Anasayfa » Sağlık » Yaşlılıkta Düşme Tehlikesi ve Düşmenin Vücuda Etkileri!

Yaşlılıkta Düşme Tehlikesi ve Düşmenin Vücuda Etkileri!

Kemik Erimesinden Oluşan Kırıklar

Yaşlılıkta Düşme Tehlikesi ve Düşmenin Vücuda Etkileri!

Yaşlılıkta Düşme Tehlikesi

Düşmeler yaşlı erişkinlerde ve yaşlılarda ciddi ve hatta ölümcül olabilir. Ayrıca yaygındır: Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre, her yıl 4 yaşlı yetişkinden 1’inden fazlası düşüyor, ancak bunların yarısından azı doktorlarını bilgilendiriyor. CDC, bir kez düşmenin de tekrar düşme şansınızı ikiye katladığını söylüyor.

Yaşlı yetişkinlerde düşme tehlikesi nedir ve vücudunuz üzerinde nasıl bir etkisi vardır? İşte bilmeniz gerekenler.

Düşme riskini neler artırır?

CDC, düşme olasılığını artıran birçok faktör olduğunu söylüyor. Bunlar şunları içerebilir:

  • Alt vücut zayıflığı
  • Yeterli D vitaminine sahip olmamak
  • Yürüme ve denge sorunları
  • Sakinleştiriciler veya antidepresanlar gibi belirli ilaçların kullanımı
  • Vizyon sorunları
  • Ayak ağrısı veya zayıf ayakkabılar
  • Kırık basamaklar veya takılıp düşebilecek kilimler gibi ev tehlikeleri

Düşmeler vücudunuzu nasıl etkiler?

Düşmeler vücudunuzu çeşitli şekillerde etkileyebilir. Ulusal Sağlık Enstitüleri, birincil risklerden bazılarının şunları içerdiğini söylüyor:

  • Sırt kırıkları
  • Kalça kırıkları
  • Kafa travması

California, Santa Monica’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’ndeki Pacific Neuroscience Institute’daki Pacific Neuroscience Institute’tan Dr. William Buxton, “Bir kişinin bir çürük kadar basit bir yaralanması olabilir veya düşme ciddi bir yaralanmaya neden olabilir” dedi. “Düşmeler, insanları hareketsiz hale getirebilir ve bir süre faaliyetlerde bulunamaz hale getirebilir.” Bunun sosyal olarak tecrit edici olabileceğini ve hatta depresyona neden olabileceğini söylüyor.

Corewell Health Advanced Primary Care’den Dr. Christopher Barnes, “Düşen yaşlı bir kişi için en büyük risk, hastaneye yatışın eşlik ettiği ciddi yaralanmadır” diyor. “Hastane kalışları maliyetlidir ve yatalak olmaktan kaynaklanan zatürree ve kan pıhtıları gibi diğer birçok ikincil sorun ortaya çıkabilir.”

Tavsiyeler

Baltimore Mercy Tıp Merkezi’nde birinci basamak hekimi olan Dr. Kathryn Boling, düşmeyi önlemenin özellikle yaşlı yetişkinlerde kritik önem taşıdığını söylüyor. “Kaygan kilimler gibi düşmeye neden olabilecek şeyleri evden çıkarmak ve nereye gittiğinizi net bir şekilde görmenize yardımcı olması için aydınlatma koymak önemlidir” diyor. Boling, “dahi” bir fikri olan bir hastasının, geceleri onları net bir şekilde aydınlatmak için merdivenlerine hareket dedektörü ışıkları yerleştirmesi gerektiğini bile hatırlıyor.

Boling, “Duşta kaymaz bir alana sahip olmak, duşunuzu bir yürüyüşe çıkmak için yapmak, böylece bir şeyin üzerinden geçmek zorunda kalmazsınız ve merdivenlerde tutunma çubukları ve korkuluklar olması yardımcı olur” diyor.

Boling ayrıca, baston veya yürüteç gibi bir yürümeye yardımcı kullanmayı düşünmek için kararsız olan insanları da teşvik eder. “Gurur duyan ve bunları kullanmak istemeyen birçok hastam var” diye itiraf ediyor. “Onlara bunun yerine baston kullanmalarını söylüyorum. Daha havalı ve insanlara bunu yaptırmayı başardım.”

Robert Wood Johnson Tıp Okulu’nda aile hekimliği ve toplum sağlığı bölümü profesörü ve başkanı Dr. Alfred Tallia, düzenli olarak esneme, yoga ve kuvvet antrenmanı egzersizleri yapmanın da yardımcı olabileceğini söylüyor. “Düşmeniz durumunda acil çağrı uyarıları takmayı düşünün, böylece yalnız yaşıyorsanız yardım alabilirsiniz” diye ekliyor.

Düşme riskiniz konusunda endişeleriniz varsa, Buxton doktorunuza danışmanızı önerir. Düşmeniz durumunda yaralanma riskini azaltmak için özel rehberlik sunabilirler.

Yaşlılıkta Düşme Tehlikesi ve Düşmenin Vücuda Etkileri!-Kaynak: yahoo

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir