Titan Yolcularının Kalıntıları Bulunabilecek mi?

Titan Yolcularının Kalıntıları Bulunabilecek mi?

Titan Yolcularının Kalıntıları Bulunabilecek mi?

Sevdiklerini aniden kaybetmenin şoku, trajedilerin en sıkıntılılarından biridir. Ancak buna, vücutlarının okyanusun dibinde nerede yattığının gizemini de ekleyin.

Titan alt patlamasında ölen kaşiflerin aileleri için, benzer koşullar altında akrabalarını kaybeden diğer ailelerin nesilleri için olduğu gibi, bunlar onları sonsuza kadar rahatsız edecek duygular: Titanik‘in bir yüzyıldan fazla bir süre önce batması.

Titanik’in enkazından, 1.100’den fazla yolcunun yıllarca süren tuzlu su erozyonu ve bölgeyi besleyen denizaltı yaşamından sonra muhtemelen çözündüğü 12.500 fit derinlikte hiçbir ceset bulunamadı.

Titan denizaltısı için de benzer bir senaryo muhtemeldir. Ve sonra, şiddetli iç patlamanın kendisinin acı gerçekleri var.

Florida International’da Üniversitenin Herbert Wertheim Tıp Fakültesi bulaşıcı hastalık ve afet tıbbı uzmanı Aileen Maria Marty, “Mesele derin denizden çok patlamayla ilgili. Güç o kadar hızlı sıkışıyordu ki, bu bedenlerin ve ruhların gidecek hiçbir yeri yoktu” dedi.

Marty, denizaltının patlama şekli ve muhtemelen içerideki cesetleri ezmesi nedeniyle, “ayırt edilebilir herhangi bir vücut parçası bulmanızın çok, çok olası olmadığını” söyledi.

Derin denizin koşulları o kadar bilinmez ve zorlu ve patlama o kadar yıkıcı ki, ölen beş kişinin aileleri uzun süre onlara tam olarak ne olduğu konusunda sorularla baş başa kalabilir.

Arama ekiplerinin Perşembe günü Titanik’in pruvasından 1500 fit uzakta Titan’ın parçalarını bulduğu okyanus tabanında muazzam bir basınç, mutlak karanlık ve aşırı soğuk sıcaklıklar var.

Sahil Güvenlik Perşembe günü, beş cesedi kurtarabileceklerini bilmediklerini söyledi.

Görev sırasında patlayan Titan denizaltısında bulunan beş yolcu, OceanGate’in CEO’su Stockton Rush, İngiliz milyarder kaşif Hamish Harding, Fransız denizcilik ve Titanik uzmanı Paul-Henry Nargeolet, Pakistan’ın en zengin adamlarından Shahzada Dawood ve oğlu Suleman Dawood dı.

OceanGate’in görevin arşivlenmiş seyahat programına göre, yolcuların “Titanik’i kendi gözleriyle gören” birkaç kişiden biri olmaları için “olağanüstü” bir keşif gezisi olarak tanıtılan yolculuğa çıkmak için her biri 250.000 dolar ödedi. OceanGate’indi. Titanik’e üçüncü yıllık sefer 1912’de bir buzdağına çarpıp batan, yaklaşık 2.200 yolcu ve mürettebattan yaklaşık 700’ünü öldürdü.

Titan dalgıç patlaması
Titan dalgıç patlaması çizimi

ABD Sahil Güvenlik: ‘Feci patlamada’ Titan Yolcularının Cesetleri Kayboldu

ABD Sahil Güvenlik Perşembe günü yaptığı açıklamada, geminin “feci bir patlamada” kaybolduğunu söyledi.

ABD Sahil Güvenlik’ten Tuğamiral John Mauger, “Bu, inanılmaz derecede acımasız bir ortam” dedi.

Adamların bedenlerinin, patlamadaki ani basınç değişikliğinden kaynaklanan ani travmadan etkilenmiş olması muhtemeldir. Ve derin okyanusun aşırı koşulları, onları aramayı daha da zorlaştırıyor.

Marty, patlamanın muazzam bir hızla gerçekleşmiş olması gerektiğini söyledi.

Marty, “Bu büyüklükteki bir şey için, her şey yaklaşık 1 milisaniye içinde parçalanacak. Dolayısıyla, gerçekte olduğunda, beyinlerinin bunun olduğunu anlayacak zamanı yoktu” dedi.

Titanik durumunda, Kuzey Atlantik’te 1.500’den fazla insan kayboldu. 100’den fazla ceset, ciddi hasarları veya ayrışmaları nedeniyle denize gömüldü ve o sırada ekipler yalnızca 200’den fazla ceset çıkarabildi.

Titan yolcularının yakınları, onlarca yıldır cevapları umuyordu. Hiç gelmediler.

Titanic, İngiltere’de inşa edildiği sırada su üstünde duran en büyük gemiydi ve cankurtaran botlarına çok az ihtiyaç duyan “batmaz” bir gemi olarak müjdelendi. Bu kibir, lüks geminin 15 Nisan 1912’de Southampton, İngiltere’den New York’a yaptığı ilk yolculuğu sırasında bir buzdağına çarptıktan sonra Kuzey Atlantik Okyanusu’nda batmasıyla sona erdi.

Bir kurtarma gemisinin batan hulk’a ulaşması çok uzun sürdü ve o vardığında, çoğu can yeleği giyen yaklaşık 340 kişi dondurucu suda yüzerken ölü bulundu. Ancak 1.160 ceset gemiyle birlikte battı ve bir daha hiç görülmedi.

Bunların arasında zamanın bazı ileri gelenleri de vardı: ABD’li işadamı Benjamin Guggenheim, Titanik mimarı Thomas Andrews ve geminin kaptanı Edward Smith. Ve bircok digerleri.

Kendisi de enkaza dalmış olan bir denizcilik arkeologu ve tarihçisi olan James Delgado, bu yılın başlarında DailyMail’e Titanik’ten geriye kalanların içinde hala “bazı insan kalıntıları” olabileceğini söyledi.

Delgado, MailOnline’a “Bilim adamları bunun bir olasılık olabileceğini düşünüyor, ancak bu, özellikle derin okyanusta hakkında fazla bir şey bilmediğimiz bir bilim.”

Kemik tuzlu suda hızla bozulur. Delgado, çoğunlukla bakteri gibi mikrobiyal yaşamın yaşadığı okyanus tabanında uzun süre kaldıktan sonra “dişlerin bile eridiğini” söyledi.

Derin deniz koşulları nasıldır?

Derin okyanus, çoğu hala bir gizem olan, dünyanın en acımasız ortamlarından biridir.

Smithsonian Ocean Portal’a göre, derin deniz “Dünya’nın yaşam alanının yüzde 95’inden fazlasını oluşturuyor” ve büyük ölçüde keşfedilmemiş durumda. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin 2022 rakamlarına göre deniz tabanının yalnızca yaklaşık %23’ü haritalandı.

İnsan mühendisliği ve derin okyanus keşfi, artan su basıncı, karanlık ve aşırı soğuk sıcaklıklar gibi zorlu koşullarla sınırlıdır ve bu da herhangi bir derin deniz görevini yüksek risk altına sokar.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’ne göre “Derin okyanusta ışık neredeyse yok”.

Derin denizlerde bulunan habitatlar, diğer Dünya ortamlarından çok farklıdır ve yüzeyin altındaki yaşam, affetmeyen koşullarda hayatta kalmak için benzersiz bir şekilde evrimleşmiştir.

Smithsonian Okyanus Portalı, 13.000 fitte, ortalama sıcaklığın “buzdolabınızın sıcaklığının hemen altında kaldığını” ve suyun ağırlığının “muazzam bir ezme kuvveti oluşturacak şekilde birikmeye devam ettiğini” söyledi. Gazla dolu boşlukları veya akciğerleri olan çoğu organizma, basınçla ezilir.

Derin deniz turizmi ne kadar riskli?

Ekstrem macera turizmi, ödeme yapan müşterilere potansiyel olarak tehlikeli maceralar pazarlayarak son yıllarda küresel manşetlere girdi.

Titan’ın bu hafta kaybedilmesi, turizm için nispeten yeni bir sınıra ışık tuttu: derin okyanus keşfi. Gemi, Massachusetts, Cape Cod sahilinin yaklaşık 900 mil açığında ve yaklaşık 12.500 fit su altında Titanik’in enkazını araştırıyordu.

Washington eyaletinde bulunan özel bir şirket olan OceanGate tarafından işletilen Rush, mevcut denizaltıların sınırlarını aşacak gemiler geliştirmeye ve okyanusun bilinmeyenlerini keşfetmeye çalıştı.

Seattle merkezli GeekWire tarafından düzenlenen bir konferansta Rush, “İşe başlamamın nedenlerinden biri, uzayı keşfetmek için neden okyanusları keşfetmekten 1000 kat daha fazla para harcadığımızı anlamamamdı” dedi. teknoloji haber sitesi, geçen yıl. “Derin okyanusa özel bir erişim yok ve yine de keşfedilecek tüm bu yaşam var.”

Rush’ın hedefleri, Titan’ın patlaması ışığında uzmanlar ve kaşifler tarafından eleştirildi.

Dalgıç uzmanı ve Tarihsel Dalış Topluluğu başkanı Jon Council, şunları söyledi: Nepal Rupisi dalgıç turizmi on yıllardır ortalıkta dolaşırken, OceanGate‘in müşterileri Titanik enkazı kadar derinlere indirmeye çalışan tek şirket olduğunu belirtti.

Ve güvenlik endişeleri eski OceanGate çalışanları tarafından dile getirildi. OceanGate’in eski denizcilik operasyonları müdürü David Lochridge, 2018’de açtığı bir davada bunun yolcuları “potansiyel aşırı tehlikeye” maruz bırakabileceğini yazmıştı.

Marty ayrıca OceanGate’i güvenlik endişeleri nedeniyle yolcuları denizaltıya davet ettiği için eleştirdi.

“İçlerine girmenin tamamen güvenli olduğu mükemmel derecede iyi dalgıçlar var” dedi. “Ama bu, sertifikalı olmayan ve turist almaya hazır olmayan deneysel bir gemiydi.”

Erkekler neden ilk etapta yolculuğa çıktı?

Erkeklerin her biri gelen farklı geçmişler ve nihayetinde yolculukla birlikte keşif arandı.

  • 61 yaşındaki Rush, Titanik’in enkazına giden yolculuğu yöneten OceanGate şirketini kurdu. Şirketin web sitesine göre, aynı zamanda “gelişmekte olan deniz teknolojisini deniz bilimi, tarih ve arkeolojide daha fazla keşif yapmak için katalize etmeyi amaçlayan” kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan OceanGate Vakfı’nın kurucu ortağıydı. Rush, geçen yıl keşif yolu olarak uzay yerine derin okyanusa döndüğünü söyledi.
  • Harding, İngiliz milyarder bir kaşif ve iş havacılığında küresel bir satış şirketi olan Action Aviation’ın başkanıydı. Uçakla ve okyanusun derinliklerine yaptığı keşiflerle ilgili üç Guinness Dünya Rekoru sahibiydi ve ayrıca uzaya gitmişti. Yolculuktan önce bir Facebook gönderisinde şunları yazdı: “Newfoundland’de son 40 yılın en kötü kışı nedeniyle, bu görev muhtemelen 2023’te Titanik’e yapılacak ilk ve tek insanlı görev olacak.”
  • Nargeolet bir Fransız denizcilik ve ünlü Titanik uzmanıydı, “Titanik enkaz alanına altı sefer yönetmiş ve dünya çapında çok sayıda Titanik sergisinde ders vermiştir. “Titanic’in En Büyük Kaşifi” olarak bilinir. Buna göre OceanGate Seferleri. Yolculuk, Titanik’e yaptığı birkaç dalıştan biriydi.
  • Dawood ailesi yaptığı açıklamada, Pakistanlı işadamı Shahzada Dawood ve oğlu Suleman Dawood’un “macera ve keşfetme tutkusunu paylaştıklarını” söyledi. Shahzada’nın ablası anlattı NBC Haberleri ömür boyu Titanik takıntılı olduğunu ve Süleyman’ın babası için önemli olduğu için keşif gezisine çıkmayı kabul ettiğini.

Katkıda Bulunan: Associated Press

Titan Yolcularının Kalıntıları Bulunabilecek mi?-Kaynak: usatoday

Yorum yapın