Makat Hastalıkları

Makat Hastalıkları yazımızda makatta oluşan rahatsızlıklar için genelde doktora geç gidilmesinin oluşturduğu zorluklar, hangi durumlarda doktora gidilmeli, makat muayenesi nasıl yapılır ve makat hastalıklarına karşı önlem almayı yazdık.

Makat Hastalıkları Oluştuğunda Doktora Çok Geç Gidiliyor

Makatta oluşan rahatsızlıklar en çok geciktirilen rahatsızlıklardandır. Makat bölümü mahrem bölgeler arasında yer aldığı için geç kalınmasında büyük etki oluşturmaktadır. Özellikle hemoroid (basur) hastalığında 20-25 yıllık hastaların doktora başvurmasına sıklıkla rastlanmaktadır. Artık kişinin ağrıları dayanamayacak hale geldiğinde doktora başvurmaktadır. Bu durum tedaviyi geciktirmektedir, iyileşme süresini daha fazla uzatmakta ve tedavinin başarı şansını azaltmaktadır. Makat bölgesi hastalığının tedavisinde erken başvuru, hastalığın daha kolay tedavisi için önemlidir.

Hemoroid Hastalığı

Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Tüm makat hastalıklarında başlangıç tuvalette zorlanma, büyük tuvaleti yaptıktan sonra rahatlayamama, ağrı, kaşıntı, akıntı, şişlik, kanama, ele gelen meme, bazı zamanlarda oluşan apse bu tür hastalıkların habercisidir. En önemli göstergesi ise tuvalette zorlanma ve tuvaletten sonra rahatlayamamadır. En çok görülen makat rahatsızlıkları olan fissür ve hemorid başlangıcı bu şekilde olmaktadır. Makatta kan görmede bir diğer belirtidir. Bu tip şikayetler hemen geçmemektedir ve kronik bir şekilde kişiyi rahatsız etmektedir.

Makat Hastalıkları Fissur

Makat Muayenesi

Makat hastalıkları teşhisinde muayene sırasında ilk önce elle muayene edilir. El ile muayene yeterli gelmiyorsa, anaskopi muayenesi (parmaktan büyük bir cihaz ile) yapılmaktadır. Bunda da bir çözüm elde edilemez ise kolonoskopi ile görüntüleme yapılmaktadır. Makatta oluşan ağrı ile uzun süre yaşadıktan sonra kişinin tedavi için muayene olması sırasında tedavi biraz daha ağrılı geçebilmektedir. Cerrahi tedavi en son çare olarak kullanılmaktadır. Bu ağrının oluşması gayet normaldir. Hastalığın erken tedavisinde ilaç veya iğne ile tedavi hemen yapılabilmektedir. Ameliyatsız tedaviler ile hastalık iyileştirilebilmektedir. Geç başvurulan dönemlerde tedavi süresi hem uzamaktadır, hemde başarı şansı düşmektedir. Hemoroid ameliyatı olanların “acılı geçti” gibi sözleri, çok geç tedaviye başlamaları ve abartmalarından dolayıdır. Erken tedavide böyle bir şey yoktur.

Ahmet Maranki'den

Makat Hastalıkları Önlem Almak

Makat hastalığına yakalanmamak için düzenli beslenmeli, düzenli tuvalete çıkılmalı ve düzenli yaşanmalıdır. Düzenli beslenmede posalı yiyecekler tüketmek gerekir. Makat rahatsızlıkları en çok uzun süre oturanlar, düzensiz ve fast food yiyecekler tüketenlerde rastlanır. En az 2 öğün yemek yemek gerekir ve hızlı yemek yemekten kaçınılması gerekir. Besinlerin mümkün olduğunca ağızda çiğnenmesi, ardından yutulması tavsiye edilir. Günlük 2,5 litre su tüketimi önerilmektedir.. Su içmek dışkının sertleşmesini engelleyecektir ve rahat bir şekilde vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Sulu gıdalar ve su yerine geçecek içeceklerde fayda sağlayacaktır. Kabızlık makat hastalıklarının en büyük nedenleri arasındadır. Kabızlığı da bol su içmek önleyecektir. Kabızlığı önlemede kuru kayısı tüketimi de yararlıdır.

Makat Hastalıkları-Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Ramazan Tarık Ünsal’ın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın