Ekonomi ve ParaHaberTarım ve Hayvancılık

Zeytinyağı Neden Ucuzlamıyor?

Zeytinyağı Neden Ucuzlamıyor? yazımızda ülkemizde zeytinyağının gerektiği kadar tüketilmemesi, halkın pahalılıktan dolayı zeytinyağından faydalanamaması ve zeytinyağı fiyatının azaltılması ile ne gibi faydaların olacağını yazdık.

Zeytinyağı Neden Az Tüketiliyor?

Zeytinyağının faydaları oldukça fazladır. En yararlı yağ olarak tanımlanmaktadır. Buna rağmen zeytinyağının fiyatının pahalı olması yıllık kişi başına tüketiminin 2 kilonun altında kalmasına neden olmuştur. Dünya üzerinde ürettiği zeytinyağını tüketme bakımından en düşük orana sahip ülkeler arasındayız. Ayrıca zeytinyağı üreten ülkeler genelde Akdeniz iklimine sahip ülkelerdir. İspanya, Yunanistan ve Türkiye üretimde başı çekmektedir. Ülkemizde zeytinyağının üretimi artmaktadır, fakat tüketimde hala gerilerde kalmaktayız. Ülkemizde zeytinyağının faydalarını herkes bilmektedir, fakat alabilme gücü herkes de yoktur. Üreticiden alındıktan sonra 14-15 liraya satılabilmektedir. Fakat marketlerdeki satış fiyatlar 35 liraya kadar çıkmaktadır. Aradaki fark halkın alabileceğinden fazla tutulmaktadır.

Akhisar Ticaret Borsası Başkanı Alper Alhat, Türkiye’deki en pahalı zeytinyağının kilogramı 20 lirayı geçmemesi gerektiğini belirtiyor. Zeytin ve zeytinyağı üretimi her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle de zeytinyağının tüketimi ülkemizde artırılmalıdır. 190 milyon adet zeytin ağacı bulunmaktadır. Devlet desteği ile bu sayı daha da arttırılabilir. Zeytinyağının alınabilecek seviyelere indirilmesi gerekir. Aracı kurumların daha az kar ile satması ve halkın zeytin yağını bolca tüketmesi gerekiyor. Zeytinyağının tüketim oranını hızlıca artırmamız gerekir.

Zeytinyağının Faydaları Nelerdir

Zeytinyağının Fiyatının İnmesinin Tüketime Olan Katkısı

Yıllardır zeytinyağının tüketimi kişi başı 1,5-2 kilogram aralığındadır. Marketler zeytinyağının fiyatını sürekli olarak pahalı tutması yüzünden tüketim artırılamamıştır. Dünya fiyatlarında zeytinyağı 3,5-5 Euro arasında gezmektedir. Yurt dışında bu denli ucuz olan zeytinyağı, ülkemizde bu kadar çok üretilmesine rağmen yüksek fiyatlardan satılması oldukça gariptir. En azından Avrupalının tükettiği raf fiyatı ile zeytinyağını alabilmeliyiz. 30 liraya satılan zeytinyağı en zengin ülkelerde satılmaktadır. Zeytinyağının faydalarını medya iyi bir şekilde tanıtmaktadır ve halkın bilinçlenmesi sağlanmıştır. Diğer unsurlar market ve satıcılar da zeytinyağını biraz daha ucuz satarak tüketimi artırmada yardımcı olabilir. Zeytinyağının çok satılması ile hem satıcılar hemde halk bu işten karlı çıkacaktır. Diğer yağlar arasında en faydalı yağ olan zeytinyağının faydasını mutlaka insanlar görmelidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir