Eklem Ağrılarının Tedavisi

Eklem Ağrılarının Tedavisi yazımızda eklemlerimizin neden ağrıdığı, kıkırdak dokunun işlevi ve önemi, kireçlenmenin neden olduğu, kireçlenmeyi engellemede en önemli şey, kireçlenme tedavisi ve Robotik Cerrahi İle Diz Protezini yazdık.

Eklem Ağrılarının Tedavisi-Eklemler Neden Ağrır?

Eklemler bizim hareketlerimizi sağlayan en temel yapılarımızdır. Kişi uyandığı andan itibaren istediği hareketleri gerçekleştirmek için eklemlerini hareket ettirir. Eklemleri de rahat bir şekilde hareket ettirmemizi sağlayan eklemin içinde bulunan kıkırdak dokusudur. Kıkırdak dokusu eklemi oluşturan iki tane sert yüzeyin üzerini kaplayan, örten bir dokudur. Kıkırdak dokusunun kalınlığı da çok önemlidir. Bunu belirleyen en önemli etmenler ise eklemlere binen yüklerdir.

Diz eklemlerine bakacak olursak, her yerden baskıya maruz kalan eklemlerdendir. Burada bulunan kıkırdak dokusunun kalınlığı diğer eklemlere göre çok daha fazladır. Kıkırdak dokusunun temel amacı hareket sırasında iki tane sert kemik yüzeyinin birbirine değmemesini sağlamaktır. İki kemik arasında bir bariyer oluşturur. Bu bariyeri oluşturmasındaki amaç, kemik yüzeylerinde bulunan sinir uçlarının birbirine çarpmamasını sağlamaktır. Eğer bu sinir uçları birbirine çarparsa ağrı oluşabilmektedir. Kıkırdak dokusu hiç sinir hücresi içermediğinden dolayı hareket sırasında ağrısız bir şekilde hareketimizi yapabilmekteyiz. Eklemlerde ağrı içten geliyorsa muhtemelen kıkırdak dokusundan kaynaklıdır. Eklemlerde kireçlenmeyle birlikte kıkırdak dokularında yıpranma ve azalma meydana gelir. Bu da eklem ağrılarına neden olur.

Diz Kireçlenmesi Oluşumu

Kireçlenme Neden Olur?

Eklemlerde kireçlenmenin nasıl geliştiği anlaşılabilirse, bu konuda önlem almak kolaylaşacaktır. Genelde hastalar doktora ekleminin suyunun bittiği şikayetiyle başvurmaktadır. Kireçlenme bir kıkırdak doku hastalığıdır. Kireçlenme farklı evrelerde karşımıza çıkmaktadır. Kireçlenme başlangıcı kıkırdak dokusunun iç yapısında göz görülemeyecek küçüklükte başlar. Kişinin ailesinde kireçlenme varsa kendisinde de olma ihtimali bulunmaktadır. Daha ileri ki süreçlerde kıkırdak dokusu, su tutmaya başlar. Buna ödem diyebiliriz. Kıkırdak dokusu eskiye göre daha ödemli bir hale gelir. Daha öncekine göre kıkırdak dokusunun dayanıklılığı düşer. Hassas hale gelen kıkırdak dokusu normal aktiviteleri yaparken zamanla aşınmaya başlıyor. Bir süre sonra kıkırdak altı kemik dokusu da kıkırdak dokuya eşlik etmeye başlıyor. Bu aşamadan sonra ise kıkırdak dokusu tamamen kaybedilir. Artık kemikler birbirine değdiği için ağrılar başlar ve ızdıraplı günler başlar.

Diz Ağrıları Oluşumu

Kireçlenmeyi Engellemek

Eklem kıkırdağında kişinin değiştirmekte zorlandığı bir takım değişmeler başlamıştır. Bunun yanında bir takım faktörleri kişi kontrol edebilmektedir. Burada en önemli şey kilodur. Aşırı kilolar eklemlere binen yükün artmasına sebep olarak, hastalığın daha hızlı bir şekilde ilerlemesine yol açmaktadır. Hastalar eklemlerde bulunan kıkırdakların kireçlenmelerine bir önlem almak istiyorlarsa mutlaka zayıflamaları ve kilolarını dengede tutmaları gerekir. Eklem ağrıları nedeniyle kişilerin yürümeleri de kısıtlandığı zaman kilo artışı olmaktadır. Bu şekilde hastalar kısır bir döngüye girmiş oluyor. Kişinin ağrıları olduğu için hareket edemiyor, hareket edemediği içinde kiloları artıyor ve ağrılarda aynı şekilde artıyor.

Diz Ağrıları Oluşumu

Eklem Ağrılarının Tedavisi-Kireçlenme Tedavisi

Diz eklemi günlük hayatta en fazla yüke maruz kalan eklem olduğundan dolayı, diz eklemi kireçlenmeleri en yaygın kireçlenme olarak göze çarpmaktadır. Bu nedenle de sıklıkla diz protezi ameliyatı yapılmaktadır. Diz kireçlenmesinden dolayı yürüyemeyen bir hasta tedaviden sonra rahatlıkla acısız bir şekilde yürüyebilmektedir. Tedavi belirlenirken hastalığın evrelerine göre tedavi uygulanmaktadır. Hastalar kireçlenmenin başında doktora başvurduğunda kıkırdak koruyucu tedaviye başlanılmaktadır. Kıkırdak yenilemesi ve onarıcı tedaviler uygulanmaktadır. İlaç tedavisi ve bitkisel tedaviler kullanılmaktadır. Bunların dışında eklemin içine uygulanan enjeksiyon yöntemleri bulunmaktadır. Hastalar genellikle doktora hastalığın son evrelerinde başvurmaktadır. Eklemde mekanik değişiklikler meydana geldiği zaman başvurmaktadırlar.

Eklem Ağrılarının Tedavisi Diz Protezleri

Robotik Cerrahi İle Diz Protezi

Eklemlerde protez tüm eklemlerde uygulanabilmektedir. Robotik teknoloji ile diz eklemine uygulanan protezler çok daha uzun dayanmaktadır. Robotik sistemler hastanın kemik yapısına özgü tedavi yapılmasını sağlamaktadır. Ameliyattan önce hastanın tedavisini 3 boyutlu görseli doktorların görme imkanı sağlanmaktadır. Bu sayede kişinin anatomisine en uygun olan implantı ve implant büyüklüğü tercih edilebilmektedir. Doktorlar ameliyat öncesinde eklemin biyomekaniği hakkında çok hassas bir şekilde bilgi sahibi olabilmektedirler. Çok büyük bir hassasiyet robotlar sayesinde kazanılır. Robotik cerrahinin en önemli avantajı doğruluktur. Tercih edilen en uygun anatomi implantı, en uygun şekilde kişiye uygulanmaktadır.

Eklem Ağrılarının Tedavisi-Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Nevzat Selim Gökay’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın