Ekonomi ve Para

Altın, Fed’in Faiz İndirimi Beklentisiyle Mart Ayında Beşinci Rekor Seviyesine Ulaştı

Altın, Fed’in Faiz İndirimi Beklentisiyle Mart Ayında Beşinci Rekor Seviyesine Ulaştı

Altın, Fed’in Faiz İndirimi Beklentisiyle Mart Ayında Beşinci Rekor Seviyesine Ulaştı

ABD Merkez Bankası’nın yüksek enflasyona rağmen 2024’te üç faiz indirimi öngörmesinin ardından altın fiyatları Perşembe günü bu ay beşinci kez rekor zirvelere ulaştı.

Spot altın, seans başında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.222,39 $’a ulaştıktan sonra %0,8 artışla GMT 13:18’de ons başına 2,202,39 $’a yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri %2 artışla 2.204,50 dolara yükseldi.

Julius Baer analisti Carsten Menke, “Ralli, Fed’in en sonunda ABD faiz oranlarını düşürmeye başlama niyetini teyit eden dünkü açıklamalarıyla başladı.” dedi.

“Altın vadeli işlem piyasasındaki ruh hali oldukça yükselişte. Dolayısıyla hedge fonlarınız veya diğer kısa vadeli yatırımcılar veya trend takipçileriniz daha yüksek fiyatlara konumlanıyor ve bence bu, fiziksel altın piyasası sırasında sürücü koltuğunda oturan segment. oldukça yumuşak.” [GOL/AS]

Yüksek enflasyon okumalarına rağmen Fed Başkanı Jerome Powell, ABD merkez bankasının faiz oranlarını 2024 yılı sonuna kadar dörtte üç oranında düşürmesinin muhtemel olduğunu ancak bunun daha fazla ekonomik verilere de bağlı olduğunu söyledi.

CME Group’un FedWatch Aracına göre, Fed fon vadeli işlem işlemcileri, Fed’in Haziran ayında faiz indirimine başlayacağı olasılığını, faiz kararından önceki %60 seviyesinden %70’in üzerinde fiyatlıyor.

ActivTrades kıdemli analisti Ricardo Evangelista, “Jeopolitik istikrarsızlık ve doların yıl sonuna kadar istikrarlı bir şekilde değer kaybetmesine ilişkin beklentiler de şu anda altının değerine göre fiyatlanıyor” dedi.

Dolar rakipleri karşısında bir haftanın en düşük seviyesine gerilerken, gösterge ABD 10 yıllık Hazine tahvil getirileri de düştü. [USD/][ABD/]

Düşük faiz oranları, getirisi olmayan külçeyi tutmanın fırsat maliyetini azaltır ve doların üzerinde baskı yaratır, böylece dolar cinsinden fiyatlanan külçeyi diğer döviz sahipleri için daha cazip hale getirir.

Spot gümüş yüzde 1,3 düşüşle ons başına 25,28 dolara geriledi ancak seans öncesinde son üç ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Platin %1,2 artışla 918,35 dolara, paladyum ise %0,2 artışla 1.023,02 dolara yükseldi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir