Ekonomi ve ParaHaber

Suudi Arabistan ABD Doları Dışında Para Birimleriyle Ticaret Yapma Fikrine Açık Olduklarını Söyledi

Suudi Arabistan ABD Doları Dışında Para Birimleriyle Ticaret Yapma Fikrine Açık Olduklarını Söyledi

Suudi Arabistan ABD Doları Dışında Para Birimleriyle Ticaret Yapma Fikrine Açık Olduklarını Söyledi

2023 Dünya Ekonomik Forumu sadece birkaç gündür devam ediyor ve şimdiden küresel elitlerin hepimiz için tasavvur ettiği geleceğe bir göz atıyoruz.

Suudi Arabistan Maliye Bakanı Muhammed Al-Jadaan, petrol zengini ülkenin 48 yıl sonra ilk kez ABD doları yanında para birimleriyle ticarete açık olduğunu ifade ederek Davos’ta gazetecileri şaşkına çevirdi. Al-Jadaan, “İster ABD doları, ister avro veya Suudi riyali olsun, ticaret anlaşmalarımızı nasıl yapacağımızı tartışmakta sorun yok” dedi.

Onun yorumları, dünyanın dört bir yanındaki güçlü ulusların küresel ekonomide “dolarizasyondan arındırma” planladıklarının en son işareti.

İşte doların yerini almanın popülerlik kazanmasının ve doları tahttan indirmenin söylemenin yapmaktan neden daha kolay olmasının nedeni.

Dolara İsyan

Doların küresel ticaret ve sermaye akışlarındaki hakimiyeti en az 80 yıl öncesine dayanmaktadır. Son seksen yılda ABD dünyanın en büyük ekonomisi, en etkili siyasi varlığı ve en güçlü askeri gücü olmuştur.

Bununla birlikte, CBC’ye göre, diğer ülkelerden ekonomistler, ülkenin son yıllarda bu güç konumunu “silahlaştırdığından” giderek daha fazla endişe duyuyorlar. ABD, çatışan ülkeleri cezalandırmak için yaptırımlar uyguluyor, ticaret savaşlarını kazanmak için kendi para birimini devalüe etmekle tehdit ediyor ve dünyanın geri kalanı pahasına kendi ekonomisini desteklemek için para birimini kullanıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu hamleler Çin, Rusya ve diğer önde gelen ülkelerden tepki aldı.

Geçen yıl 14. BRICS Zirvesi’nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni bir “uluslararası para birimi standardı” oluşturmak için önlemler açıkladı. Bu arada Çin, petrol üreticilerini ve büyük ihracatçıları ödemeler için yuan kabul etmeye çağırıyor.

ABD dolarına karşı bu isyan onun etkisinin bir kısmını aşındırabilir, ancak doların hakimiyetinin devam edeceğine inanmak için nedenler var.

Doları Değiştirmek Zor Olacak

ABD dolarının hakimiyeti yeterince takdir edilmiyor. 2022 sonu itibarıyla dolar, toplam döviz rezervlerinin %59,79’unu oluşturuyor. Karşılaştırıldığında, Euro %19,66’sını oluştururken, Çin renminbisi küresel rezervlerin yalnızca %2,76’sını oluşturuyor.

Çin, pazar payını yirmi kat artırabilir ve yine de ABD dolarının çok gerisinde kalabilir. Basitçe söylemek gerekirse, ABD dolarını yabancı rezervlerle değiştirmek söylemesi yapmaktan daha kolaydır.

Diğer Ülkelerin Yetişmesi Gereken Çok Şey Var

Rezerv para birimi statüsü, ihraç eden ülkenin ekonomisinin büyüklüğü ile yakından ilişkilidir. Başka bir deyişle, en büyük ekonomi genellikle rezerv para birimi statüsüne sahiptir. 19. yüzyılda, İngiliz Sterlini dünyanın rezerv para birimiydi çünkü Britanya İmparatorluğu’nun kolonileri ticaret ve ticaret için ona ihtiyaç duyuyordu. Geçen yüzyılda ABD doları hakim oldu çünkü Amerikan ekonomisi açık ara en büyüğü.

Çin’in büyümesi son yıllarda yavaşladı ve bazıları ABD’yi asla geçemeyeceğine inanıyor, Bu arada Rusya, ekonomik olarak yalnızca Kaliforniya veya Teksas’tan daha küçük olmasına rağmen, Ukrayna’yı işgal etmeden önce en büyük 11. ekonomiydi. Ve Hindistan hızla büyüyor, ancak ABD’nin bugünkü GSYİH’sına yetişmesi için %628 büyümesi gerekiyor. Bu 25 yıl sürebilir. Amerika’nın ekonomik liderliği kesinlikle aşılamaz.

ABD Yine de İyi Olacak

Amerikalıların doların etkisini kaybetmesinden endişelenmemesinin son nedeni, en kötü senaryonun o kadar da kötü olmamasıdır. Bazı analistler geleceğin daha çok taraflı olabileceğine inanıyor.

ABD, küresel ekonominin bazı kesimlerinde etkisini kaybedebilir, ancak her yerde hakimiyetini kaybetmez. Örneğin, Çin yuanı ticaret ve sınır ötesi ödemeler için daha önemli hale gelebilir, ancak dolar, gelişmiş ülkelerin merkez bankaları için tercih edilen rezerv para birimi olmaya devam edebilir. Bu, Amerikalılar için ekonomik bir kabustan çok uzak.

Suudi Arabistan ABD Doları Dışında Para Birimleriyle Ticaret Yapma Fikrine Açık Olduklarını Söyledi-Kaynak: moneywise

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir