Anasayfa » Yaşam » Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin Rambo Sağlıkçıları

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin Rambo Sağlıkçıları

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin Rambo Sağlıkçıları yazımızda Hamiyet Işıksolak’ın başından deprem olayının geçmesi ile UMKE’ye katılma kararı alması ve yardıma muhtaç kişilere rambo sağlıkçıların yardıma koşuşunu yazdık.

Hamiyet Işıksolak’ın Ulusal Medikal Kurtarma Ekibine Katılması

Hamiyet Işıksolak, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) eğitmeni olarak çalışmaktadır. Hamiyet’in hayatı Marmara depreminden sonra değişmiştir. Deprem nedeniyle çok fazla sallandıklarını ve yerinden kıpırdayamadığını belirtiyor. Omurgası kırıldığı için yerinden kalkamamıştır. Hamiyet hanım o günden sonra kendisini zor durumdaki insanları kurtarmaya adadı. Kendi işini disiplinli bir şekilde yapmaktadır. UMKE’de yaptıkları görevler nedeniyle ve kendi kişiliği nedeniyle hata yapma ihtimallerinin olmaması nedeniyle disipline oldukça önem vermektedir. Normal koşullarda herkes birbirine yardım ediyor, önemli olan zor koşullarda olağan dışı koşullarda diğer insanlara yardım edebilmektir. Hamiyet hanım ihtiyacı olanlara yardım edebilmek için kurtarma ekibine girmiştir.

Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi Hamiyet Işıksolak
Hamiyet Işıksolak-Eğitmen

Rambo Sağlıkçılarının Gücü

Hamiyet hemşire birçok afet bölgesinde yer almıştır, başarılarından dolayı eğitmen olmaya da hak kazanmıştır. Hamiyet hemşire şuanda rambo sağlıkçıları yetiştirmektedir. Hastanede veya diğer sağlık personellerinden rambo sağlıkçıları ayıran en önemli özellik, kendi başlarına her koşulda kendilerine bakabilme özellikleri bulunmaktadır. Onlar afet ve şiddet olaylarında insanların yardımına koşmaktadır. Yarım ederken hata yapma lüksleri yoktur. Hamiyet hemşire, işlerini yaparken sürekli olarak en iyiyi yapmaya çalıştıklarını ve hata yapma lükslerinin olmadığı için ellerinden gelenin en iyisi yaptıklarını belirtiyor. Her zaman ve her yerde görev yapmaya hazır olduklarını belirtiyorlar. Yağmurun altında veya karda çadırda yatıp, sabah enkaza gidip yaralılara müdahale edebilmektedirler.

UMKE çalışanları 72 saat boyunca hiçbir yardım almadan hayata kalabilecek türde eğitim almaktadır. Kendi çarelerine bakabilecek bilgiye ve güce sahiptirler. UMKE eğitim sahası İzmir’de bulunmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir