Tüm Uzuvlarında İğnelenmeler ve Güçsüzlük Hisseden Kelly Rissman
Sağlık,  Yaşam

Tüm Uzuvlarında İğnelenmeler ve Güçsüzlük Hisseden Kelly Rissman, B12 Vitamini Eksikliği Çektiği Anlaşıldı

Tüm Uzuvlarında İğnelenmeler ve Güçsüzlük Hisseden Kelly Rissman, B12 Vitamini Eksikliği Çektiği Anlaşıldı

Tüm Uzuvlarında İğnelenmeler ve Güçsüzlük Hisseden Kelly Rissman
Kelly Rissman

Tüm Uzuvlarında İğnelenmeler ve Güçsüzlük Hisseden Kelly Rissman, B12 Vitamini Eksikliği Çektiği Tanısı Kondu

  • Tüm uzuvlarımda açıklanamayan iğnelenmeler ve güçsüzlük hissettiğimde paniklemeye başladım.
  • Yaklaşık bir hafta sonra doktora gittim ve ciddi bir B12 vitamini eksikliğim olduğunu öğrendim.
  • İşte bir B12 eksikliğinin neye benzeyebileceği, artı tedavi ve bugün nasıl hissettiğim.

Mayıs ayında bir Çarşamba sabahı, Manhattan’ın aşağısında düzenli koşum için gittim. Rüzgarlı havanın tadını çıkardım, her zamanki yemeklerimi yedim ve işe gittim. Sonra, geceye hazırlanırken alışılmadık bir şey oldu. Yatakta sağ tarafımda yatıyordum, sol kolumdan iğnelenmeler yayıldı. Sol koluma baskı yapmıyordum, öyleyse neden uyuyordu? Onu salladım ve vücudumu büktüm, bu histen kurtulmak için uzvumu esnetmeye çalıştım ama bir rahatlama hissetmedim.

Sonra sol elim uyuştu. 30 dakikalık panikten sonra kendimi her şeyin kafamda olduğuna ikna ettim ve sonunda uykuya daldım. Sabah uyandığımda aynı karıncalanma hissi her iki kola, ellere, bacaklara ve ayaklara yayılmıştı. Gerçekten çıldırıyordum.

Panikledim ve Cevaplar Aradım

Aceleyle yakındaki bir acil bakım merkezine gittim, doktor bana herhangi bir test yapmamasına veya bana herhangi bir reçete vermemesine rağmen karıncalanmanın viral bir enfeksiyonla açıklanabileceğini söyledi. İçeri tökezlediğim zamankinden daha umutsuz ve daha da ürpertici bir şekilde ayrıldım.

Semptomlarımda hiçbir değişiklik olmadan, kapsamlı bir kan tahlili paneli yürüten dahiliyecimi gördüm. Sonuçlar için beş gün beklerken o kadar zayıfladım ki, güçten düşüyordum; Bloğumun etrafında bir tur bile atamadım. Sonunda panel geri geldi: Ciddi bir B12 vitamini eksikliğim vardı.

B12 Vitamininin Faydaları Neler

Ciddi Bir B12 Vitamini Eksikliğine Sahip Olmak Nasıl Bir Şey

MedStar Georgetown Üniversite Hastanesi’nde nöroloji asistanı olan Dr. Edwin Serrano‘ya göre, mililitrede yaklaşık 300 pikogram olan bir B12 seviyesi normal kabul edilir ve 200 pg/ml’nin altı düşük olarak kabul edilir. Benimki 175 pg/ml civarında geziniyordu. Sayılarım muhtemelen bir gecede bu kadar düşmemişti.

Rutgers Robert Wood Johnson Tıp Fakültesi’nde nöroloji yardımcı doçenti olan Dr. Brad Kamitaki, “Tipik olarak, B12 vitamini eksikliği yıllarca tedavi edilmediğinde semptomlar ortaya çıkar” dedi.

Birçok insan başlangıçta asemptomatiktir. Bilişsel yavaşlama, yorgunluk, dilde şişme, kol veya bacakta karıncalanma ve yürüme güçlüğü gibi semptomlar nonspesifik olabileceğinden B12 eksikliğinin teşhis edilemediğini veya yeterince teşhis edilemediğini de sözlerine ekledi.

B12 eksikliğinin tipik olarak iki nedeni vardır: Malabsorpsiyon veya yetersiz alım. Atrofik gastrit veya çölyak hastalığı gibi bazı durumlar B12’nin emilimini engelleyebilirken, hayvansal ürünler ana B12 kaynağı olduğundan vegan ve vejetaryen diyetler yetersiz alıma neden olabilir.

B12 Vitamininin Faydaları Nelerdir

Tedaviye Başladığımda Semptomlar Hemen Kaybolmadı

En azından tedavi kulağa kolay geliyordu: Bir ay boyunca B12 vitamini enjeksiyonları, ardından günlük takviyeler. Bir haftalık çekimden sonra semptomlarımın kaybolacağını düşündüm – yanılmışım. Vücudunuzun B12’sini yenilemesi biraz zaman alıyor, dedi Serrano: “Nörolojik semptomlar varsa, bunlar üç ay ile bir yıl arasında oyalanabilir.

Benim için durum buydu. Tedavi görüyor olmama rağmen semptomlarım iyileşmeden önce kötüleşti ve semptomlarımın hayatımı etkileme şekli abartılamaz. Bacak uyuşması devam etti. Ayrıca kendimi iştahsız buldum ve düzenli olarak öğün atladım. Beynimin sisi bunaltıcıydı. Baş ağrıları o kadar dayanılmaz hale geldi ki artık uyuyamadım. Görüşüm bulanıklaştı. Alarma geçen doktorum, son iki semptomun bir tümör veya multipl sklerozu ekarte etmek için bir MRI beyin taramasını garanti ettiğini düşündü; bir nörolog daha sonra bana B12 eksikliğinin her ikisini de açıkladığını söyledi.

Kamitaki, bitki bazlı diyetler de dahil olmak üzere, B12 vitamini eksikliği riski diğerlerine göre daha fazla olabilecek bazı kişilerin bulunduğunu belirtmek önemlidir.

Kamitaki, “İnsanların, hamilelik sırasında ve yalnızca emzirme durumunda, B12 vitamini eksikliğinin gelişmekte olan fetüs ve bebek üzerindeki etkileri önemli olabileceğinden, yeterli B12 vitamini alımının gerekli olduğunun farkında olmalarını isterim.” Dedi.

Serrano, B12 eksikliği vakalarının yaşla birlikte artması nedeniyle yaşlı popülasyonların da daha yüksek risk altında olduğunu ekledi.

Yaptığım kadar hızlı davrandığım için çok şanslıydım. Serrano, semptomlar tedavi edilmezse sinir sisteminde “geri dönüşü olmayan hasara” neden olabileceğini ve normal yürüyememe, kalıcı kas gerginliği ve bacaklarınızda motor fonksiyon kaybına yol açabileceğini söyledi. Tedavi edilmeyen semptomların, kalp yetmezliği riskini artıran kırmızı kan hücresi üretme yeteneğini değiştirebileceğini ve hatta bir kişinin bunama riskini artırabileceğini ekledi.

Mayıs ayındaki ilk paniğimden yaklaşık beş ay sonra semptomlarım neredeyse tamamen ortadan kalktı. Gücüm ve enerjim geri geldi, beynimdeki sis kalktı, uyuşukluğum azaldı ve tekrar sabah koşusuna çıkabiliyorum.

Tüm Uzuvlarında İğnelenmeler ve Güçsüzlük Hisseden Kelly Rissman, B12 Vitamini Eksikliği Çektiği Anlaşıldı-Kaynak: insider.com

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir