Sağlık

Kadınların Sık İdrara Çıkmalarına Neden Olan 6 Şey

Kadınların Sık İdrara Çıkmalarına Neden Olan 6 Şey

Kadınların Sık İdrara Çıkmaları

Kadınların Sık İdrara Çıkmalarının Nedenleri ve Bazı Yararlı İpuçları

Sık idrara çıkma ile uğraşan birinin hayatı çok zordur. İşte her zaman işemek zorunda olmanızın altı nedeni ve kontrolü ele almak için bazı yararlı ipuçları.

1. Algınız kapalı olabilir

Kulağa aşırı gelse de, gün içinde sekiz kereye kadar – ve gece bir kere – işemek tamamen normaldir. Bu sayıyı aştığınızdan şüpheleniyorsanız, birkaç gün boyunca banyo molalarınızın çetelesini tutmayı deneyin. Şansınız, sadece gerçekten doğru yolda olduğunuzda, her zaman gidiyormuşsunuz gibi geliyor.

2. Yeterince su içmiyorsunuz

Kulağa mantıksız geliyor, ama bu doğru. Daha az içtiğinizde idrarınız daha konsantre hale gelir ve ne kadar konsantre olursa mesane için o kadar tahriş olur. Bu, daha sık gitmeniz gerektiği hissini tetikleyecektir. Daha fazla sıvı içerek idrarı seyrelterek daha az sansasyon yaratırsınız. Doktorlar, idrarınızı soluk, açık sarı tutacak kadar içmenizi tavsiye ediyor.

3. Daha fazla egzersiz yapmalısınız

Ama burada kardiyodan bahsetmiyoruz arkadaşlar. Pelvik kaslarınızı sıktığınız ve serbest bıraktığınız fıçılardan bahsediyoruz. Kadınlar yaşlandıkça (özellikle menopozdan sonra) bu bölge zayıflar, ama iyi haber şu ki, her yerde fıçı egzersizi yapabilirsiniz: masanızda, yatakta, trafikte otururken… Sadece onu tutmak için kullandığınız kasları sıkın – bu kadar.

İdrar Yolları Antiseptiği-Karın ağrısı

4. Gerçekten küçük bir mesaneniz olabilir

Görünüşe göre, bu klasik bahanenin arkasında bazı gerçekler var. Mesanenizin boyutu hakkında hiçbir şey yapamazsınız, ancak “zamanlı işeme” adı verilen bir şey yaparak onu daha fazla sıvı tutması için eğitebilirsiniz. Temel olarak, bir veya iki gün boyunca her 30 dakikada bir (gerçekten gitmeniz gerekip gerekmediğini) işersiniz ve bir veya iki gün daha mesanenizi uzatırken rutine 15 dakika ekleyin.

5. İlaçlarınız olabilir

Genellikle yüksek tansiyonu tedavi etmek için kullanılan diüretikler, böbreklerinizin çok hızlı bir şekilde çok idrar üretmesine neden olabilir. Astımdan kaygıya kadar her şeyi tedavi eden antikolinerjikler, mesanenizin tamamen boşalmasını önleyebilir. Emin olmak için, tekrar doldurduğunuzda eczacınızla görüşün.

6. Veya daha fazla bir şeyin işareti olabilir

İYE (İdrar Yolu Enfeksiyonu), böbrek taşları ve hatta diyabet gibi. Sıklıkta ani bir artış veya çok daha güçlü bir gitme dürtüsü yaşarsanız, bunu doktorunuzla görüşün. Pek olası olmasa da, güvende olmak her zaman en iyisidir.

Kadınların Sık İdrara Çıkmalarına Neden Olan 6 Şey-Kaynak: purewow.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir