Ekonomi ve ParaHaber

Salesforce, 2.500 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Salesforce, 2.500 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Salesforce, 2.500 Kişiyi İşten Çıkarmayı Planlıyor

Finansal performansını iyileştirmesi için aktivist bir yatırımcı tarafından baskı görmektedir şirket. Insider’ın daha önce bildirdiğine göre, şirket bu yılın başlarında işe alımları yavaşlattı. Şirket bu hafta CNBC’ye bazı çalışanlarının son zamanlarda gitmesine izin verdiğini söyledi.

Salesforce, ekonomik bir yavaşlama bulut harcamalarının büyümesini engellemeye başladığından binlerce kişiyi işten çıkarmayı planlıyor.

Protokol, San Francisco merkezli şirketin 2.500 kadar işçiyi etkileyebilecek işten çıkarmalar hazırladığını bildirdi. Planla ilgili tartışmalar devam ettiği için işten çıkarmaların ne zaman başlayacağı belli değildi. Ancak yayın, bir endüstri kaynağına ve eski bir çalışana atıfta bulunarak, Şükran Günü tatilinden önce gerçekleşmesinin muhtemel olduğunu söyledi.

Şirket, bu haftanın başlarında CNBC’ye bazı çalışanlarının son zamanlarda gitmesine izin verdiğini söyledi. Bir şirket sözcüsü Insider’a yaptığı açıklamada, “Satış performans sürecimiz hesap verebilirliği yönlendiriyor. Ne yazık ki bu, bazılarının işten ayrılmasına yol açabilir ve geçişleri boyunca onları destekliyoruz” dedi.

Mayıs ayında, Salesforce, Insider tarafından elde edilen dahili bir nota göre, işe alımları yavaşlattı ve giderleri kontrol etmek için bazı açık roller için işe alım sürecini askıya aldı. Daha yakın zamanlarda, Aktivist yatırımcı Starboard, Salesforce’ta bir hisse aldı ve şirkete marjları iyileştirmesi için baskı yaptı.

Salesforce hissesi geçen yıl %50’den fazla düştü. Yıllık raporlarına göre, şirketin çalışan sayısı 2021’de 57.000’den 73.000’in üzerine çıktı. Bu kısmen, geçtiğimiz Temmuz ayında kapanan 27.7 milyar dolarlık Slack alımı da dahil olmak üzere, son yıllarda bir dizi pahalı satın alımdan kaynaklandı. Artık yatırımcılar şirketin kâra odaklanmasını ve büyümeye daha az odaklanmasını istiyor.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir