Ekonomi ve Para

Altın, ABD Verilerinin Haziran Ayı Faiz İndirimi Umutlarını Artırmasıyla Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Altın, ABD Verilerinin Haziran Ayı Faiz İndirimi Umutlarını Artırmasıyla Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Altın, ABD Verilerinin Haziran Ayı Faiz İndirimi Umutlarını Artırmasıyla Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Altın fiyatları, ABD enflasyon eğiliminin yavaşladığını gösteren son verilerin Fed’in Haziran ayında ilk faiz indirimini yapabileceği beklentilerini artırmasıyla Pazartesi günü rekor yükselişini sürdürdü.

Düşük faiz oranları, külçe tutmanın fırsat maliyetini azaltır.

Spot altın, seans başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.262,19 $’a ulaştıktan sonra %0,6 artışla 12:24 GMT itibarıyla ons başına 2,244,89 $’a yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %1,2 artışla 2.265,60 dolara yükseldi.

UBS analisti Giovanni Staunovo, “Geçen Cuma günü beklenenden biraz daha düşük olan ABD enflasyon rakamı, Fed’in yıl ortasında faiz indirimi görünümünü destekliyor” dedi.

Cuma günkü veriler, ABD fiyatlarının Şubat ayında yavaşladığını ve Fed’in Haziran ayındaki faiz indiriminin masada kaldığını gösterdi. Fed Başkanı Jerome Powell, Şubat ayı enflasyon verilerinin “daha çok görmek istediklerimize uygun” olduğunu söyledi.

Jeopolitik gerilimlerin ortasında artan faiz indirimi beklentileri, güvenli liman talebi ve merkez bankası alımları, altını bu yıl %8’den fazla artırdı.

Staunovo, “Piyasalar şimdi maaş bordrosu verilerinin ABD’deki istihdam piyasasında yumuşak bir inişi teyit edip etmeyeceğini görmek isteyecek. Devam eden güçlü talep de sarı metale yardımcı oluyor, ancak yüksek fiyatlar mücevher talebini baskılayabilir.” dedi.

Külçe fiyatları ayrıca euro, yuan, Japon yeni, Hindistan rupisi ve İngiliz sterlini gibi diğer para birimlerinde de rekor seviyelere ulaştı.

Satıcılar, Hint altın vadeli işlemlerinin Pazartesi günü tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını, yurt dışı piyasalardaki kazanımları takip ettiğini ve dünyanın en büyük ikinci değerli metal tüketicisi olan Hindistan’da talebi sıkıştırdığını söyledi.

Ilya Spivak, “Bugünkü fiyat hareketi çok düşük likidite ortamında gerçekleşiyor; çoğu Avrupa ve birçok APAC piyasası Paskalya Pazartesisi nedeniyle hala kapalı. Dolayısıyla, haftanın ilerleyen saatlerinde katılım yeniden toparlandığında bu hareketlerin tersine dönmesi şaşırtıcı olmaz” dedi. , Tastylive’da küresel makro başkanı.

Spot gümüş yüzde 0,4 düşüşle ons başına 25,06 dolara, platin yüzde 0,8 düşüşle 900,74 dolara ve paladyum yüzde 1 düşüşle 1.004,69 dolara geriledi.

Uyarı: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir