TV Kapatma Haftası

TV Kapatma Haftası ve Can Sıkıntısı Giderici Cihaz

Psikoloji Yaşam

TV Kapatma Haftası ve Can Sıkıntısı Giderici Cihaz yazımızda gorillerin can sıkıntısını gidermek içi kullanılan televizyon, 2000’li yıllardan itibaren televizyon bağımlılığı ve TV kapatma haftasının faydasını yazdık.

Can Sıkıntısını Gidermek İçin Televizyon İzlemek

Hollanda’daki Wassenaar hayvanat bahçesinde bulunan gorillerin canı çok sıkılıyordu. Bu can sıkıntısından dolayı yemek yemiyorlar ve sürekli olarak zayıflıyorlardı. Hayvanat bahçesi yetkililerin aklına gorilleri daha büyük bir kafese koymak geldi. Ve gorillerin karşısına 2 tane televizyon koydular. Goriller televizyonları ilgili bir şekilde izlemeye başladı ve kendilerini görmeye gelen ziyaretçilerle ilgilenmemeye başladı. Yemek düzenleri iyileşti ve sürekli yemeye başladılar. Hareketsizlik onlarda da başladı. Birkaç hafta sonra en beğendikleri televizyon programları belli oldu. İlk sırada en küçük çocuklar için yayınlanan programlar geliyordu. Daha sonra doğa ve hayvanlar üzerine hazırlanmış filmler ilgilerini çekiyordu. Müzikli filmler, normal filmler de ilgilerini çekmekteydi.

TV Kapatma Haftası-Goril Deneyi

Televizyon Sanal Simülasyonu

İnsanların televizyon karşısında duyarlılığında keskin hatlar yoktur. Sudan iç savaşı ile tuvalet kağıdı reklamı arasındaki duyarsızlık aynı seviyededir. Televizyonu kapattıktan sonra kişi için Sudan’daki savaş bitmiştir. Televizyon dünyası bir simülasyon dünyasından ibarettir. Televizyondaki her şey görüntülerden ibaret olduğu için, gerçek hayatta zamanla cansız gibi görünmeye başlar. Ünlü Fransız düşünür-sosyolog Jean Baudrillard tespitidir.

TV'nin Zaman Vakumlaması Aile

2000’li Yıllardan İtibaren Televizyon Bağımlılığı Arttı

2000’li yıllarda ise televizyon artık evlerin baş köşesinde yerini almıştır. Anne, baba ve daha sütten kesilmemiş bebek her gece televizyon karşısında uyumaktadır. Aile bireyleri kendince sebepler üretiyor “Eğer televizyon açık olmazsa bebek uyuyamaz ve bizde uyuyamayız.” dünden bugüne gelinen durumun göstergesidir. Televizyon bağımlılığı kabullenilmiştir. Süt dişleri yeni çıkan bebeğin zihni televizyonda gördüğü bir sürü saçma şey ile doluyor ve yaşamında bu izleri sürdürecektir. İnsanlar televizyona köle oluşunu itiraf edemese de kölelik çoktan başlamış ve devam etmektedir. Televizyonların birde uzaktan kumandası bulunmaktadır. Sırf kanalları değiştirmek için ayağa kalkmak yerine oturduğunuz yerden rahatlıkla değiştirmenizi sağlamaktadır.

TV Kapatma Haftası Amerika

TV Kapatma Haftası

Amerika’da 1995 yılında başlayan TV kapatma haftasına tam 25 milyon Amerikalı katılıyor. TV’leri bir haftalığına kapatan Amerikalılar, hayatın anlamını daha iyi anlıyor. Bir haftalık TV kapatmadan memnun kalan ve aile içerisinde daha fazla birbirlerine zaman ayıran Amerikalılar, televizyonu hepten evlerinden kaldırıyorlar. Buna cesaret edemeyenler ise TV’li hayatlarına devam ediyor.

Bir aile her gün ortalama 4-5 saatini televizyon karşısında harcadığı için birbirlerine ayıracak vakitleri sadece 35 dakika kadardır. Dünya genelinde ise plansız olarak televizyon izleme günlük ortalama 3 saat kadardır. Yemeklerde televizyon karşısında yenilmektedir. Kontrolsüz yemek yemede ve şişmanlamada da televizyonun büyük etkisi bulunmaktadır. Televizyona ayrılan zaman çalışma ve uyuma haricinde en büyük zaman dilimini oluşturmaktadır. Bu vakitlerin daha yararlı şeyler için harcanması gerekir.

TV Kapatma Haftası ve Can Sıkıntısı Giderici Cihaz-İnsan ve Hayat Dergisi‘nden yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir