Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu

Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu ve 1970’li Yıllarda Amerika’da TV Analizi

Psikoloji Yaşam

Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu ve 1970’li Yıllarda Amerika’da TV Analizi yazımızda ülkemizde ilk televizyon gelişinin öyküsü, 1970’li yıllarda Amerika’da televizyon ile ilgili olumsuz çalışmaların başlaması ve anaokulu öğrencilerini kötü etkilemesini yazdık.

Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu 1944 Yılı

Televizyon en geç 6 ay içinde piyasan kaldırılır ve insanlar böyle bir kutuya her akşam bakmak istemez sözleri, TV’nin ilk evlere gelmeye başladığı zaman olan 1944 yılında söylenmiştir. Televizyonun evlere ilk kuruluşu ile evlerin baş köşesinde kendisine yer bulmuştur. Günümüzde TV izlemeyen kişiler ve ailelerle nadir karşılaşılmaktadır. TV’yi evinde bulundurmayan kişiler başarılı olmuş kişilerdir ve bu kişiler ender bulunurlar.

Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu

1968 TV’nin Ülkemizdeki İlk Zamanları

Tam 50 yıl öncesi Türkiye televizyon ile tanıştı. İlk televizyon ile ilgili çalışmalar 1965 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’nin küçük deneme istasyonuyla, İstanbul içinde ufak çaplı yerlere yayın yapılıyordu. Düzenli televizyon yayını ise Ankara televizyonunun Yenimahalle’deki Dededoruk vericisi ile 31 Ocak 1968 yılında gerçekleşti. Bu yıllarda yaklaşık olarak 1 milyon insanın televizyon izlediği tahmin edilmektedir. 1971 yılında İstanbul Çamlıca’da kurulan istasyonlar ile Ankara’daki televizyon programları Radyolink aracılığıyla İstanbullulara aktarılmaya başlandı.

1976 yılında ise televizyon izleyici sayısı 20 milyonu bulmuştu. Bu rakam ülkenin yarısına denkti. 1978 yılında ise televizyon hızla yayılmaya başladı ve televizyon alıcı sayısı 2 milyona yaklaştı. Televizyon izleyen sayısı ise 30 milyonu bulmuştu. Her evde TV olmamasına rağmen televizyon evleri ve televizyon mekanlarında toplu olarak televizyon izlenilmekteydi. Günümüzde televizyon yayını yapanlar artık “80 milyon bizi izliyor” sözünü kullanmaya başlamıştır. TV herkes tarafından salon eğlencesi olarak görülmeye başlanmıştır. Salonun en güzel yerinde durur ve insanları kendine çeker. Televizyon her evin ajanı ve düzen bozucu aygıtı olarak çalışmasını sürdürmektedir.

1970'li Yıllarda Amerika'da TV

1970’lerde TV ile İlgili Amerika’da Çalışmalar Başladı

Bu yıllarda TV’nin tehlikeleri üzerine Amerika’da çalışmalar başlamıştır. Amerikalılar 1930’lu yıllardan itibaren TV ile yaşadıkları için olumsuz taraflarını çok iyi biliyorlardı. 1950’de yaygınlaşan TV, 1970’li yıllarda sorgulamaları beraberinde getirmiştir. İlk TV kuşağı zamanını, TV karşısında tüketir ve sosyal bilimciler, çocuk psikologları, çocuk doktorları ve eğitimciler, televizyonun çocuklar üzerindeki etkisini ciddi olarak araştırmaya başlarlar. 1978 yılında TV araştırıcısı A.C. Nielsen’e göre, ABD’de 5 yaşın altındaki çocuklar haftada ortalama 23,5 saat televizyon seyretmekteydi. Lise mezunu, en az 15.000 saatini ekran karşısında harcamaktaydı. Bu süre içerisinde televizyonda en az 350.000 ticari reklam ve 18.000 cinayet görmüştür. Buna göre bir insan yetişirken, inançları, hal ve hareketleri, değer ölçüleri, alacağı yol üzerindeki en güçlü etkiyi ilk ailesinden daha sonra televizyondan almaktadır.

Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu Etkisi

1970’lerde Anaokulunda Çıkan Kavgaların Nedeni Televizyon

Amerika’da televizyon ile ilgili çalışmalarda çocukların üzerinde zararlı etkileri olduğu anlaşılınca, aileler evlerindeki televizyonları kaldırmaya başlarlar. Bazı aileler televizyonu bozulunca yenisini almazlar ve çocuklarına da bu durumu kabul ettirirler. Televizyondan kalan boş vakitlerini çocuklar faydalı şeylerle uğraşarak geçirirler. Hobilerini yaparlar ve kendilerine göre işlerle uğraşırlar. Amerika’da okullarda yaşanan saldırganlıklar nedeniyle anaokulu yöneticileri, ailelere mektup göndererek, çocukların TV izleme sürelerini kontrol etmelerini ve onları yalnız bırakmamalarını söylenmiştir. Aileler, müdürün söylediklerini yaparlar ve çocukların saldırgınlıklarında durulma görülür. Sonuç başarılı olmuştur. Çocukların konsantresinde iyileşme ve daha iyi kavrama kabiliyetleri oluşmuştur.

Televizyonun Evlere İlk Kuruluşu ve 1970’li Yıllarda Amerika’da TV Analizi-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir