden ucuza aldıkları zeytinleri işleyerek diğer ülkelere katma değerli bir şekilde satmaktadır. İtalya ve İspanya’nın sanayisinin gelişmiş olduğu bilinir fakat zeytine verdikleri önem kazandıkları paralar hiç de az değildir. Bizden aldıkları zeytinleri işleyerek kendi markalarının etiketlerini ürünlerine yapıştırarak, Avrupa ve diğer ülkelere satmaktadır. Bizden aldıkları ürünleri 3-4 katına, sadece işlemden geçirdikleri ürünleri satmaktadırlar. Ülkemizin bu nedenle sadece zeytinyağı üretmemesi aynı zamanda ürünlerini markalaştırması ve dünyaya pazarlaması gerekmektedir. Bu şekilde ülkenin zeytin ve zeytin ürünlerinden 4-5 katı kadar daha gelir elde etmesi sağlanacaktır.

zeytin-agaci

Zeytinyağının Kalitesinin Korunması

Zeytinyağının kalitesinde yaşanan sorunu tüm ülkeler yaşamaktadır. Saf zeytinyağı olarak alınan zeytinyağların içinden başka yağlar ile karışmış zeytinyağları çıkabilmektedir. Bu tür satılan zeytinyağlarının iyi bir şekilde denetlenilmesi ve önleminin alınması gerekir. Bu durum İtalya, İspanya ve Yunanistan’da yaşanmaktadır. Devletin bu tür sahtekarlıklarına önüne geçebilmesi için ciddi cezalar vermesi gerekir. Aksi halde insanlar zeytinyağında da hileye başvurabilir. Tüketicinin markalı ürünler seçmesi tavsiye edilmektedir. Zeytinyağının gerçek kalitesi laboratuvar ortamında anlaşılmaktadır. Uzmanlar ise kokusundan anlamaktadır.

Zeytinyağı Sektöründe Türkiye’nin Önemi.

Paylaş

Admin

Yavuz Mental Kuruluş 17 Eylül 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir