Anasayfa » Ekonomi ve Para » Yatırımcılar ABD Ekonomik Verilerini Beklerken Altın Nefes Alıyor

Yatırımcılar ABD Ekonomik Verilerini Beklerken Altın Nefes Alıyor

Altın Yatırımı

Yatırımcılar ABD Ekonomik Verilerini Beklerken Altın Nefes Alıyor

Yatırımcılar ABD Ekonomik Verilerini Beklerken Altın Nefes Alıyor

Altın fiyatları, yatırımcıların bu hafta ABD‘den gelecek temel ekonomik verileri sabırsızlıkla beklemesi ve Orta Doğu‘da artan huzursuzluğu yakından takip etmesiyle son seansta beş ayın zirvesini gördükten sonra Pazartesi günü sabit kaldı.

Spot altın GMT 09:10 itibariyle ons başına 1.981,14 dolarda sabit kaldı ve ABD altın vadeli işlemleri %0,1 düşüşle 1.992,80 dolara geriledi.

Saxo Bank’ta emtia stratejisi Ole Hansen, “Piyasanın son iki haftadaki güçlü yükselişin ardından temel olarak konsolidasyona ihtiyacı var. ABD tahvil piyasasında neler olduğunu görmek de aynı derecede önemli, çünkü ABD getirilerinde önemli bir artış görüyoruz” dedi.

Gösterge 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi %5,0’ın üzerine çıkarak getirisiz külçenin cazibesini azalttı.

Altın fiyatları Cuma günü Mayıs ortasından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve yatırımcıların İsrail-Hamas savaşının daha geniş bir Orta Doğu çatışmasına dönüşebileceği korkusuyla külçenin güvenliğini tercih etmesiyle son iki haftada yaklaşık %9 arttı.

Hansen, “Haziran ayından beri önemli satıcılar olan ETF yatırımcılarının geri döndüğünü görmeye başlarsak, bu altının bir sonraki yükselişi olabilir” diye ekledi.

Dünyanın en büyük altın destekli borsa yatırım fonu (ETF) SPDR Gold Trust’ın varlıkları Cuma günü %1,77 artışla 863,24 tona yükselirken, COMEX altın spekülatörleri 17 Ekim’e kadar olan haftada net uzun pozisyona geçti.

Washington, İsrail’in Gazze’yi hava saldırılarıyla bombalaması ve Lübnan sınırındaki çatışmaların yoğunlaşması nedeniyle ABD’nin Orta Doğu’daki çıkarlarına yönelik önemli bir risk konusunda uyardı.

Yatırımcılar ayrıca, Fed’in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan ABD PCE fiyat endeksine, üçüncü çeyreğe ilişkin ABD GSYİH rakamlarına, Avrupa Merkez Bankası’nın faiz kararına ve ekonomik ipuçları için küresel flaş PMI’lara da odaklanacak.

Diğer yandan spot gümüş yüzde 0,4 düşüşle ons başına 23,21 dolara, platin yüzde 0,4 düşüşle 890,91 dolara ve paladyum yüzde 1,1 düşüşle 1.085,49 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir