Umman Enerji Bakanı Salim al-Aufi'ye OPEC

Umman Enerji Bakanı Salim al-Aufi’ye Göre, Petrol Fiyatları Bu Kıştan Sonra Varil Başına 70 Dolara Düşebilir

Ekonomi ve Para Haber

Umman Enerji Bakanı Salim al-Aufi’ye Göre, Petrol Fiyatları Bu Kıştan Sonra Varil Başına 70 Dolara Düşebilir

Umman Enerji Bakanı Salim al-Aufi’ye Göre, Petrol Fiyatları Bu Kıştan Sonra Varil Başına 70 Dolara Düşebilir

Umman enerji bakanı Salim al-Aufi’ye göre, petrol fiyatları bu kıştan sonra varil başına 70 dolara düşebilir. OPEC+ üyesi Reuters’e verdiği demeçte, “Mevcut fiyatların rahatça sürdürülebilir olduğuna inanmıyoruz.” Fiyatların, arz fazlası olması durumunda kartelin yeniden gözden geçirebileceği Aralık ayındaki OPEC toplantısından sonra belirleneceğini de sözlerine ekledi.

Umman enerji bakanı Salim al-Aufi’ye göre, mevcut seviyeler sürdürülemez olduğundan, petrol fiyatları bu kıştan sonra keskin bir düşüş görebilir.

OPEC+ üyesi Salı günü Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nda Reuters’e verdiği demeçte, “Mevcut fiyatların rahatça sürdürülebilir olduğuna inanmıyoruz.” Fiyatların 70 dolar civarında “çok daha rahat bir konuma” düşeceğini tahmin etti. Aufi, hedefin olası olmadığına inansa da, Umman fiyatların varil başına 55 dolara düşmesine hazırlanıyor.

UBS, Rusya’nın ABD liderliğindeki Rus petrol fiyatlarını sınırlama planlarına misilleme yapması durumunda ham petrolün varil başına 125 dolara ulaşabileceği ve Citi bankasının arzın devam etmesi durumunda petrolün 120 dolara ulaşabileceği uyarısıyla, sektördeki diğerlerinin tahminlerinin aksine kıştan önce sıkmak için bir fiyat düşüşü var.

Aufi, kartelin arz kıtlığının Avrupa ekonomisini nasıl çarptığına tepki vermesinin beklendiğini söyledi.

Bu zarar, Avrupa Birliği’nin 5 Aralık’ta tamamen başlayacak olan Rus petrolü yasağı ve bloğun ABD liderliğindeki fiyat sınırını desteklemesi beklentileriyle yakında daha da kötüleşebilir. Tedbir, Rusya’nın petrolünü spot piyasadan çekmesine, fiyatları daha da yükseltmesine ve enflasyonu kötüleştirmesine yol açabilir.

Aufi, Avrupa bir resesyona girerse, OPEC+’ın fazla petrol arzı olup olmadığını yeniden düşünebileceğini tahmin etti. Aufi, bu hareketin Washington’da öfkeye yol açtığını ve kartelin o sırada arz fazlası olduğuna dair kanıtlar görmesine rağmen petrol fiyatlarının yükselmesine neden olduğunu söyledi.

Rakamları gördük, Avrupa’dan, Uzak Doğu’dan, Çin’den tabii ki durgunluk sinyalleri, güçlü durgunluk mesajları geldiğini hissettik ve piyasada arz fazlası olduğuna dair işaretler vardı” dedi.

Ham petrol fiyatları, Batı’nın Rus petrolüne yönelik yaptırımları nedeniyle bu yıl hız trenine bindi ve Brent ham petrolünün bu yıl kısa bir süreliğine 120$’a ulaşmasına neden oldu. Brent o zamandan beri varil başına 95 dolara kadar soğudu ve West Texas Intermediate ham petrolü Çarşamba günü varil başına 89 dolara geriledi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir