Bebekle Keyifli ve Verimli Vakit Geçirme

Bebekle Keyifli ve Verimli Vakit Geçirme yazımızda anne ve babanın ev içerisinde bebekleriyle keyifli ve verimli oyunlar oynayarak bebeklerinin gelişimlerini sağlamasını ve oyuncak seçiminde dikkat edilmesi gereken durumları yazdık.

Bebekle Keyifli Vakit Geçirmek

Yazın parklara gitmek bebeklerle vakit geçirmenin en iyi yöntemleri arasındadır. Evin içinde ise bebekler ile evdeki malzemeler ile keyifli vakit geçirebilirsiniz. Yumuşak ve küçük toplarla bebek ve annesi güzelce oyun oynayabilir. Topu tekrar tekrar bebeğe atarak güzelce vakit geçirmesi sağlanabilir. Tekrar eden olayla bebekleri mutlu etmektedir. Topu basket atma şeklinde de oynayabilirler. Top ile yapılabilecek bir çok oyun çeşidi bulunmaktadır. Bir diğer malzeme kitaplardır. Başta bez kitaplar daha sonra sert kapaklı kitaplarla vakit geçirebilirler. Bebekler kitapları da ağzına alarak tanıyacağı için kitapların bebeğe zarar vermeyen yapıda olmaları gerekir. Daha sonrasında renkli kitaplarda bebeklere verilebilmektedir.

1 yaşından sonra ise bebekler kendileri kitabı getirip okumanızı isteyebilmektedir. Kitap sevgileri bu zamanlarda büyük olmaktadır. Boyama için kullanılacak boyalara ilk zamanlarda annelerin dikkat etmesi gerekir. Başlarda bebekler her şeyi ağızlarına alarak tanıdığı içi, bu boyaları da alacaktır. Daha sonra ellerini kullanarak tanıma işlemine geçeceklerdir. Daha sonra ritm ve sesler bebekler için önem kazanmaktadır. İlk 2 yıl konuşmaların anlamlarından çok, sesin tonuna ve ritmine önem vermektedirler. Bebeğin ses çıkarabileceği aletler yapıp ona vererek beyin gelişimini destek olabilirsiniz.

Akar Oyuncak Ürün Çeşitleri

Oyuncak Seçimi

Oyuncak seçiminde ilk yıl için, bebeğin her şeyi ağzına alarak tanıdığı dönemde küçük parçalı, parçası çıkabilecek oyuncaklara dikkat edilmelidir. Bebeğin boğulma riski oluşacağı şeyleri ondan uzak tutmak gerekir. Daha sonra el ile tanıma özelliği geliştiğinde bu tip küçük oyuncakları ona verebilirsiniz. Bebeklerin bazı oyuncaklara karşı özel ilgisi olabilir. Onlarda güveni ve sıcaklığı bulabilirler. Bu tür oyuncakların temizliği ve sağlıklığı ebeveynleri tarafından sağlanmalıdır. Bu durum bazı bebeklerde yaşanmaktadır. Nereye gitse bu tür oyuncağını yanında ayırmaz. Bu oyuncakların yıkanmaması gerekir. Yıkandığında kokusu ve özelliği gitmektedir. Bu durumda oyuncağın gidişi bebek için bir kayıp oluşturmaktadır.

Bebekler İçin Oyun

Bebeklerin Fiziksel ve Zihinsel Gelişimini Desteklemek

Top, kitap, boyalar, su oyunları gibi bebeğin evde rahatlıkla oynayabileceği oyunlar fiziksel ve zihinsel gelişimini desteklemektedir. Anne ve babalar dışarından ekstra bir şey almadan da bebeklerinin gelişimini bu şekilde sağlayabilirler. Bazı oyuncaklar tek bir gelişim alanını öne çıkartırken, başta saymış olduğumuz oyuncaklar birçok gelişim alanını ön plana çıkarmaktadır.

Bebekle Keyifli ve Verimli Vakit Geçirme-Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın