İçeriğe geç
Anasayfa » Yaşam » Tuvalette Otururken Telefonumu Kullanma Konusunda Endişelenmem Gerekir mi?

Tuvalette Otururken Telefonumu Kullanma Konusunda Endişelenmem Gerekir mi?

Tuvalette Otururken Telefonumu Kullanma

Tuvalette Otururken Telefonumu Kullanma Konusunda Endişelenmem Gerekir mi?

Tuvalette Otururken Telefonumu Kullanma Konusunda Endişelenmem Gerekir mi?

Birçok kişi için tuvaletin yanındaki dergi yığınının yerini akıllı telefonlar aldı. Ancak kaydırma ve çömelme, çoklu görev yapmanın başka bir yolu gibi görünse de, bazı uzmanlar küçük ekranınızı banyodan uzak tutmanın iyi bir nedeni – aslında iki ana iyi nedeni – olduğunu söylüyor.

Porselen tahtta çok fazla vakit geçirmek sağlığınızı etkileyebilir.

Skin Refinery’de dermatolog ve Tea With MD blogunun yaratıcısı Dr. Joyce Park, tuvaletteyken akıllı telefonunuzda gezindiğinizde “tuvalette olması gerekenden çok daha uzun süre oturuyorsunuz” diyor. Bu konuyla ilgili video viral hale geldi.

“Klozet kapağının şekli aşağı doğru eğimlidir ve bağırsak hareketlerine yardımcı olmak için basıncı artırmak üzere tasarlanmıştır” diye açıklıyor. Ancak çok fazla baskı iyi bir şey değildir, çünkü sizi rektum veya anüs çevresinde şişmiş ve iltihaplı damarlar olan hemoroid geliştirme riskiyle karşı karşıya bırakır.

La Crosse, Wis’deki Mayo Clinic Sağlık Sisteminde gastroenterolog olan Dr. Harika Balagoni, “Hepimizin alt gastrointestinal sistemdeki alt rektal-anal bölgesinde bu damarlar var” diyor. “Fakat tuvalette uzun süre oturduğunuzda uzun süre, özellikle de obeziteniz varsa veya hamileyseniz, o zaman bu damarlar şişmeye veya büyümeye başlar ve işte o zaman hemoroit gelişir.”

Thorne HealthTech’in baş bilim sorumlusu Nathan Price; tuvaletteyken telefonunuzu kullanmanın “çoğunlukla öne eğilmek veya aşağı bakmak anlamına geldiğini” ve bu duruşun “rektumun açısını etkileyerek tuvaleti daha zor hale getirebileceğini” söyledi. Dışkılama ve eksik tahliye riskini artırıyor.” Balagoni’ye göre “tamamlanmamış tahliye”, “bağırsak hareketiniz olduğunda ancak tamamen boşalmış gibi hissetmediğinizde” meydana gelir. Price, bunun bir sorun olabileceğini, çünkü tuvalette geçirdiğiniz süreyi artırdığını ve kronik kabızlığa yol açabileceğini ekliyor.

Genel olarak, tuvalette daha az zaman harcamak daha iyidir; bu, daha verimli bir bağırsak hareketi sağlamak için insanların açılarını değiştirmeyi denemeleri için iyi bir neden, diyor Price, bir tabure veya “bodur lazımlık” gibi.

Telefonunuz banyoda beklediğinizden çok daha fazla bakteri barındırabilir

Telefonunuzu banyoya getirmekten kaçınmak istemenizin tek nedeni optimum bağırsak sağlığı değildir. Böyle bir alışkanlık, yanınızda taşıdığınız bakteri miktarını da artırabilir. Örneğin bir çalışma, cep telefonunuzda ortalama klozet kapağından 10 kat daha fazla bakteri bulunabileceğini buldu.

Banyoda daha da kirlenebilir, çünkü sifonu çektiğinizde, klozet mikroskobik dışkı parçacıklarından ve geride bıraktığınız diğer şeylerden oluşan bir “tuvalet bulutu” açığa çıkarır. Tuvalet dumanının tam olarak ne kadar uzağa gidebileceği belli olmasa da, sifonu çekmeden önce kapağı kapatmak isteyebilirsiniz, bu da çok yardımcı olur ( tamamen olmasa da ). 2005 yılında Uygulamalı Mikrobiyoloji Dergisi’nde yapılan bir çalışmada mikroorganizmaların belirli bir yüksekliğe ulaştığı tespit edilmiştir. Tuvaletin sifonu çekildikten sonra yaklaşık 3 metre.

Yine de küçük ekranınızdaki bakterilerden dolayı çok fazla korkmanıza gerek yok; sonuçta Price’ın da belirttiği gibi, “Genelde güçlü bir bağışıklık sistemimiz var ve çoğu durumda vücutlarımız uzun bir süre boyunca dirençlidir.” Ancak bu anlarda telefonunuzu kullanma şekliniz nedeniyle istenmeyen mikropları yayıyor olabilirsiniz.

“Tuvaleti kullandıktan sonra telefonunuzu temizlemiyorsunuz, yani bu bir nevi ellerinizi yıkamamak gibi bir şey. Kendinizden başka birine bir şey aktarma riskiyle karşı karşıyasınız. Sıçratıyorsunuz, aerosol yapıyorsunuz ve kirletiyorsunuz. Yale Üniversitesi’nde patoloji profesörü ve mikrobiyal uzman olan Dr. Sheldon Campbell, şöyle söylüyor : “Telefonunuz ve ardından telefonunuz ellerinizi yeniden kirletiyor.” “Bu, telefon kullanıcısından ziyade diğer insanlar için gerçekten daha fazla endişe verici, çünkü bir şeyleri kendinizden değil, başkalarından yakalarsınız.”

Hastaysanız bu özellikle önemlidir. Mide gribiniz varsa, evinizdeki diğer insanlara bulaştırmamak için ellerinizi yıkama konusunda iyi olabilirsiniz. Ancak tuvaleti kullandıktan sonra telefonunuza dokunduğunuzda ellerinize yeniden enfeksiyon bulaştırıyor olabilirsiniz.

Ancak gerçekçi olmak gerekirse Campbell, “dünyanın ince bir dışkı tabakasıyla kaplı olduğunu” söylüyor. “İyi el yıkama uygulamaları ve bunun gibi şeylerle kendinizi banyolarda ve diğer yerlerde kirlenmeye karşı korumaya çalışıyorsunuz ve telefonunuz potansiyel bir ihlal.”

Tuvalette Otururken Telefonumu Kullanma Konusunda Endişelenmem Gerekir mi?-Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir