İçeriğe geç
Anasayfa » Seyahat » Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri

Pamukkale Travertenleri Denizli

Pamukkale Travertenleri yazımızda Pamukkale’nin Denizli’ye olan uzaklığını, Pamukkale içerisinde yer alan tarihi yerleri, şifalı suyunu, Pamukkale’ye giriş ücretini ve birkaç ürünün fiyatını yazdık.

Denizli Pamukkale Travertenleri

Pamukkale, dünyanın dört bir yanından turist çeken Denizli’nin simge kentidir. Pamukkale ismi artık Denizli ile özdeşleşmiştir. Pamukkale, Denizli merkeze 20 km uzaklıkta yer almaktadır. Havaalanına uzaklığı ise 70 kilometredir. Sürekli olarak bu bölgeye Denizli merkezden minibüsler sefer yapmaktadır. 2018 yılı ücreti ise 5 TL’dir. Pamukkale’de bulunan Hierapolis antik kenti içinde Pamukkale travertenleri bulunmaktadır. Bu bölgede şifalı sular bulunmaktadır. Zaman içerisinde yer altından çıkan karbonatlı suyun etkisiyle beyaz renkte travertenler oluşmuştur. Şifalı sularıyla birlikte harika bir görsel oluşturmaktadır. Pamukkale’nin adı da beyaz taşlardan gelmektedir.

Pamukkale’nin bu önemli bölgesi UNESCO tarafından kültür mirası olarak kabul edilmiştir. Pamukkale travertenlerinin bazı yerleri bu yüzden zincirlerle sarılarak koruma altına alınmıştır. Turistler izin verilen alanlarda gezebilmektedir. Bu alanlarda suya girmek serbesttir. Romatizma ve kas hastalıklarına iyi gelen şifalı suyu buradadır. Şifalı su kaynaktan 35 derecede çıkmaktadır. Suyun etrafı yapay bir şekilde düzenlenmiştir. İnsanlar şifalı sudan faydalansın diye su bu kısma doldurulmuştur.

Pamukkale Travertenleri Hierapolis Antik Kenti
Hierapolis Antik Kenti

Pamukkale Gezilecek Yerler

Pamukkale travertenlerinin hemen aşağısında da muhteşem bir gölet vardır. Buradan da etrafın güzelliğini izleme şansınız bulunmaktadır. Pamukkale’ye giriş ücreti 2018 yılı için tam 35 TL, öğrenci 20 TL’dir. Pamukkale’ye girdiğiniz zaman sadece travertenleri görmüyorsunuz, Hierapolis antik kenti, antik tiyatro, köprüler, kilise, tarihi mezarları ve taş mezarları da görme imkanınız bulunmaktadır. Pamukkale’nin toplam alanı 2700 metredir. Pamukkale’ye Kültür ve Turizm Bakanlığının çıkartmış olduğu Müze Kartlar ile giriş yapabilmektesiniz. Müze Kart ücreti yıllık 50 TL’dir. Gezmeyi sevenler ve tarihi mekanları gezecek olanlar bu kartı alarak ciddi oranda kazançlı çıkabilir.

Pamukkale’ye çocuklu bir şekilde rahatlıkla gelebilirsiniz. Pamukkale içerisinde 500 ml’lik küçük su 3,5 lira, bir bardak çay 6 lira, bir bardak ayran ise 10 liradır. Aynı şekilde gözlemenin fiyatı 16 lira, Türk kahvesi keyfide 16 liradır. Pamukkale’ye girdiğinizde bu fiyatları dikkate almanızda fayda vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir