Anasayfa » Haber » San Francisco’da Bağımlılar Sokaklarda Ölürken, Aşırı Dozda Ölüm Rekorunu Kırma Yolundalar!

San Francisco’da Bağımlılar Sokaklarda Ölürken, Aşırı Dozda Ölüm Rekorunu Kırma Yolundalar!

San Francisco'da Bağımlılar Sokaklarda

San Francisco‘da Bağımlılar Sokaklarda Ölürken, Aşırı Dozda Ölüm Rekorunu Kırma Yolundalar!

San Francisco’da Bağımlılar Sokaklarda Ölürken, Aşırı Dozda Ölüm Rekorunu Kırma Yolundalar!

San Francisco, aşırı dozdan ölümlerde rekor kırılan bir yılı aşmaya hazırlanıyor.

San Francisco baş tıp müfettişinin yakın tarihli bir raporuna göre, 1 Ocak ile 31 Ağustos arasında Altın Şehir’de aşırı dozdan 563 ölüm meydana geldi. San Francisco Chronicle’ın haberine göre bu, şehri 2023’te 845 aşırı dozdan ölüme ulaşma yoluna sokuyor ve 2020’deki 725 rekorunu çok geride bırakıyor.

Eski bir uyuşturucu kullanıcısı ve mevcut iyileşme savunucusu Tom Wolf, Fox News’e şöyle konuştu: “O kadar çok fentanil var ki, sokakta satılan meth ve crack kokain gibi diğer uyuşturuculara da bulaşmış durumda. Her şeyin içinde var.” Aşırı dozlardaki artışın, sokaklardaki fentanil miktarının 2020’ye kıyasla üç kat artmasından kaynaklandığını söyledi.

Wolf, “Birçok blokta acı ve umutsuzluk görüyorum” diye ekledi. “Çadırlarda veya sokakta” “neredeyse tamamı meth ve fentanil kullanan” “kelimenin tam anlamıyla binlerce insan” var.

Tıbbi muayene ofisinin verilerine göre, bu yıl San Francisco’da aşırı dozdan kaynaklanan 563 ölümün 456’sı fentanil ile ilgiliydi. Ağustos ve Ocak ayları, her biri günde ortalama üç olmak üzere 84 aşırı dozdan ölümle bu yılın en ölümcül aylarıydı.

Bu arada, San Francisco Halk Sağlığı Departmanına göre, 2017 yılında aşırı dozdan kaynaklanan 222 ölümün sadece 36’sı fentanilden kaynaklandı.

32 yaşındaki fentanil kullanıcısı Georgia Taylor, San Francisco Chronicle’a “Burası çılgınca, çok üzücü, zombi kıyameti gibi” dedi. “Daha önce de temizdim ve aşırı doz alıp ölmeden önce tekrar temiz olmak istiyorum. Ama bu çok zor.”

Çocuklarını çocuk koruma hizmetlerine kaptırdıktan sonra sentetik opioidi kullanmaya başlayan Taylor, “Burada 100 farklı kullanım nedeni olan 100 kişi bulabilirsiniz ve bunun işe yaraması için hepimizin bırakmaya hazır olması gerekiyor” dedi.

Yerel bir satıcı Chronicle’a uyuşturucu bağımlılarının kendi kararlarını vermekte özgür olduklarını söyledi

Orta yaşlı bir satıcı Chronicle muhabirine fentanili bir kadına 10 dolar karşılığında verirken “Aşırı doz umurumda değil” dedi. “O şeyi ağzına sokma kararını sen ver. Bu senin işin. Benim paramı kazanmam gerekiyor.”

Kendisi de fentanil kullanıcısı olan Will Krtek, geçen hafta bir kullanıcının kaldırıma serildiğini fark ettikten sonra hayatını kurtardı.

Krtek, aşırı dozda kullanıcıya göğüs kompresyonu uygulamadan önce, “Biri yardım etsin! Biraz Narcan getirin,” diye bağırdı. Chronicle’a bunun bir buçuk hafta içinde kurtardığı dördüncü kişi olduğunu söyledi.

Wolf, Fox News’e artan polis müdahalesinin aşırı doz salgınıyla mücadeleye yardımcı olacağını söyledi.

Wolf, “Fentanil oyunu değiştirdi ve tüm halk sağlığı yaklaşımlarını tersine çevirdi” dedi. Bu, “şehrin, bağımlılığı desteklemek için yasayı çiğneyenlere yönelik daha fazla yaptırım, müdahale ve zorunlu tedaviyi de içeren ne yapılacağı konusunda zor seçimler yapmaya başlamasını gerektirecek.”

“Hayat kurtarmak için yaptırımların artık çözümün bir parçası olması gerekiyor” diye ekledi.

Kaynak: foxnews

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir